Orta uçlu Trafo ile doğrultma devresi

Başlatan TA7R, 02 Eylül 2015, 19:59:19

TA7R

Merhaba , daha önce de forumda paylaştığım bir projem var , Astron rs70m linear psu , malzemelerin hazır olması vs. epeyce zaman geçti , her şeyi tamamladım , devreyi kutulamaya  başladım . Güç transistörlerini besleyecek trafoyu 18 v-0-18v olarak sardırmış ,ac voltajları kontrol edip bir kenara koymuştum .
Kutuladım , 18v ac leri diyotlara girdim çıkışta beklediğim voltaj şu idi;
18+18= 36
36x 0.701= 25 volt

Ancak iki hattan gelen diyotların katodlarında 17volt dc ölçüyorum (iki hattın toplamı) , henüz kondansatörler bağlanmamış . Bu adamlar aynı sekonderden iki uc mu çıkardılar ? Yoksa bir yerde hata mı yapıyorum ?

HeCToR

Kapasitörü Bağlamanız Gerekiyor katod arasında ölçüm yanıltır sizi bu arada kapasitör bağladığınızda katodlar birleşecek sizin gördüğünüz değer normal siz yarım dalga doğrultma yapmış oluyorsunuz
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

TA7R

@CORTEX hocam yazdıktan sonra ben de şüphelenerek kapasitörleri bağladım ve 24 kusur volta çıktı , iki hattında diyota girmesinden dolayı bunun da tam dalga doğrultmaç olduğunu zannediyorum ama nette araştırayım biraz daha , çok teşekkür ederim selam ve saygılar.

HeCToR

Resimde görüldüğü gibi kapasitör değerin ve voltajın nedir

TA7R

Evet resimdeki gibi , hatta diyotları çifter çifter (her hatta 2 diyot paralel 70HF10) taktım son ölçümü 200v kademesinde yaptığım için kusuratını bilmiyorum 24 volt ,150 bin UF

z

Alıntı yapılan: TA7R - 02 Eylül 2015, 20:39:45
@CORTEX hocam yazdıktan sonra ben de şüphelenerek kapasitörleri bağladım ve 24 kusur volta çıktı , iki hattında diyota girmesinden dolayı bunun da tam dalga doğrultmaç olduğunu zannediyorum ama nette araştırayım biraz daha , çok teşekkür ederim selam ve saygılar.

Öyle zannet çünkü bu da tamdalga doğrultmaç.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

@z

Alıntı YapÖyle zannet çünkü bu da tamdalga doğrultmaç.

Hangi Tam dalgadan bahsediyorsunuz Hocam

z

Şemasını verdin ya. TA7R tereddüte düşmüş.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

HeCToR

Evet @z Hocam @TA7R'nin Bahsettiği ilk durum
Alıntı YapAncak iki hattan gelen diyotların katodlarında 17volt dc ölçüyorum (iki hattın toplamı) , henüz kondansatörler bağlanmamış
Yarım dalga ölçtüğünü söylemiştim.

TA7R

Benim iyice kafam karıştı , işin içinde trafoculara güvensizlik de var , sekonderleri 1 er volt fazla sarmıştılar tartışmıştık biraz.

Diyotlar + kondansatör bağlıyken çıkışta 24.4 v dc ölçüyorum , sekonderlerden birini çıkarttığımda değişen bir şey yok ,tek sekonderle yine 24.4 volt . Bunu skopla ölçüp tek sekonder çift sekonder farkını görmek istiyorum , sanırım birinde yarım sinüsü görmem lazım tek sekonderle yarım dalga olması lazım . Daha önce güç kaynağı hiç ölçmedim x10 kademesinde ölçeceğim başka dikkat etmem gereken bir şey var mı ?

Dc coupling / Ac coupling ?

t2

1er volt fazla sarma durumu işin şaanındandır. daha önce de duymuştum.  neden olduğunu bilmeselerde öyle yapılıyor.

HeCToR

Fazla Sardırılma sebebi örnek veriyorum 24vdc ile çalışan bir cihazınız var ve 1A çalışma akımı var trafo verimliliği üreticilerin kalitesine göre değişir sizde herhangi bir trafocuya gittiniz 17volt trafo sardırmak istediniz doğrulttuğunuzda 17x1.41=24vdc elde ettiniz diyelim belki trafonuz tam verimli olmayabilir yükten ve ripıldan ve trafo ısısından dolayı kayıplar meydana gelebilir  bu sebepten dolayı bunlar göz önüne alınarak trafo voltajı fazla sardırılır

TA7R

Hocam şimdi asıl sıkıntım buna osiloskopla nasıl bakarım ? Bir devre kurmaya gerek var mı ? Osiloskobu direk 24v a bağlayabiliyormuyuz?

