Ynt: Laserli bilmemne ölçüm aleti

Başlatan z, 22 Eylül 2015, 18:53:51

z

Bugün hurdacıları ziaret ettim ve iki adet ne olduğunu bilmediğim aparat aldım.

Aşağıdaki aparatta bir laser diyodun  yatay ve dikey pozisyonu çok hassas şekilde ayarlanıp vidalarla sabitlenebiliyor.

Laser ışığı yaklaşık 4 cm havada ilerleyip mercek kutusuna giriyor. Merceklerin tam orta noktası siyahlaştırılmış. Lazer ışığı  kutunun arkasındaki foto diyoda ulaşıyor.
Ancak laser ortadaki siyahlıktan dolayı doğrudan foto diyoda ilerlemesi imkansız.

Merceğin önündeki pcbyi söküp gözüme yaklaştırdığımda ortada yuvarlak siyah bir bölgeden hiç ışık gelmiyor, ışık bu siyah bölgenin dışındaki alandan geliyor. Dürbün gibi net görüntü var fakat ortası simsiyah.

Düşünüyorum taşınıyorum adamlar bu aparatla neyi ölçmek istemişler anlam veremiyorum.

mesaj birleştirme:: 22 Eylül 2015, 17:05:54

Hurdacıdan aldığım bir cihaz da bu.

Bunu laser diye almıştım ama eve gelip içinei açınca bunun laser değil line sensör (tek satırlık imaj sensörü) olduğu anlaşıldı.

Bunun aparatın ne olduğunu bilen varmı?

İçindeki çiplerden bir kaçı

ST 92F705
Altera EP910
ST 91K714
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Lazerin karşısındaki siyah kutuda me var? Sadece bir foto diyot için fazla büyük gibi.

z

Siyah kutunun iki başında ortası siyahlaştırılmış merceklerden var.
Fotodiyod en arkadaki pcb üzerine lehimli.

Melih1802

Sesli düşünüyorum, Lazer ışığının direkt olarak merceğe vurması istenmiyor.
Çok ince bir tel geçse, ve bu telin karartılmamış yerinden yansıyan lazer ışığı yansıyarak merceğin dış tarafından geçerek algılansa.

zengdai

Alıntı YapBugün hurdacıları ziaret ettim ve iki adet ne olduğunu bilmediğim aparat aldım.
Ne garip adamsın sen arkadaşım.
Bende dev fotokopi makinelerini açmaya bayılırım.  ;D

tekosis

canım çekti şimdi ben de bi gideyim hurdacıya.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

t2

Gitmeyin. Hurdacıda basiretiniz bağlanır. çöpleri alır gelirsiniz. bu vakti, mevcut hurdalarımızı ayıklayıp atmakla değerlendirelim.

एक होना

sizin hurdacılar modern miş. Bizim hurdacılarda demir gibi malzemeler bulunuyor.

ipek

hocam bu modülün adı spectrometre analiz yapan bir çok tıbbi alette mevcut.Shimatsu marka bir alet onarmıştım,teknik aynı idi o boşluğa bir dizi film inceliğinde polarize filitre kutusu konuyor,benimkinde CCD imager yerine photon multipler tübü vardı Hamamatsu.

z

Sağolasın İpek. Henüz bu modüle el atmadım.
Anlatımından şunu anladım. Laser ile mercek arasına şeffaf bir nesne yerleştirdiğimizde ışıkta saçılma oluyor ve fotodiyod bu saçılmadan etkileniyor.

O zaman en basitinden bu sensörü optik geçirgenlik ölçmede kullanablirim. Geçirgenliği az nesneler çok fazla saçılım yaparken şeffaf nesnelerde ısık saçılmadan malzemeyi deler geçer.

Line sensörlü modülü çalıştırdım.

https://youtu.be/D0rxjdOOK-s

Sensörün önüne bir nesne koyduğumuzda yaklaşık 50Hz lik PWM üretmeye başlıyor. PWM sinyalin pals genişliği nesnenin sensörün bir kenarından itibaren sensör önünde ne kadar  yer kapladığı ile orantılı.

Aslında pwm peryodu bir kaç yüz ms idi. Frekans bölücüden frekansı kolayca değiştirdim.