0-30V 3A güç kaynağı çıkıştan sabit 1.3V veriyor.

Başlatan bnmdmbrk, 03 Eylül 2015, 15:55:24

bnmdmbrk

S.a. Devre çıkıştan 1.3V veriyor. Ne yaparsam yapiyim değişmedide. Yardımcı olabilir misiniz?

cemilkendir

Selam

yapmaya çalıştığın devre linki aşağıda 4-5 yıl önce bu devreden iki adet yapmıştım ve hala çalışıyor güzel bir devre

http://www.electronics-lab.com/project/0-30-vdc-stabilized-power-supply-with-current-control-0-002-3-a/

Yukarıda verdiğim link orjinal şema bir karşılaştır istersen senin şemanla

t2

Belki de proteusta çalışmamasının sebebi, çıkışa yük bağlanmadığı içindir. 470 ohm gibi yük bağlayalım.

Aslında, madem çalışan denenmiş devre, acaba çalışıyor mu ? diye proteusta ayrıca denemeye gerek yok.

Melih1802

Icarus

Genel olarak performansı kötü bir devre, şöyle genelinden bir hesap yaparsak
Eğer giriş %10 değişirse çıkış 1V kadar değişiyor. (Daha birşey yapmadık :D)
Yüklerde durum nasıl bilmiyorum ama error amp'in kazancının düşük olması, büyük ve küçük yükler arasındaki geçişlerde fazla fazla gerilim dalgalanmaları meydana getirecektir.

selimkoc

Devre çalışan bir devre. Devre üzerinde bazı değişiklikler yaparak pcb sini prototip olarak yaptırmıştım. Şu an kullandığım güç kaynağı bu devreden oluşuyor. Bir de yine kendi yaptığım lcd'li volt/ampermetre ile mükemmel bir güç kaynağı oldu. Elimde prototip olarak yaptırdığım pcb'lerden mevcut. isteyen olursa gönderebilirim.

Blogumda ileri ki günlerde yayınlamayı düşünüyorum.

Opamp beslemeleri var mı? Bunları ölç. 2N3055 ve onu süren transistör var onları kontrol et.

Kolay gelsin...   

bnmdmbrk

Proteusta pcbsini çizmek için yaptım. Yapmışkende denedim. Sonra devreyi yaptım aynı proteustaki gibi çıkışından 1.3V aldım :D bu 1 yıl önceydi şimdi tekrar yapıcam ama bi danişiyim dedim sağolun.

Birde o verdiğin linkte pcb üzerinde bazı elemanlar eklenmiş onlar şemada yok galiba. nereye eklemiş anlayamadım.

bnmdmbrk

Yardımlarınız için tekrar teşekkürler. Son bir sorum daha olacak. Devreyi 24-48 volt aralığına bağlasak çalışır mı acaba? Deneyen var mı?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

bnmdmbrk

Sağolasın simülasyonda çalıştı :) Devreyide çalıştırdım. 2 tanede yaptım ama birini 0-24 diğerini 24-48 volta bağlayacam. Denemeden önce bi soriyim dedim. 24-48 arasına vağlayacağım çalışır mı?

z

Ne yaptın da çalıştı direnci sökünce mi düzene girdi?

bnmdmbrk

Devreyi borda bastım zaten, çalıştı bord üzerinde. İlk yaptığım devreyide çöpe attım. onun sorununu bulamadım :S Simulasyonda ise direnci çıkarınca çalıştı.

z

Direnci geri takmak istersen sorun D7 diyodunu yanlış değerde seçmişsin. 30v luk zener diyod imiş.

Gerçi o direnç, giriş voltajı çok artarsa çıkış voltajını kesmeye yarayan devreya ait. Takmazsan bu özellik devre dışı kalır.

bnmdmbrk

Sağolasın kardeşim. Peki giriş gerilimi konusunda bi fikrin var mı?? trafonun 24 ve 48 volt girişlerine bağlasam çalışır mı??

z

TL81 max 36v da çalışır.

Şu D7 zeneri (Daha önce 30v demiştim ama kesinlikle olamaz) 4.7v seçsek  36-4.7=31v olur.

Bu durumda 31/kok2 den 21v çıkar.

Eğer D7 zener diyodunu 2.7v seçersek   36-2.7/kok2=23.5v

24v dan daha kucuk gerilimli trafo kullanman şart.

Bu devrenin 0..30v vermesi mümkün değil.