Pic 12v giriş ve çıkış sorunu

Başlatan berkay_design, 09 Eylül 2015, 15:00:49

berkay_design

bir tane led bağladığım zaman sıkıntısız çalışıyor. Ben manyetik alanı hiç dikkate almadan çizmiştim. Dediğim gibi düşük amperli kaynaklar kullandığımda sıkıntı olmuyor. Yüksek amperde sıkıntı oluyor. Her bir çıkış 2A çektiğinde besleme hattı 4A çekiyor bu da pic e etki ediyor sanırım. Devrede yada yazılımda sıkıntı olsa düşük amperde de sıkıntı yaratırdı. Yüksek amperli kaynak bağladığım zaman çıkışına yük bağlamayıp voltmetreyle ölçüyorum ve değerler istediğim gibi oluyor. Yanma ısınma vs. olmuyor. Yüksek amper dolaştığında sıkıntı oluyor. Bakalım yeni bir deneme daha yapacağım. Sonuçları sizlerle paylaşırım. Baskı devredeki büyük diyotları dikkate almayın. Deneme amaçlı yapıldı onlar. Paylaştığım devre şeması sorunlu zaten. Şimdi yapacağım devrede sürücü devresinde bulunan dirençlerin değerleri sizce uygun mu? Daha iyisi için ne önerebilirsiniz? Yapacağım tek değişiklik transistör ile mos arasına 100 ohm direnç bağlayacağım birde 7805 kondansatörünü değiştirip girişine de kondansatör ekliyorum.

mehmet

Yükü +12 ile mosfet drain ucu arasına
bağlayınız. Source ucu gnd olsun. 
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

berkay_design

Alıntı yapılan: mehmet - 13 Eylül 2015, 15:24:18
Yükü +12 ile mosfet drain ucu arasına
bağlayınız. Source ucu gnd olsun. 

yükün diğer ucu gnd ye bağlı olduğu için yapamıyorum maalesef. Dediğiniz gibi olsa mosfet daha sorunsuz çalışıyor.

BLİZZARD

@berkay_design  devre bana garip geldi... PIC direkt yanıyorsa herkesin bildiği bişi yazacam o da PICne direkt 12v girmiştir...  bunda da 3 yer var .. ya zener girişleri.. ya 7805 oldugu yer ... ya da pull-down cekilmiş buttonların girişleri :S

berkay_design

Direkt 12v giriyor olsa düşük amperli adaptörde de sıkıntı olurdu eminim. Amperine göre gerilim mi yükseliyor? 2 gün içerisinde diğer tasarımımı tamamlayıp basarım bakalım yine sorun olacak mı.

berkay_design

Bugün tekrar bir deneme yaptım. Besleme hatlarını picten uzakta konumlandırdım. Transistör ile mos arasına 100 ohm direnç yerleştirdim. 7805 çıkışına 100nF kondansatör koydum. Zener diyotları iptal ettim. Gerilim bölücüleri 5,7k-10k olarak belirledim. Düşük akımlı adaptörde sıkıntı olmadı yine çalıştı. Yüksek akımlı adaptörde ise ısınma olmadı yanan parça olmadı. Fakat giriş sinyallerini görmüyor. Picin inputlarındaki gerilimi okuduğumda 3,6V-4V gibi değerler oluyor. Ama pic algılamıyor. Yük bağlamıyorum sadece girişleri bağlayıp çıkışı ölçüyorum yine girişlere göre çıkış vermediğini görüyorum. Bir adaptör bu kadar sıkıntıyı nasıl çıkarıyor anlamıyorum. En sonunda oto aküsüyle deneyeceğim. Ayrıca gerilimlerin istenen değerde olup algılamaması da ayrı bir olay.

kudretuzuner

Merhaba,
Profesyonellerin katıldığı bir yazışmada bana söz düşmez ama ben sizin yerinizde olsam madem ki yüksek akımla uğraşıyorsunuz PIC'i kesinlikle optokaplır ile izole ediniz kafanız rahat etsin.(tabii şaseleri ayrı iki kaynak kullamak şartı ile)
Amatör

berkay_design

Optokuplör sıkıntıyı çözer gibi geliyor bana da. Yalnız burada amacım sonuca ulaşmak değil sorunu çözmek. Sorunun neden kaynaklandığını bulmamız lazım.

z

Hangi şehirdesin. Gıcık oldum bu soruna. Yolla kartı kargo parasını da ben üstleneyim. Yeterki bitsin bu çile.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

berkay_design

Tamamdır arkadaşlar sorun adaptördeymiş. Çekilen akıma göre voltajı değiştiriyormuş. Teşekkürler herkese.