Çanak antene geçiyorum,kendim halledebilirmiyim?

Başlatan Andromeda, 02 Ekim 2015, 12:57:59

Andromeda

Anten 25-30 tl, lnb 10-15 lira ,alıcı 40-60 tl yani ortalama 100 tl ye haloluyor gibi.
minimum fiyatlar umduğumdan düşükmüş..
Anteni balkona koyacağım, TV birkaç mt mesafede  ,uydu bulucuya gerek var mı..
neticede prensip alıcıyı belli bir uyduya ayarlayıp anteni yatay ve düşeyde oynatmak değil mi, çevrede başka antenlerde var..
cevaplar için sağolun..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

ferit06

Boş zamanınız çok ise kendiniz yapabilirsiniz. Ancak çevrede antenler olsa da o kadar kolay değil (antenlerin offset değerleri nedeniyle açılar farklı olabiliyor).   Yine de kendiniz yapacaksanız ilk işininiz; uydu alıcınızda izleyeceğiniz uydudaki kanalların ayarlı olması. Eğer uydu bulucu bir yerden temin edebilirseniz işiniz daha kolaylaşır. Tavsiyem 25-30 TL daha verip kurulumu bu işi yapanlara bırakmanız.

cevat1

Alıntı yapılan: ferit06 - 02 Ekim 2015, 13:08:23
Boş zamanınız çok ise kendiniz yapabilirsiniz. Ancak çevrede antenler olsa da o kadar kolay değil (antenlerin offset değerleri nedeniyle açılar farklı olabiliyor).   Yine de kendiniz yapacaksanız ilk işininiz; uydu alıcınızda izleyeceğiniz uydudaki kanalların ayarlı olması. Eğer uydu bulucu bir yerden temin edebilirseniz işiniz daha kolaylaşır. Tavsiyem 25-30 TL daha verip kurulumu bu işi yapanlara bırakmanız.

Arkadaşın yazdıklarına katılıyorum. Tüm kanalları seyredebilmeniz için, uydu bulucu cihaz şart

Andromeda

Kanal derken...mesela TRT1 kanal olarak mı geçiyor   
zaten satılan alıcılarda uydular ve içerdiği kanallar ayarlı geliyor..
İstanbuldayım...antenin açısı ayarlandığında şifresiz yayın yapan kaç uyduya bağlanılır(tek çıkışlı lnb
kullanıldığını varsayarak)
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

TA7R

Alıcı 40-60 tl yazmışsınız da Hd mi ? Bu tarihten sonra hd olmayan alıcıya para verilmez , büyük görüntü kalitesi farkı var arada , eğer sd alıcı alırsanız ayrıca TRT HD gibi sadece hd yayın yapan kanalları da izleyemezsiniz. Hd olunca da işin içine kalite giriyor , görüntü işlecisi Broadcom olan alıcıları tavsiye ediyorlar, Dreambox  Gigablue gibi ... En uygunu 400 tl den başlıyor .

ferit06

"Kanal derken...mesela TRT1 kanal olarak mı geçiyor " evet kanal.  Ayarlı olmalı derken, izleyeceğiniz uydudaki kanalları kastetmiştim EUTELSAT ve TÜRKSAT ayarlı oluyor genelde ama diğer uydular ayarlı olmuyor.  Uydu anteninin kazancına(alınan sinyalin yönlendirlme özelliğine) bağlıdır, ancak piyasadaki çanak antenler ile bir noktadan yalnızca 1 uydudaki sinyalleri alabilmelisiniz. (TÜRKSAT  lar (3,4) 42 , Azersat 46 derecede yönlendirme özelliği az olan anten ile ikisi birden alınır.  Ortalama bir anten ile bunlardan yalnızca birisini alabilmelisiniz.)

cevat1

Alıntı yapılan: ferit06 - 02 Ekim 2015, 14:08:52
"Kanal derken...mesela TRT1 kanal olarak mı geçiyor " evet kanal.  Ayarlı olmalı derken, izleyeceğiniz uydudaki kanalları kastetmiştim EUTELSAT ve TÜRKSAT ayarlı oluyor genelde ama diğer uydular ayarlı olmuyor.  Uydu anteninin kazancına(alınan sinyalin yönlendirlme özelliğine) bağlıdır, ancak piyasadaki çanak antenler ile bir noktadan yalnızca 1 uydudaki sinyalleri alabilmelisiniz. (TÜRKSAT  lar (3,4) 42 , Azersat 46 derecede yönlendirme özelliği az olan anten ile ikisi birden alınır.  Ortalama bir anten ile bunlardan yalnızca birisini alabilmelisiniz.)

