MT8870 Devresi hakkında bir soru

Başlatan saybatli, 05 Ekim 2015, 08:36:33

saybatli

Merhaba şimdiden teşekkür ederim.

MT8870 ile ilk defa devre yapıyorum. Devreyi  kendi datasheetindeki gibi önce breadboard üzerine kurdum. Devre telefondan gelen sinyali hemen algılamıyor. Algılaması için telefon tuşuna yaklaşık 5 sn kadar basmak gerekiyordu. Bunu devreyi kurcalarken 17 ve 16 nolu bacaklar arasında bulunan 300 K dirence paralel olarak 4.7 K bağlayarak sorunu çözdüm. Ve artık anlık olarak algılıyordu.

Sonra hazırladığım plakete aktardım. İlk çalıştırmada direk sinyal aldığını gösteren led yanıyor ve hiç bir sinyali almıyor. 17 ve 16 nolu bacakları kısa devre yaptığımda devre çalışıyor ama bu sefer de bazen parazit alıp devre kendi kendine çalışıyor. Bu devreyi stabil hale nasıl getirebilirim.

t2

Büyük ihtimal telefon hattından gelen sinyali devreye bağlama biçiminiz yanlış veya eksiktir. devreyi pilden beslerseniz sorun çıkmadığı görülebilir. yani sorun büyük ihtimal   izolasyon sorunu

saybatli

Eklediğim resimdeki gibi bağladım. Cep telefonundan alıyorum sesi

t2

Kulaklığın sinyal seviyesi, entegre algılama seviyesinin çok üzerinde veya altında olabilir.
Girişteki 100nF ve iki direnç 100k aynı kalsın. bunları değiştirmeden telefonun ses seviyesini kısıp açalım. 
Ayrıca gerçek kulaklık varmış gibi, 100nF öncesine  toprağa doğru 100ohm paralel bağlayalım.

Cep telefonu adaptörden besleniyorsa geçici olarak sökelim. Pilden çalışınca sorun düzelebilir. Adaptörde sıkıntı vardır.

Mucit23

Telefondan çıkan Sağ ve sol ses kanalını birleştirmeyin, Sadece sağı veya solu bağlayın.

saybatli

Alıntı yapılan: t2 - 05 Ekim 2015, 09:59:56
Kulaklığın sinyal seviyesi, entegre algılama seviyesinin çok üzerinde veya altında olabilir.
Girişteki 100nF ve iki direnç 100k aynı kalsın. bunları değiştirmeden telefonun ses seviyesini kısıp açalım. 
Ayrıca gerçek kulaklık varmış gibi, 100nF öncesine  toprağa doğru 100ohm paralel bağlayalım.

Cep telefonu adaptörden besleniyorsa geçici olarak sökelim. Pilden çalışınca sorun düzelebilir. Adaptörde sıkıntı vardır.

Direnç ve ses seviyesini deneyip sonucu yazarım.

Alıntı yapılan: Mucit23 - 05 Ekim 2015, 10:11:16
Telefondan çıkan Sağ ve sol ses kanalını birleştirmeyin, Sadece sağı veya solu bağlayın.

Tek kanal olarak bağlamayı denerim.

Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Abdullahtekin

Dtmf projemde bu devreyi kullandım sorunsuz çalışıyor.

Melih1802

saybatli

Paralel 100 ohm direnç bağladım ama sonuç aynı.  Devreye telefonu bağlamıyorum. sadece enerji veriyorum. Hiç birşey yapmadan sinyal aldığını gösteren led anlık yanıp sönüyor.

Alıntı yapılan: Melih1802 - 06 Ekim 2015, 00:27:40
Bu devre biraz daha profesyonelce hazırlanmış gibi.
http://www.siongboon.com/projects/2005-07-18_dtmf_circuits/dtmfdecoder_schematic.gif

Resimdeki biraz farklıymış gerçekten. Sanırım bu normal telefon için. Ben cep telefonundan deniyorum.

t2

kısadevre ettiğiniz o direnci normal olarak kullanın.
bu sayede yanlış algılama yapmaz.  Hiç birşey yapmadan sinyal aldığını gösteren led yanıp sönmez.

saybatli

Alıntı yapılan: t2 - 06 Ekim 2015, 09:58:41
kısadevre ettiğiniz o direnci normal olarak kullanın.
bu sayede yanlış algılama yapmaz.  Hiç birşey yapmadan sinyal aldığını gösteren led yanıp sönmez.

Kısa devre yapmazsam da sinyal alan led devamlı yanıyor. Ve hiç bir algılama yapmıyor.