Monitörde video kablosundaki kötü temas yada her neysenin neden olduğu gölge

Başlatan z, 20 Eylül 2015, 00:11:51

z

Sizlerin de başına gelmiştir. Bazen monitörde harfler vs gölgeleme yapar ve sağa doğru gölge uzar.

Monitörün video kablosuna hafifçe dokununca sorun düzelir.

Konnektörde nasıl bir sorun oluyor da bu durum oluşuyor.

Kontaklarda bir kaç ohm omaj artışı mı oluyor?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

एक होना

hocam topraklama sorunundan kaynaklanıyor diye biliyorum. bir kaç defa denk gelmişti. topraklama bağlantısını söktüğüm de düzelmişti.

erkan614

Bendede ayni problem var iki hd monitörden biri veya ile diğeri HDmi ile bağlı
Vga olan bazen siyah çizgiler yatayda gölgeleniyor
Kabloyu biraz oynatıyorum düzeliyor
Kablo değiştirdim Gene ayni arada yapiyoru

learner

Benim evdeki pc monitörüde öyle gölgeli olmuştu. Ben windowsun bir ayarı zannettim kardeşimi kalayladıydım hangi ayarı kurcaladın diye  ;D meğersem kablodaymış sorun sonradan fark ettim  ::)

z

Kontaklardaki 1 kaç ohm omaj artışı bu soruna neden olmaz gibime geliyor. Olsa olsa o kontağa ait rengin seviyesi düşer.

İnternetten cevabını araştırayım.

Edit:

Tabii ya;

RGB sinyallerinin GND pinlerinden birisi temassızlık yaparsa o hat diğer renk sinyallerinden kapasitif kuplaj yoluyla sinyal kapar. Haliyle parlak renkli pixeller gndsi ayrılmış hatta büyük voltaj endükler. Pixel şiddeti azaldıkça endüklenen voltaj seviyesi de düşer sonuçta gölge oluşur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

MC_Skywalker

VGA kablolarında söyle bir durumla karşılaştım; Gölgeleme problemi yapan kablolar ince ve dışında ferit yüzük yoktu. kabloyu soyup konektörünü parçaladığımda  sadece RGB uçlarının olduğu damarlarda  shield vardı dış kısmında yoktu ve RGB+ HSYNC +VSYNC uçları dışında boştu.

değişim için aldırdığım kablolar bu kablolardan daha kalındı. Bu kablolar da kablo dışında her iki konnektör tarafında ferit yüksük vardı ve kabloyu soyup konektörünü parçaladığımda RGB uçların damarların herbiri ayrı ayrı  shield içinde ve bu  shield  lı RGB damarlarıdaha sonra tekradan  shield içine alınmış ve H-sync+V-sync uçlarında da  shield  vardı. Tabi kablonun dışıda ayrıca  shield içinde idi. Bu kablolar ile hiç gölgeleme proble yaşamadık.