Uydu alıcıların kanal ayarları tam yapılmış olsa dahi, çanak uyduya tam odaklanmadığından, tüm kanalları seyredemezsiniz.
Uydu çanak ayarı kolay işlem değildir. Uydu bulucu cihaz şarttır.
Önerim : Uydu antenci çağırıp işlemi yaptırmanız.

rck8942

Iphone nu olanlar "dish Align" yada "Sat scope " application lari indirip uydu bulmada kolaylik saglayabiliyor. Böylelikle para verip uydu bulucu cihazina almaya gerek yok. Ayni App veya degisiklerininde Google marktete olacagini dusunuyorum.
Elektroniker für Betriebstechnik

ayhani

Aha benim konum.
Müsadenizle küçük bir anımı anlatayım.
Uydu antenlerinin yeni yaygınlaştığı dönem.
Televizyonun yanında hediye uydu alıcı verdiler. Bende gittim anten aldım. Satan kişi kurabilirmisiniz dedi. Bende tabi yaparım dedim.

Neyse ev arkadaşımla başladık uğraşmaya yakında bir uydu var ona bak baka ayarlayacağız. Çevir çevir olmuyor dışarıda lapa lapa kar var.
Donmak üzere olan içeri giriyor diğerimiz ayaralmaya devam :) Saflık burada  ben karasal yayın gibi önce az bir yayın yakalayıp sonra netleştirecem zannederek 2-3 saat uğraştık.

Neyse donmak üzere olan iki arkadaş olarak bu işi neden başaramadığımızı tartışırken her nasılsa donmamış beynim çalıştı. Ya dedim ben uyduyu 1 cm çevirsem onun uzaydaki karşılığı belki yüzlerce metre kayma olur.

Sonuç olarak ertesi gün antenci çağırdık 30-40 liraya yaptırdık.

Hikayeyi sonuna kadar okuyanlara teşekkür ederim :)

SONUÇ: Her işin bir profesyoneli var 30-40 lira ver bu eziyete katlanma ve esnafı destekle :)
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Kahire'de yaşarken 7. katta oturuyordum ve 1m den daha geniş çaplı motorlu antenim vardı. Çanak balkon korkuluğuna bağlıydı. Her fırtına ardından tüm kanallar giderdi.

Daha önce hiç çanak ayarı yapmamıştım ve yanlış hatırlamıyorsam picproje'de sordum. Teknisyen çağırmak zorunda kaldım. Sonraları kendi başıma korka korka ayarlıyordum. Sonra öyle alıştım ki,  çanağın açısını komple kaydırıp yeniden ayarlıyordum. Elimde cihaz falan da yoktu.

Televizyonu çanağın yanından görebileceğim kadar yakına yaklaştırıyor sonra gökyüzünde kabaca konumunu bildiğim yönde anteni gezdiriyordum.

Üstelik uydu cihazım analog da değildi. (Daha doğrusu kart girişi falan vardı. Bu tek başına cihazın digital olduğu anlamına gelirmi bilmiyorum)

O tarihlerde ben de kafayı yemişim ve birini çağırmışım. Fakat sonrasında dediğim gibi zırt pırt ayarlıyordum.

https://www.picproje.org/index.php/topic,16910.msg111691.html#msg111691

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mufitsozen

Alıntı yapılan: ayhani - 02 Ekim 2015, 20:42:35
...
Sonuç olarak ertesi gün antenci çağırdık 30-40 liraya yaptırdık.

