uydu bulma cihazı

Başlatan bbs2006, 04 Ekim 2015, 23:30:01

bbs2006

uydu ayarı yapmak için çok pahalı olmayan uydu bulucu cihaz önerisi bekliyorum. ben baktığımda 20-25 civarı olanları vardı. ne önerirsiniz.

polleme

Şu cihaz var ama hiç tavsiye etmem. Çok yavaş, hassas değil, uydunun hangisi olduğunu göstermiyor.

http://www.hepsidijital.com/UYDU-SINYAL-OLCME-CIHAZI_323153.html#0

Melih1802

bbs2006

Türkiyede başka uygun bir yer varmı

ByTEK

Cehalet Mutluluktur !! Sokrates

z

Bu işlerden anlamam ama;

LNB den basit bir cihaz yapılamazmı? Sonuçta bahsettiğiniz cihazların içinde LNB içindeki devrelerden çok mu farklı devreler var?
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ByTEK

Cehalet Mutluluktur !! Sokrates

Andromeda

Anteni elimiz ile oynatacaksak uydu bulucunun anlamı ne...?
uydu bulucu anten motoruna kumanda etse bir anlamı olur gibime geliyor..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t2

Multimetre gibi uydu bulucu  büyük ihtiyaçtır.
uydu bulucuda motorun gereği yok. motor varsa çanaktadır.  çanak ayrı bir şeydir. motorlu veya motorsuz olur.
uydu bulucu çanaktan gelen kabloya bağlanan cihazdır. uyduyu buldun mu? yaklaştın mı? bunu gösterir.

üzerinde ekranı olup ayrıca bulunan uydudaki kanalları tvleri gösteriveren veya spektrum analizörü olan uydulara yaklaştık mı? diye frekans  spektrumuna göz atabileceğimiz ekranı olan model ise süperdir. paraya kıyabilen uyducu bundan alır. alması gerekir.

Andromeda

Uydu bulucu hatta ekranlı bulucular ustanın TV alıcı ekranını göremediği durumlar içingeçerli sanırım...
Çünkü tv ekranı en iyi uydu bulucu..tabı teknik ayrıntıları birkenara bırakırsak  ki bunun doğru olmayacağı bilincindeyim..
Dolayısı ile ledli bip bip li bulucular biraz dandik ama çatıdaki adamınişini görür..
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

t2

tv ekranı en iyi uydu bulucu DEĞİL !

UYDUYU önce bulursun sonra tv ekranında bir şeyler görebilirsin.  uydudan bir ışın hüzmesi çıkıyor. onun çanağa denk gelmesi gerek. uydu bulucu bunu bulmaya yardım eder. yoksa TVle sabaha kadar uğraş denk gelmesi hayal.  açı1 derece 3 derece fark eder. bir de 3 boyutlu düşünün. sağ sol yukarı aşağı  oooff ooff. elle olmaz oiiş. uydu bulucu gerek.

Andromeda

Uydu bulucu olsada antenle oynamıyormuyuz...!

t2

Evet ama önce kabasını ayarlayıp sonra milim milim oynamak gerek.
Onu neye göre yapacaksınız? Sinyal şiddetine göre.

Yani bir nevi spektrum analizör gerek. Tam olarak analizör olmsasa bile  sinyal şiddetini görmek gerek. sinyal maksimum olunca uyduyu ortaladın demektir.

Bazı çanakların üzerinde derece işaretleri olur. onunla tam derece ayarlanabilir. belki uydu bulucuya gerek kalmıyor olabilir. Fakat sağ sol dönmesi durumu neye göre ayarlanacak? pusula mı gerek?

Ayrıca çanak kaidesinin yere paralel veya dik olması durumu ayarlanır. bu amaçla su terazisi veya cep telefonundaki program kullanılması gerek.

Yani uyduyu bulmak hassasiyeti fazla olan iştir.  Bakkal terazisi ile altın alıp satmak olmaz.

Yine de bir umut var. Receiver'ın gizli bir menüsü olsa, orada sinyal şiddetini gösteriverse, bakıp çanak anten ayarlanır. böyle bir şey TV amaçlı receiverda hiç duymadım. Uydu modeminde vardı. ama çanağı ayarlayan adam yine bir çok cihaz kullandı. Uydu modemi Receiver menüsünde sadece ince ayar görülebiliyordu  Çanağa hafif dokununca sinyal yükseliyor. vidaları sıkıyoruz.