HeCToR

Bağlaya Bilirsin primer seconder arası izole olduğu için problem olmaz genelde scoplar topraksız prizde kullanılır

Mr_YAMYAM

Ölçüm .
Transformatör alternatif gerilim çıkışları. bir voltmetre ile ölçülürse genellikle RMS AC gerilim ölçülecektir. Test sonucunu alınız. Her bir voltaj ucu için AC 18V olmalıdır.
Ölçülen bu AC gerilim ölçü alteinde doğrultulduğu için diyot çıkışlarından herhangi bir DC voltmetre ile ölçülürse aynı sonuç elde edilecektir.
Devreye kondansatör ilavesi peak değerini tutacağı için ölçülen DC gerilim peak değerine yakın olacaktır.

Alıntı yapılan: TA7R - 02 Eylül 2015, 19:59:19
Merhaba , daha önce de forumda paylaştığım bir projem var , Astron rs70m linear psu , malzemelerin hazır olması vs. epeyce zaman geçti , her şeyi tamamladım , devreyi kutulamaya  başladım . Güç transistörlerini besleyecek trafoyu 18 v-0-18v olarak sardırmış ,ac voltajları kontrol edip bir kenara koymuştum .
Kutuladım , 18v ac leri diyotlara girdim çıkışta beklediğim voltaj şu idi;
18+18= 36
36x 0.701= 25 volt

Ancak iki hattan gelen diyotların katodlarında 17volt dc ölçüyorum (iki hattın toplamı) , henüz kondansatörler bağlanmamış . Bu adamlar aynı sekonderden iki uc mu çıkardılar ? Yoksa bir yerde hata mı yapıyorum ?
Sekonder uçları ortak ise iki kenardan AC gerilim ölçülürse 36V civarı olmalıdır. Orta uçlardan her iki ucta olan gerilim 18 er V olmalıdır.
Sekonderin çıkışları temelde ters alternasları temsil etmektedir. Yani çıkıştaki gerilim bir uçta pozitif alternasta ise aynı anda diğer uçta negatif alternastır. Diyotlar bu alternasları belli bir yönde toplayarak tek yönde akmasını sağlamaktadır.
Eğer çıkıştan 36V gerilim alınarak kullanılmak isteniyorsa sekonder uçlarının orta ucu boşta bırakılmalı iki kenar ucundan KÖPRÜ DİYOT ile doğrultulmalıdır.
2X çıkış gerilimi orta ucundan kullanılırsa her bir alternas ayrı ayrı doğrultulacağı için elde edilecek gerilim tek sargı gerilimi olacaktır.
Alıntı yapılan: TA7R - 03 Eylül 2015, 16:13:38
Benim iyice kafam karıştı , işin içinde trafoculara güvensizlik de var , sekonderleri 1 er volt fazla sarmıştılar tartışmıştık biraz.

Diyotlar + kondansatör bağlıyken çıkışta 24.4 v dc ölçüyorum , sekonderlerden birini çıkarttığımda değişen bir şey yok ,tek sekonderle yine 24.4 volt . Bunu skopla ölçüp tek sekonder çift sekonder farkını görmek istiyorum , sanırım birinde yarım sinüsü görmem lazım tek sekonderle yarım dalga olması lazım . Daha önce güç kaynağı hiç ölçmedim x10 kademesinde ölçeceğim başka dikkat etmem gereken bir şey var mı ?

Dc coupling / Ac coupling ?
Diyotların birleşik olan anod uçlarını ayırırsan her bir anot uçtaki DC gerilim trafo sekonderinin her birisi olacaktır. Bu durumda sekonder sargıları ortak uçlu ve iki ayrı gerilim şeklinde olur. her birisi YARIM DALGA doğrultulmuş olacaktır. RMS ölçümünde olası hatalardan kaçınınız. Yarım dalga tek alternasın RMS değeri olması gerekenden daha düşüktür.
Diyot çıkışına bağlanacak kondansatörler PEAK değerini tuttuğu için (Kondansatörün dolması) kondanstör faktörünü hesaba katmalısınız.