Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

G kodu

Başlatan cann, 24 Eylül 2015, 14:10:09

cann

Arkadaşlar G kodu bilen arkadaşlar yardımcı olabilirmi.

Z ekseni 2 mm yi  5 sn de inmeli, devamında 20 mm yi 1 snde inmeli; ve devamında yine 2 mm yi 5 sn de inmeli. yani 2 mm et kalınlığı olan profili her iki yüzeyinden delmeliyim.
Teşekkürler

engerex

2mm yi 5sn de indiğinde profili delemezsin. Matkap ucu açılı olduğu için delme mesafesi daha fazla.
Profil delmek zordur.

2mm 5sn için
G94
F24

2mm 1 sn için
G94
F120

cann

cevap için teşekkürler

F spindle için hız kodumu acaba?

spindle için ben hızı manuel ayarlıyorum.

istediğim Z eksen motorunun hızını delme işlemi sırasında değiştirmek.
yazdığınız kod bunu sağlıyor mu?

engerex

G94 ilerleme hızını mm/dk olarak ayarlıyor.
F yanındaki değerse mm/dk. F24 oluyor 24mm/dk = 2mm/5 sn
Umarım yukarısı anlaşılmıştır.
G1 Z-10 F24 gibi kullanabilirsin. Tabi z-10 mutlak ve artımsala göre gideceği konum farklılık gösterir.

cann

teşekkürler
kavramaya başladım,
ama kod yazma bilmiyorum
bu durumda

G1 Z-3 F24
Z-23 F120
Z-26 F24
Z 5

yazılsa profili delip çıkar mı?
delik çapı zaten freze ucuyla aynı çapda olacağından bununla ilgili düzenlemye vede XY ekseni sabit olacağından bunlarada gerek yok.
kod tam olarak başlama ve bitişiyle nasıl olur?

esensoy

ncplot diye bir program var, yazdığın kodu simule edebilirsin,
hatta makroları var, delik makrosu mesela, matkap çap boy vs vs giriyorsun o sana g kodunu üretiyor,
F değeri feed rate tir, mm/dk dır, F1000 verirsen eksen 1 dakikada 1metre yürür,
F in ne olacağı malzemene, matkabının fiziksel şekline ( kaç ağızlı olduğuna) ve matkabın materyaline bağlıdır,
Hiç bir şey bilmiyorsan düşük bir değer vermek gerekebilir,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cann

Cevaplar için teşekkürler. Sanırım sorunu çözebileceğim.

Uzmanlık alanlarında insanlar her şeyi bilmeli. araştırmalı okumalı uygulamalı vss.

Uzmanlık alanının dışında ki konularda, her bir ayrıntı için zaman ayırırsa bu zaman, emek kaybı olarak kalmaz, ayrıntılar (bu ayrıntılar başkalarının uzmanlık alanıdır) içinde boğulur ve hiç bir sonuca ulaşamaz.

Aslında her kesin her şeyi öğrenme kapasitesi vardır ama bu gereksiz ve başarıya giden yol değildir.

Başarı sanırım ayrıntılara takılmadan bir alanda uzmanlaşabilmekten geçiyor.

Diğer alanlarda zaman para ve emek harcamadan alınan bilgilere ve desteklere multidisipliner çalışma deniyor.
Bunu başaran insanlar ve ülkeler ileri teknoloji üretiyor. Başaramayanlar sadece taklitler için ömür harcıyor.

Bunların konuyla ilgisi yok ama bayram günü canım sıkıldı. Sohbet alanına da geçmek istemedim erindiğimden.

İyi bayramlar

cann

20 mm lik profili delmek için

N25 G81 Z-3 F5--------------- burada yavaşca profilin üst yüzeyini deliyor.
N30 G0 Z-16------------------ burada profilin alt yüzeyine hızlıca iniyor; beklediğim bu alt yüzeyide yavaşca delmeye geçmek
N35 G81 Z-21 F5------------- bunu yazıyorum Z0 (sıfır)a çıkıp tekrar baştan yavaşca komple deliyor.

İkinci aşamada Z0 a çıkması nasıl engellenir.

esensoy

G0 hızlı ilerleme komutudur,
yerine G1 kullanırsanız olacaktır, G1 ile F de vermelisiniz, vermemiş iseniz bir önceki F geçerli olur, hiç F girilmemişse o satırda bekler,
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

DaRt

G81 Delik delme çevrimi komutudur ve işini bitirince verilen güvenik mesafesine gider eğer güvenlik mesafesi verilmezse 0a gider. Siz g81 yerine g1 komutu kullanırsanız 0a gitmez. Ancak delik işi bitince g0 ile 0a gitmek gerekir. Bu amaçla N40 g0 z0 satırını eklemeniz gerekir.

cann

cevap için teşekkürler hocam.
N30 satırında sorun yok -16 mm ye hızlıca iniyor. Sorun N35 e geçerken Z ekseni 0 a çıkıyor, oradan başlıyor tekrardan 21 mm boyunca delmeye.
ben profilin iç boşluğunu N30 satırıyla geçtikten sonra profilin 2. yüzünü delmeye devam etsin istiyorum.

DaRt

N30a geçerken 0a çıkması gerekli. Yanlışınız olmasın.

cann

bu durumda hiç bir satırda G81 e gerek yok. G1 ile F hızında profilin üst yüzeyini geçip, profilin iç boşluğunu  Z-16 ya kadar ikinci daha hızlı F ile alt yüzeye yaklaşmalı ve son komutta yine G1 ile Yavaş F le alt yüzeyi delmeli ve son komutta Z0 a daha doğrusu Z5 e çıkmalı.
doğru anladımmı?

DaRt

Aynen. Mantık bu. zaten g81 pek kullanılmaz.eğer gagalama döngüsü kullanılacaksa delik delmede g83 kullanılmayacaksa g1 kullanılır.