Hikayeyi sonuna kadar okuyanlara teşekkür ederim :)

SONUÇ: Her işin bir profesyoneli var 30-40 lira ver bu eziyete katlanma ve esnafı destekle :)

Sanayici Henry Ford 'un cok bilinen bir anektodu vardir.

Fordun meshur T modelini(arabalarin satis fiyati 300 dolar) yaptigi fabrikasindaki bir generator bozuluyor, ve fabrikadaki muhendisler dahil hic biri arizayi gideremiyor, Nihayet General Electric firmasi en iyi muhendislerinden olan  Charles Steinmetz'i gonderiyor.

Ingilizce bilmeyenler icin kisaca ozetlemek gerekirse, Steinmetz, generatoru dinliyor ve not defterine iki gun boyunca notlar alip hesaplar yapiyor, Ikınci gunun gecesi, bir merdiven istiyor ve generatorun ustune cikip, kenarinda bir noktaya tebesirle bir carpi isareti ciziyor. Ondan sonrada Ford'un inanamaz bakislarla bakan muhendislerine, isaretin oldugu noktadan bir plakayi cikartmalarini soyluyor ve oradaki 16 sargiyi degistirmelerini soyluyor. Oylede yapiyorlar ve generator mukemmel calismaya basliyor.

Henri Ford, tamir bedeli olarak GE'nin fatura ettigi 10bin dolari (333 otomobil fiyati) vermeyi reddediyor ve kullanilan parca ve iscilikle ilgili ayrintili bir fatura gonderilmesini istiyor.

Steinmetz soyle bir fatura gonderiyor. Tebesirle Generatorun kenarina carpi isareti koymak 1 dolar, Nereye konacagini bilmek 9,999 dolar.

Ford faturayi oduyor.

Turkiyenin bir turlu belini duzeltememesinin en buyuk nedeni tecrube ve bilginin degerinin olmamasi, ve tabii bilgisi olmadan fikri olanlarin coklugudur! (tabii bilgi ve tecrubesinin degerinin olmadigini dusunen saflar da cok var, yaptigi ise para istemeyip sonrada hickimse benim degerimi bilmiyor diye aglayan)

Nedense benimde aklima bu hikaye geldi.  :)

Alıntı YapSteinmetz listened to the generator and scribbled computations on the notepad for two straight days and nights. On the second night, he asked for a ladder, climbed up the generator and made a chalk mark on its side. Then he told Ford's skeptical engineers to remove a plate at the mark and replace sixteen windings from the field coil. They did, and the generator performed to perfection.

Henry Ford balked at paying $10,000 to General Electric for work done troubleshooting a generator, and asked for an itemized bill. The engineer who performed the work, Charles Steinmetz, sent this: "Making chalk mark on generator, $1. Knowing where to make mark, $9,999." Ford paid the bill.

Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

JOKERAS

Selam,

İşin ustası için çok basit 20-25 dakikalık bir iş.
İşin acemisi bilmeyen için resmen zulüm.
Usta çağırırsanız ortalama 40-50 tl işçilik verirsiniz,tabi tek çanak ise.
Haa yok ben kendim yapacağım diyorsanız size nasıl bir yol izleyeceğinizi tarif edeyim.

1) Çanağı Türksat uydusu izleyeceğinizi varsayarsak çanak ayağına (Demir boru) takıldığında
Kıbleyi görebilecek açıda olmalı.
Bu sebeple çanak ayağının montajı bu açıyı da kapsayacak şekilde olmalı.

2) Çanak antenin önünde, açısında bina,ağaç vs veya sinyali engelleyecek her hangi bir şey olmamalı.Buraya kadar okeyse koy sepete:)

3) Çanak ayağı montajı çok sağlam bir şekilde yapılıp,çanak mafsalı boruya oturttuktan sonra çanak sağa sola
yukarı aşağı rahat bir şekilde dönebilmeli.

4) LNB çanağın ortasında bulunan lnb kol demirine takılır.Lnb'nin Konnektör takılan yeri her halukarda yere bakmalı.
Daha sonra ince ayar yapacaksınız,sağa sola.

