Haberleşme Arayüzü Seçimi (SPI, USART, I2C vb.)

Başlatan ozanbuyuk92, 03 Eylül 2015, 14:51:13

ozanbuyuk92

Herkese merhaba,

Elimde Mikroelektronika firmasının ürettiği Mikromedia Plus for STM32 dokunmatik ekran geliştirme kiti var. İçerisinde ARM STM32F407ZGT6 mikroişlemci bulunduruyor. Benim yapmak istediğim; bu işlemci ile başka bir PIC mikroişlemcisini haberleştirmek. Bu noktada hangi haberleşme arayüzünü kullanmam uygun olur? ARM'ın 32 bit, PIC'in 8 bit olması sorun yaratır mı?

Şimdiden teşekkür ederim.

Gökhan BEKEN

Devreniz ne iş yapacak, hız ne kadar önemli? Kablo sayısı ne kadar önemli? Uç nokta sayısı?  Mesafe ne kadar?
ve sair...
En basiti bağlayın uart'ı gitsin.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

ozanbuyuk92

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
Devre sıcaklık, mesafe gibi bilgileri sensörle okuyup pic'e aktaracak. PIC de bu bilgiler ışığında sistemi kontrol edecek. Hız önemli değil, mesafe 1 metre bile yoktur. Kablo sayısı da az olması tercihim ama önemli olan mümkün olduğunca basit olmasıydı ki bunun cevabını zaten vermişsiniz :)

kartal0689

Ben iki ayrı frekanslardaki mikroişlemcileri SPI ya da UART ile haberleştiriyorum. iki dsPIC işlemcisine "word" büyüklüğündeki data tek seferde gönderilebiliyor SPI ile.
Fakat UART ile en çok byte olarak gönderebilirsiniz. UART ile ilk 8 bit son 8 bit şeklinde 2 paket halinde gönderilebilir. Her ikisinde de bir sorun yaşamadım Slave mikroişlemciler harici kesme gelince direkt olarak veriyi alır ve işlerine devam edebilirler. Bana kalırsa her ikisinde deneyin derim  ;)

ozanbuyuk92

@kartal0689 Çok teşekkür ederim :) İkisini de deneyeceğim.
Örnek olması açısından basit UART ve SPI uygulamalarına ulaşabileceğim bir yer var mı?

kartal0689

Bu tarz uygulamalar için mikroe'nin Libstock bölümünü inceleyebilirsiniz. Oldukça faydalı bilgiler ve kodlar var.
Şu anda iş yerinde değilim( tatildeyim :) ) o yüzden örnek kodları veremeyeceğim.

Uart için : http://www.mikroe.com/download/eng/documents/compilers/mikroc/pro/pic/help/uart_library.htm

SPI için : http://www.mikroe.com/chapters/view/57/chapter-9-spi-module/

ozanbuyuk92

elektronart

Merak ettim, bu bilgileri okuyup niye pice aktarıyorsunuz, kartın kendisi kontrol edemez mi,
1m çok kısa sayılmaz, yani spi ve i2c için en azından. İki kart aynı kaynaktan beslenecekse ttl seriyi bir denemek gerekir. Belki bozulmadan taşıyabilir. Dönüştürücü kullanarak rs232 ile taşıyabilirsiniz 1m hiç sorun çıkarmaz. Başka başka uçlar da bağlayacaksanız RS485e dönüştürürsünüz.
Açık Elektronik

ozanbuyuk92

@elektronart Yanıtınız ve tavsiyeniz için teşekkür ederim. Sistem halihazırda PIC işlemci ile ve kumanda ile kontrol edilerek çalışıyor. Bunun dışında dokunmatik ekranla kontrol etme ve sıcaklık gibi farklı parametreleri kullanıcıya sunacak bir sistemi eklemek istiyoruz. Ancak dokunmatik ekranın bir arıza çıkarması ya da durumunda sistemin şu an olduğu gibi çalışmaya devam etmesi gerekiyor. Bu yüzden iki farklı işlemci var. Şu an USART mantıklı geliyor mesafe de 50 cm yi aşmayacak gibi duruyor.

fatal16

Ortamda çok fazla gürültü yoksa iki tane iki tane bluetooth modülü kullanarak Usart kullanabilirsiniz. Hem kumandanın kullanımı kolaylaşır hemde ileriki uygulamalar için telefon üzerinden kontrol imkanı doğar.