Fiber Optik - Kablo Çeşitleri

Başlatan ByTEK, 27 Eylül 2015, 16:52:07

ByTEK

Merhaba Arkadaşlar

Fiber optik teknolojisinde kullanılan Fiber optik Kabloları bilgim dahilinde basitçe anlatmaya çalıştım. Umarım bir çok arkadaşımıza faydalı olur.

http://www.sercanca.com/fiber-optik-kablo-cesitleri/

engerex

Fiberde tek kablo üzerinden birden fazla renk ile iletim halihazırda kullanılan bir şey mi?

muhendisbey

Orada her bir kablo ayrı fiber kablo. CAT kablo gibi düşünülebilir. Bazı modülasyon yöntemleri ile tek fiberden farklı verilerin de farklı dalgaboylu ışık kaynağı kullanılarak gönderilebilmesi mümkün. Filtreler ile ışık ayrıştırılır ve farklı birkaç veriniz olur.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

ByTEK

Isik kaynagi Genellikle kırmızı renkli lazer yada kirmizi led ile sağlanır. Bildiğim kadarıyla ışık kaynağı lazer yada kızılötesi lazer ile sağlanmakta. Ama multimod Fiberlerde ışık kaynağında birden çok mod ışık demeti gönderilir ve farklı veriler tek kablo ile iletilir.

muhendisbey

Single mode fiberlerde: Lazer
multimode yada indisli fiber kablolarda: lazer veya led ışık kaynağı olarak kullanılabilir.

Bir kablodan birden fazla verinin gönderilebilmesi optik modülatörler vasıtasıyla mümkün. Single mode fiberlerden çoklu veri gönderiliyor mu bilmiyorum, multimode kablodan gönderilebilir. Ancak farklı dalgaboyu farklı ulaşım süresi demektir. Hem kırılma farklılıkları (mor ötesi ışık çok fazla kırınıma uğrarken kırmızı ve ötesi daha az kırınıma uğrar bu da bu bölgenin avantajıdır.), hem de ışığın madde içerisindeki hızından dolayı bu değişir. Kısa mesafede pek fark etmeyebilir ancak uzun mesafelerde önem arz eder.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.