SSD YARDIMI

Başlatan ahmetbudak, 22 Eylül 2015, 22:31:43

ahmetbudak

Arkadaşlar iyi akşamlar benim laptop için bir SSD almayı düşünüyorum ama veri yolları hakkında tereddütüm var laptopun aygıt yöneticisinde veri yolları ve mevcut hard diskin özellikleri aşağıdaki resimde var acaba bu özellikteki laptopa aşağıdaki linkte yer alan SSD takılabilir mi?

http://www.hepsiburada.com/sandisk-ssd-plus-240gb-520mb-350mb-s-sata3-2-5-ssd-sdssda-240g-g25-p-BD803209

xoom

SSD sata denetleyiciye ihtiyaç duyar.. Görüyorum ki Sizin PC'de Sata Denetleyici yok..

Melih1802

Ekran alıntısı çok küçük.
Eski HDD buysa takılmaması için bir sorun yok gibi görünüyor.

t2

ATA channel 0
ATA channel 1
ATA channel 2

Seri ATA...
..
Seri ATA =SATA.
yani bu bilgisayara SSD takılır ve çalışır.

Alıntı yapılan: xoom - 22 Eylül 2015, 22:36:24
SSD sata denetleyiciye ihtiyaç duyar.. Görüyorum ki Sizin PC'de Sata Denetleyici yok..

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Melih1802 - 22 Eylül 2015, 22:37:12
Ekran alıntısı çok küçük.
Eski HDD buysa takılmaması için bir sorun yok gibi görünüyor.

hocam resme sol tıklarsanız yeni sekmede tam görünüyor

tekosis

en üstte paylaştığınız resim küçük ahmet bey.
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.

Karahan

çalışır ancak linkteki hızlar sata3 için verilmiş, cihazınızın sata3 desteği yada AHCI yoksa hız orneğin sata2 desteği için yarıya kadar düşer, ama yinede resimdeki mekanik diskten kat be kat hızlı olur; eski diskiniz 5400 rpm 7200 bile değil.

engerex

Genelde dizüstülerde disk kolay sökülür. Sökün bakın girişi nasıl, üzerindeki etiketi nasıl? Foto atın görelim.
SATA 2 olması SATA 3 e göre elbet dezavantaj ancak mekanik diskler çok hantal. SSD ler ile disk erişim süresi aralarında uçurum var. Yinede çok fark var.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: engerex - 22 Eylül 2015, 23:53:09
Genelde dizüstülerde disk kolay sökülür. Sökün bakın girişi nasıl, üzerindeki etiketi nasıl? Foto atın görelim.
SATA 2 olması SATA 3 e göre elbet dezavantaj ancak mekanik diskler çok hantal. SSD ler ile disk erişim süresi aralarında uçurum var. Yinede çok fark var.
mevcut HDD resimdeki HDD den   bu durumda SSD değişmeme değer değil mi?

Melih1802

Değiştirdiğinde "neden daha önce değiştirmedim" diye pişman olacaksın.

Tecrübeyle sabit.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: Melih1802 - 23 Eylül 2015, 00:21:29
Değiştirdiğinde "neden daha önce değiştirmedim" diye pişman olacaksın.

Tecrübeyle sabit.
siparişi verdim .. teşekkür ederim  herkese şimdiden iyi bayramlar

ahmetbudak

Arkadaşlar herkese iyi çalışmalar sipariş verdiğim SSD disk elime geçti  ve
https://www.youtube.com/watch?v=NoS0yMHmGyw
adresindeki videoyu baz alarak montajı yaptım gerçektende hız konusunda müthiş bir fark var mesela fazla yüklü olmayan laptop normal HDD ile 1 dakika 40 saniyede açılırken SSD den sonra 27 ile 30 sn arasında açılıyor ayrıca diğer programlarda çok çabuk açılıyor özet olarak laptop tek parçayla verimli bir şekilde upgrade oldu.
son bir not bu işlemleri yaparken antivirüs yazılımını devre dışı bırakmanız gerekebilir bendeki ESET antivirüs programı açıkken laptop SSD yi ve HDD kutusunu tanımadı ve beni epey uğraştırdı bir de işlemler bittikten sonra disk birleştirme zamanlasını iptal din videoda belirttiği gibi disk birleştirme SSD nin ömrünü bitiriyor.