Altını gümüşü bulalım

Başlatan z, 31 Ağustos 2015, 17:12:49

ylmz

Alıntı yapılan: sayangku - 01 Eylül 2015, 13:47:36
saçma bikere sen toprak gibi bir düşmanla yarişıyorsun toprakta bir sürü minarel var senin gönderdigin bir frekans taşa çarpsa taş mıknatıs özelligi olsa onu bile altın veya gümüş diye bilir yazdıgın sistemde hava da test daha kolaydır çünkü mineral yoktur derinlik artar ayrım da arta bilir ama toprakta derinlikte düşer ayrim saçmalar malesef eğer dedektör tasarlicaksaniz toprak düşman olarak görün ve ona ögre önlemler alın ben denedim olmadi belki sizde olur milyar ihtimalde bir sonuçta
Ben toprakla yaptım falan diye birşey demedim saçma ise saçmadır  ben profesyonel dedektörcü değilim kardeş sadece bır kaç gun uğraştıgım bir konudan bahsettım
Regülatör Dns Trafo | Regülatör | Redresör | Ups

sayangku

bu arada havada  test yapanların hepsi önceden ya yazımla yada scop ile ile önceden sönümleme direncini ayarlıyor printf Fonksiyonu
ile de altın diyor taşada degersiz mineral neyse onu diyor ben nokta dedektörden dedektör bakmaya gittim üsküdar da elimde
bir tane yarım altın vardi  cahil gibi  girdim dükkana adam özelliklerini anlatti neyse konu altın gümüs ayırmaya geldi
bana önceden boyu ve gram neyse tutus sekline kadar önceden hesaplanmis bir bilezek ile tuttu dedektore dedektor altin var dedi
tas tuttu ayni şekilde yine degersiz dedi ben telefonu tuttum degersiz dedi  sansa elimdeki altını cıkardım benim yarimada degersiz dedi  ondan sonra manyetik bir tas vardi genelde dedektorler mineral fazla oldugu için altın der iletkenlik fazla sanirim biraz
neyse onada altın dedi dedektör ondan sonra adam salllamaya başladı birazda bize kızdı herelde başka firma elemani felan zannetti öyle bir anım var benim de unutmazlar beni kolay kolay :) işh anlatabilmişimdir mevzuyu

engerex

Kendinizi internette dolaşan benzer mantıkla çalışan devrelerle kısıtlamayın derim. Sıvı seviyesini ölçmenin bile onlarca yöntemi var.

sayangku

Alıntı yapılan: engerex - 01 Eylül 2015, 14:23:42
Kendinizi internette dolaşan benzer mantıkla çalışan devrelerle kısıtlamayın derim. Sıvı seviyesini ölçmenin bile onlarca yöntemi var.

bir sürü yöntem var ama malesef tek bir gerçek var

remzi

VLF sistemlerde Alıcı bobinden gelen sinyalin harmoniklerine göre ayrım yapmaya çalışıyorlardı.
Şimdilerde ne oldu bilmiyorum...

engerex

Alıntı yapılan: sayangku - 01 Eylül 2015, 14:32:54
bir sürü yöntem var ama malesef tek bir gerçek var
Peki nedir o?

sayangku

Alıntı yapılan: engerex - 01 Eylül 2015, 15:05:01
Peki nedir o?

video daki gibi altın ve gümüş metal gibi  nesneleri ayırt edemessiniz topragın altındayken konumu büyüklügü  iletkenligi
toprakda durma süresi yan yatış dik durus neyse bunlar gibi bir çok etken vardır malesef  sizin dedektörde yapabileceginiz en iyi şey derinligi arttırmak ve minareli az da olsa ayırt etmek sıfırlama eşik ayarı felan bunları iyi yapmak gerek diger özellik hikaye
ayırt etme

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2015, 15:29:19

Alıntı yapılan: remzi - 01 Eylül 2015, 14:53:50
VLF sistemlerde Alıcı bobinden gelen sinyalin harmoniklerine göre ayrım yapmaya çalışıyorlardı.
Şimdilerde ne oldu bilmiyorum...

vlf derinlik ve mesafe az  toprakta minarelde çıldırıyor  sifirlama yapmak zor pi sistemlerden daha beter  ve oda hikaye ayrımda malesef

z

Bobinden A1 mesafesi kadar uzakta B1 hacimde C1 permeabilitesi olan cisim olsun.

