automotive uygulamaları için yüksek akımlı h-bridge sürücü entegre?

Başlatan F.T, 30 Eylül 2015, 21:24:20

ohacagatay

Alıntı yapılan: cann - 08 Ekim 2015, 09:24:38
infeneonun bu btn tip sürücüleri soğutucu gerektiriyor mu?

aliexpresde satılan bazı kartların altına soğutucu koymuşlar, btnler kartın üstünde, yani doğudan bir temas yok.

bu tamamiyle senin hbridge üzerinde ne kadar güç harcayacağına bağlı
genelde Junction to Ambient ısıları watt başına 60-70 ( bazen 100 lere kadar varır ) derece oluyor paket için. ( sogutucu olmadan entegrenin direk hava ile temas  halinde olmasıyla  üzerinden 1W geçtiğinde entegrenin junction ısınını veren ifade ). Kaç W için kullanıcaksın Anahtarlama frekansın ne olacak ve entegrenin thermal kapasitesi ne, ortam sıcaklığın ne bunların göz önünde bulundurman gereken en temel şeyler
Some people believe çiğ köfte is a matter of life and death, I am very disappointed with that attitude. I can assure you it is much, much more important than that

sezgin05

cann

BTN8982 EVB aldım. anlamadığım bazı temel kavramlar var. 55A e kadar müsadesi var entegrenin. ancak kılavuzunda 250 watt motor için diyor. 24 volt beslemede aşağı yukarı 10 amper gibi yapar. bu 55 amper kapasiteye rağmen 10 amper lik motor önerilmesi neden.
2. si 250 watlık motor için boşda 4 amper yükde 10 amper çekiyorsa güvenli akım sınırlama değeri kaç olmalıdır.
teşekkürler

sezgin05

Firmanın verdiği datasheette 250 watt diye bir sınırlama göremedim. Bu entegre 40 volt altında 50 amperlik bir motoru sürebilir. Zaten akım sınırlamasıda olduğu için motor kalkış akımında otomatik olarak kesime gidecektir.

cann

http://www.infineon.com/cms/en/product/evaluation-boards/DC-MOTORCONTR_BTN8982/productType.html?productType=5546d4624ad04ef9014b07c0c07922e0

linkinde en alta yazıyor 250 watt olayı.

ayrıca bu EVB na soğutucu monte etmek gerekir mi. ben 7 amper 24 volt ile çalıştırdım, motoru yüksüz olarak 1 saat, mosfetlerin ısısı başlangıca göre 20 derece arttı

sezgin05

"Brushed DC motor control up to 250W continuous load"  ifadesi 250watt üzeri demektedir. Ayrıca bu entegreye ait değil oradaki hazır kit devreye ait bir not.
Soğutma kısmına gelince benzer bir hazır devreyi arka kısmından soğutmuştum.12 amper de sürekli çalıştırdım.

Cemre.

@sezgin05 hocam UP TO kalıbı ile ilgili yanlışınız var sanıyorum. Bizdeki -'e kadar ekine karşılık geliyor diye biliyorum.

sezgin05

Haklısınız konuşma dili ile teknik dil bazen karışıyor. Oradaki ifade sözkonusu devre için olduğunu düşünüyorum. Çünkü entegre datasheetine bakarsak öyle bir sınırlama yok.
http://www.infineon.com/dgdl/Infineon-BTN8982TA-DS-v01_00-EN.pdf?fileId=db3a30433fa9412f013fbe32289b7c17

Cemre.

Zaten sitede gerekli açıklama yapılmış aslında.

Average motor current 30A restricted due to PCB (BTN8982 current limitation @ 55A min.)

cann

cevaplarınız için teşekkürler. sınırlamanın mevcut pcb ile ilgili olduğunu anladım. bu entegreler 50Ax24 V= 1200 Watt motoru gerçekden sürermi uygun pcb dizaynı ile.
ayrıca soğutucuya gelince mosfetlerin üzerine değilde pcb arkasına-ki soğutucu ile lehimlerin temasını engellemek için bir de izole koymak gerekir. ne kadar etkili olabilir. mosfetlerin üzerine koymak daha etkili olabilirmi?

Erol YILMAZ

Picproje Dergi-1'de,
Lineer sistemlerde ısınma başlığı altında basitçe I^2 x R kaybını anlatmaya çalıştım.

10 mohm'luk iç direnç olsa 50A'de 25W lık bir kayıp oluşacak.  Bu da kötü bi benzetme olmaz ise 25W lık havya kadar ısı üretecek.

O 50A sizin bildiğiniz 50A değil aslında.
Demeraj yüklerin sınırlaması için kullanılan akım.
Misal lambalar 8A çekiyor, soğuktan sıcağa geçerken 6x akım çeker. Bu da yapar misal 48A !

Madem 8A dedik.
Bu 8A yük 10 mohm luk iç direnç üzerinde 0.64W'lık kayıp oluşturur, Yani malzemeyi soğutucusuz kullanılabilirsin.