5) F konnektör denilen zımbırtılar kablonun her iki ucuna takılır biri Lnb'ye diğeri cihazın input Lnb yazan yerine takılır.

6) Yukarıdaki şıklar tamam ise işin en cincikli boncuklu,kıl tüy tarafına gelmişiz demektir.

Uydu cihazı tv'ye bağlanıp Tv ekranında "Sinyal Yok" şekli görünür,ama Dikkat!.. Tv lcd veya led ise onun "Sinyal yok"ibaresi değil,uydu cihazınınki olmalı.Bu uydu cihazı çalıştığında tv'yi otomatik "AV(Audio Video)" moduna geçirmesiyle çıkar.Bazı ucuz uydularda bu otomatik AV modu olmadığından lcd veya led kendi "Sinyal yok" ibaresini verdiğinden sizin için yanıltıcı olabilir.

Uydu kumandasından menü tuşuna basılır,uydu arama tarama bölümünden manuel kanal ekleme veya elle ayarlama yerine gelip transponder eklemesi yapmak gerekir.

Transponder ekleme menüsünde Frekans yazan yere 12380 yazılır,symbol rate yazan yere 27500 yazılır, polarite yazan yer Vertical seçilir.
Bu Türksat şebeke arama frekansıdır,siz onu bir tane sanarsınız,aslında diğer frekansların datalarını içinde barındıran bir transponderdir.
Genelde alt tarafta olur iki adet sinyal çubuğu,biri sinyal yokkende sinyal varmış ayağı yapar,inanma yalan.
O aslında Lnb ile Tuner arasında modülasyonun olduğunun kanıtıdır.
Sizde Satlock cihazı(Uydu bulucu) olmadığından Tv ekranından bu sinyal çubuklarını gözlemleyerek çanağı uyduya odaklamaya çalışacaksınız.
Çanağın kaba ayarını etraftaki çanaklara bakarak açısını yaklaşık ayarlamaya çalışacaksınız.
Sizn çanak merkeze Türksat uydusunun sinyalini yakalama açısına girdiğinde Sinyal çubuğu hoplamaya zıplamaya başlayacak.Sinyal Full bile olsa bu doğru çanağın sinyali olmayabilir.Netekim uzayda sayısız uydu var.
Doğru odaklama anca Sinyal Kalite çubuğunun ilerlemesi dolmasıyla olur.
Bu iki çubuk ne kadar dolarsa çanak o kadar iyi ayarlanmış demektir.%100 yapmaya uğraşmayın olmaz.
Siz bir kere sinyali hasbel kader yakalamışsanız o noktanın başka tarafında sinyal aramayın çıkmaz.
Sinyal hafif yakalandıktan sonra çanak yukarı veya aşağı milim milim oynatılarak sinyal daha iyi odaklanmalı.
Santim demiyorum milim diyorum!

Bu aşamaya gelmişseniz büyük başarı.
Şimdi Lnb açısını kendi ekseninde sağa sola çevirerek gelen sinyali
daha iyi odaklamış olacaksınız,bu ayar iyi olmazsa BER(Bit Error Rate)denilen datalar iyi olmayacağı için
çap,çup,çıp falan fıstık sesler çıkarak ekranda karelenmeler kırılamar olur.Aynı durum çanağın ayarı içinde geçerli.Çanak çok iyi ayarlanmalı ve sallanmamalı.
Herşey tamamsa (her cihazda farklı olabilir)Şebeke arama açık yapıp tarattığınızda tüm kanallar tıkır tıkır dökülecek.

Olay gördüğünüz gibi bu kadar basit:)

Baştan söyleyeceğimi sonda söyleyeyim kıyın paraya bir usta çağırın uğraşmayın,abartmıyorum günlerce uğraşabilirsiniz.

ahmetbudak

Neden kıbleyi görmeli çünkü çünkü türksat 42 derece doğu boylamında 42 derece doğu boylamı da (meridyeni) izdüşüm olarak Mekke'nin  üzerinde.

z

Hocam çatıya çıkınca önümüzdeki apartmanlardan Kenya'yı göremeyiz ki. Nasıl olacak bu iş?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com