Bu şartlarda bobinimizde Delta L kadar bir değişim olsun.

Bobinden A2 mesafesi kadar uzakta B2 hacimde C2 permeabilitesi olan cisim de bobinde aynı değişim miktarı oluşturabilir.

------------------

Farklı metal telleri sararak dirençler yaptım.

Omaj ve endüktansları tıpa tıp aynı tuttum. (Yapamazmıyım yaparım.)

Bunların uçlarına kablo lehimledim sargıların telleri görülmeyecek şekilde boyadım.

Verdim elinize. Haydi bakalım elektriksel ölçümler yaparak dirençlerin metallerinin ne olduğunu anlayın.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Hattusa

slm arkadaşlar bu konuya kafa sıyırmış birileri varsa sanırım onlardan biriside benim. :D  :D  :D

yalnız kaçırdığınız bazı detayların olduğunu düşünüyorum. zira sistem olarak birbirinden farklı 3 çeşit metal dedektörü vardır, tabi bu sistemlerinde kendi içlerinde ayrıldığı kısımları saymıyorum.
sistem olarak;
VLF dedektörler vardır. alıcı ve verici bobinleri birbirinden ayrı ve alıcı bobinin verici bobine göre akortlanması yani 0 noktasına getirilerek alıcı bobinde oluşan sinüs sinyalinin faz kaymasını inceleyen bir sistemdir. bu sistem dedektörlerde kendi içinde çalışma mantığı aynı bobin durumları aynı olan çeşitleri vardır. bu tip cihazlar piyasada bolca bulunup, derinlikleri 1m yi geçmeyen (ki bu derinlik bobinin çapı veya algılanan metalin ebatına göre değişir), bu tip devrelerde ayrım (değerli-değersiz) vardır. çalışma frekansı 2 khz ile 20 khz arası çalışır (geneli)

pulse dedektörler ise alıcı ve verici bobin aynı anda olup, bobine uygulanan kare dalga pulselerin verilmesi ile oluşan indüklenmenin belirli oranda opamplarla büyütülmesi ve değişimin izlenmesi ile metal algılaması yapılmaktadır.derinlikleri bobin capı ve verilen akım ile doğru orantılı olup, derinlikleri vlf lere göre daha fazladır. tabi bu derinliklerde sınırlı olup, 3-5m yi geçmemektedir. ayrım her ne kadar yok dense de (değerli-değersiz yani ferro-nonferro olarak) kısmen yapılabilmektedir. gerçi benim beceremediğm gibi hala gümüşü gdeğersizde görüp hala ayıramayanlar var. çalışma frekansı 70 hz ile 2 khz arası (geneli)

son olarakta BFO sistem dediğimiz dedektörler de vardır. BFO sistemler daha çok frekans kaymasını, yani verici bobine uygulanan belirli bir frekansı alıcı bobinde yakaladıktan sonra yakalanan frekansın artması veya azalması şeklinde çalışmaktadır. çok verimli bir sistem olmadığı için üzerinde fazlaca çalışma yapmadığımdan çokta fazla bilgi sahibi değilim.

mesaj birleştirme:: 01 Eylül 2015, 23:05:52

vlf sistemlerin akortlanması ve çalışma mantığı ile alakalı olan bir video
https://www.youtube.com/watch?v=2ODW-ntPHSU
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

sayangku

pro-TR hocam havada belki olurda toprakda bu iş imkansızlaşıyor keşke gerçekten yapan birileri olsada ögrensek emin olun burdaki herkes den çok ben istiyorum ayrım yapan bir dedektör ama malesef yok

yusuffyk

aranılan metal (toprakta kalarak oksitlenme süresine bağlı olarak) toprak altında olunca havaya göre daha derinden algılanabiliyor.
ama ayrım da ona göre daha da zorlaşıyor. bu iş biraz tecrübe işi aslında.
çalışma prensibi farklı olan dedektör mantıklarına göre gönderilen sinyallere metallerin verdiği cevaplar değişiyor; bu aşikar.
hatta demir veya paslı çivinin altına göre ceevabı çok bariz belli oluyor.
ama koca bir teneke yığınının içinde altını bulmak çok ayrı bir mesele.
cihazı toprakta ayarlayarak mineral, taş veya tuğlayı algılama sorununu çözebilirsiniz ama karışık metaller içinde değerliyi ayırt etmek biraz zor.
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