JOKERAS

Selam,

Uydu bulucu (Satlock) cihazlar kompleks cihazlar,ucuz olması beklenemez.
Sağlam donanım ve yazılım gerektiren cihazlar nihayetinde.
Bende yıllar önce 2. el olarak aldığım profesyonel bir cihaz olan Unaohm SBM105 var,yıllardır kullanıyorum.
Eski tarihte Fuarda sıfırını görmüştüm fiyatı 2400$'dı.
Sonra Alpsat adlı  firma  yerli basit ve fiyatı ucuz kullanımı kolay bir cihaz üretti.
Paranın anasını değil babasını ağlattı:)
Paranın yüzü sıcak olmalı ki sonra onu geliştirip Tft ekranlı profesyonele yakın cihaz üretti sanırım hala satıyor.
Sıcak yüzlü paranın cazibesi  birilerininde hoşuna gitmiş olacakki Çin malı ithal satlock cihazları getirip satmaya başladı.
Ama tavsiyem yerli olanını almanız kullanmanızdır.

Kendim Satlock yapılabilirmiyim diye bir ara düşünmüştüm.
Fazla zor olmadığını düşünüyorum,yazılım donanım bilen biri biraz uğraşırsa yapılabilecek bir alet.
Satlock'ta tüm işi Tuner yapıyor Tuner'in komut setini yazılma döküp Tuneri istediğimiz gibi kontrol edersek
İşin en kıl tarafı yapılmış oluyor.

Uydu Tuner'lerinin kontrolu genelde I2C protokolü ile yapılıyor,Tuner'lerin yanlış hatırlamıyorsam 7-Bit  paralel data çıkışı var.
Tunerler genelde iki bölümden oluşuyor,birinci bölüm Analog bölüm içinde yüksek frekansları ayrıştıran,modülasyonu sağlayan karasız osilatör, mixer devreleri falan filan var.Tabii bunlar dağınık değil Tümleşik entegre biçiminde ve çevresel elemanları var.
Bu bölüm Lnb'den gelen sinyali modüle eden analog bir yapı.

İkinci bölüm kontrol, bufferlar,adc vs yine tümleşik entegre devre biçiminde yapılmış devreler.
Bu kontrol entegresine I2C üzerinden ilgili bir komut yolladığınızda tunerin analog kısmının olması gereken varicap voltajı,
band voltajı,agc ve frekansları o seviyeye set ediyor.Görevi bu.
Eğer çalışan ayarı yapılmış bir çanağa bağlıysa 7-bit paralel çıkıştan Bit kombinasyonları yağmaya başlıyor.
Bu bit kombinasyonun içinde Audio,Video ve diğer data bilgileri paket halinde geliyor.
Sonra bunları ayrıştırıp çözümleyerek yorumlamamız gerekiyor.
Görüntü yakalamak gerekiyorsa çok hızlı bir işlemci gerek yada bu işi imal edilmiş hazır SetTopBox Entegre denilen DVB2 (Digital video Broadcast) entegresi kullanmak yetiyor.Hatırladığım kadarıyla ham veriyi 108mhz ile data receive ediyor ve görüntüyü Harici Ram'e doldur boşalt yapıyor.Push Pop işlemi.
Görüntü işlenmeyecekse Tunerin paralel çıkışından gelen veri ayrıştırılıp içinden sinyali temsil eden Cümle bulunup
Nokta matris veya Tft ekrana sinyal çubuğu şeklinde basılabilinir diye düşünüyorum.
Hala daha düşünüyorum:)
Kısaca uydu Tunerin veya içinde kullanılan entegrelerin pdf'leri incelenirse yapılabileceğini düşünüyorum.

elek, evet o da doğru,onuda düşünmüştük yani.
Koy motorlu bir sistemi yak cigarayı bekle bulsun,bulduk diyelim yön açı tamam
ee sonra,montajı kim yapacak?
Montaj yapılırken milimetrik odaklama ayarlarını yine usta kendisi yapmış olacak.
Ne anladık bu işten,ha Hasan Ha kel Hasan:)

Profesyonel Satlock cihazlarında sinyale bakılmaz,sinyal sadece Uzaydaki uydu ile çanağımızın odaklandığı açıyı gösterir,bu ne kadar hızlı tepki veriyorsa çanak ayarı o kadar hızlı bir şekilde yapılır iş kolaylaşmış olur.
Usta o sinyal ile Uzaydaki uyduyu bulduktan sonra SNR(Sinyal Noise Ratio) denen bir değer var ona bakar,önemli olan bu sinyal.SNR değeri çok iyi seviyeye gelene kadar ince ayar yapılır.

Andromeda

Ben şöyle hayal ediyorum..
açtık alıcıyı, ayarladık TRT ye, sonra antenle oyna  bu akış şeması hatalı sanırım...