Hattusa

arkadaşlar ben Pulseciyim. ayrım işi değerli-değersiz olarak kısmen yapılabiliyor, bunda sorun yok, sorun stabilite tabi buna paralel olarak mesafedir. bir pulse cihazda stabilite ne kadar artırılabilirse mesafede o oranda artabiliyor. stabilitenin sağlanamama nedeni ise sinyalden alınan örneğin bir referans sinyalinin olmayışı, mevcut yapıda referans sinyali alınan sinyalden bir önceki sinyal olduğu için ve 100 hz lik bir peryodda referans sinyali saniyede 100 kez değişiyor.
biz (sönüm sinyali) sinyal üzerinden aldığımız örneği ki bunu ya direk sönüm eğrisinden adc okutarak yada sample-hold işlemi ile büyüterek dc ye çevirip okuttuğumuzda  bir değer oluşuyor, bobini toprağa yaklaştırıp okunan değeri referans kabul ediyoruz. daha sonra okunan sinyal (ki 100 hz de saniyede 100 kez) referans sinyalinden sürekli çıkarıyoruz, çıkarma işleminde artan değer negatif ise boşluğu pozitif ise metalin varlığını veriyor. buraya kadar sorun yok. sorun bizim memleketin toprağı mineral zengini, yani topraktan aldığın referans değeri sürekli değişiyor. bunu takip etme şansın yok. eğer referans değerin okunan sinyaline göre düşüyorsa algılama derinliğini düşürüyor. yok yükseliyorsa cihaz kendi kendine ötüyor. kullanıcı başlıyor şikayete usta bu cihaz taşa-toprağa ötüyor. oysa bilmiyor ki yaptığın cihaz görevini yapıyorda yapan kişi (bizler) bu referansı bir türlü tutturamıyor  ;D  ;D  ;D
vardım ilim meclisine eyledim talep, meğer ilim en gerideymiş illa EDEP, illa EDEP <muhyiddin Arabi K.S.>

yusuffyk

hocam peki bazı cihazlar, havada da belli bir zaman sonra ötüyor, bunun sebebi nedir ?
hadi toprakta referans aldın farklı yere gidince değişti, havada kapalı ortamda çok da gürültü olmayan bir ortamda da stabilite sorunu yaşayan cihazlar var. bunun nedenini neye bağlıyorsunuz ?
http://yusuffyk.com  ||  http://www.youtube.com/yusuffyk

Hattusa

Alıntı yapılan: yktronik - 02 Eylül 2015, 00:48:50
hocam peki bazı cihazlar, havada da belli bir zaman sonra ötüyor, bunun sebebi nedir ?
hadi toprakta referans aldın farklı yere gidince değişti, havada kapalı ortamda çok da gürültü olmayan bir ortamda da stabilite sorunu yaşayan cihazlar var. bunun nedenini neye bağlıyorsunuz ?

ben Pulse için söylüyorum. bazı pulselerde dediğiniz oluyor. buda autotune kısmında bulunan cond. sağlıklı çalışmamasından kaynaklı, klasik delta pulse dedektöründe 10uF lık bir cond. vardır. bu cond. den kaynaklanmaktadır.

mesaj birleştirme:: 02 Eylül 2015, 10:11:34

z hocam konuyu açtınız,el bombasının pimini çektiniz kenara çekildiniz. şimdi benim gibi 40 deli kuyudaki taşı çıkaracağız diye uğraşıp dururuz. merak ediyorum. bomba kimin elinde patlayacak  ;D  ;D  ;D

z

Böyle tartışmak yerine uğraştığınız metal dedektöründe kullanılan yöntemi kağıt üzerinde modelleyin.

Sonuçta  L + DeltaL endüktansında DeltaL 'ye bakıyorsunuz.

Arazinin bir noktasında L + Delta L değerini okuyorsunuz ve buna dara diyorsunuz.  Burada illaki endüktans ölçmeniz gerekmiyor. Endüktansın etkilediği akım, gerilim vs de aynı yola çıkar.

Daha sonra arazide farklı bir noktada endüktansı tekrar okuyosunuz.

İlk dara ile farka bakıyorsunuz bir bakıyorsunuz fark var. Aha paranın nınına kodunuz kazıyorsunuz toprağı. NALtın çıkıyor.

10 tonluk kantar yapıp 1mg artışları ölçebilen teknik geliştirmeye  çalışın bence.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com