Myopenlab açık kaynak Labview çalışması

Başlatan boreas, 05 Ekim 2015, 11:01:20

boreas

Elbetteki bir Labview olmasada umut vaad eden ve labview kadar kapsamlı yazılımlara ihtiyaç duymayanlar için güzel bir alternatif.
http://www.myopenlab.de/startseite.html

Firzen

Programin ücretsiz olduğunu bilmeme rağmen NI firması bana o kadar çok yardımcı oldu ki. Bu programa bilgisayara indirirsem vatan hainliği yaparmışım gibi bir his oluştu. NI firmasından myDAQ ve myRIO kullanıyorum yazılımlarını da yanında verdiler. Öğrenciyim diye beyaaaa indirim yaptılar. Arkadaşlarıma bile Öğrenci lisansı aldım bedavadan. O yüzden LabVIEW candır gerisi heyecandır. Bu konuda taraf tutuyorum  :P 8)
Kararsız...

boreas

Öğrenciliğin bitince canlar patlıcanlar çıkacak ortaya :) Adam için potansiyel müşterisin bırak indirimi microsoft pek çok şeyi bedava veriyor. Eğitim süresince :)

Firzen

Alıntı yapılan: boreas - 06 Ekim 2015, 09:36:14
Öğrenciliğin bitince canlar patlıcanlar çıkacak ortaya :) Adam için potansiyel müşterisin bırak indirimi microsoft pek çok şeyi bedava veriyor. Eğitim süresince :)

DipNot: Lisans Öğrenciliğim bitti :) Şimdi Yükseklisans ama bu konuda uzman olan bir tanıdığım var (Emre Tüzüner) o bile hala iyiki LabVIEW çalışmışım der :)
Kararsız...

boreas

Labview'e kötü diyecek ya da boş beleş bir program diyecek kadar hadsiz değilim. Ama giden bu ülkenin dövizi. Ha yapacak birşey yok ciddi hassas bir iş tabiki ver parasını al. Ama alternatifi yeterliyse de dövize yazık. Yoksa elbetteki açık kodla birebir  labview yapmak imkansız.

Firzen

Alıntı yapılan: boreas - 06 Ekim 2015, 16:07:33
Labview'e kötü diyecek ya da boş beleş bir program diyecek kadar hadsiz değilim. Ama giden bu ülkenin dövizi. Ha yapacak birşey yok ciddi hassas bir iş tabiki ver parasını al. Ama alternatifi yeterliyse de dövize yazık. Yoksa elbetteki açık kodla birebir  labview yapmak imkansız.
Demek istediğimi anlamışsınız hocam. Zaten muadili DasyLab falan var myopenlab basit işler için kullanılabiliyormuş. Fakat konu Fized Point PID IMAQ sistem olunca herkes para talep etmeye başlıyor zaten.
Kararsız...

x-nomek

Bu LabVIEW  neler yapaılarbilir nedir bize ne gibi faydaları saglıyor ?

Firzen

Alıntı yapılan: x-nomek - 07 Ekim 2015, 17:06:24

Kısaca şmyle diyeyim çok sağlam bir kontrol vs bilgin var ama daha önce hiç bilgisayara veri toplamamış daha önce hiç mikroişlemci için kod yazmamışsın.
Bu LabVIEW denilen hayırlara vesile olacak program bu sorunu aradan kaldırıyor. Seni çok hızlı bir biçimde sisteme entegre edebiliyor. İnternetten videolarına bak daha detaylı anlarsın. Kendine has acqusation kartları falan var BOMBA. Para biriktirip kendime de aldım bir tane elimde gelse kasaya saklayıp koruyacağım O derece memnunum.
Kararsız...

mozkan87

Alıntı yapılan: Firzen - 07 Ekim 2015, 20:21:51
Kısaca şmyle diyeyim çok sağlam bir kontrol vs bilgin var ama daha önce hiç bilgisayara veri toplamamış daha önce hiç mikroişlemci için kod yazmamışsın.
Bu LabVIEW denilen hayırlara vesile olacak program bu sorunu aradan kaldırıyor. Seni çok hızlı bir biçimde sisteme entegre edebiliyor. İnternetten videolarına bak daha detaylı anlarsın. Kendine has acqusation kartları falan var BOMBA. Para biriktirip kendime de aldım bir tane elimde gelse kasaya saklayıp koruyacağım O derece memnunum.
Hangi kartını aldınız hocam.

mesaj birleştirme:: 07 Ekim 2015, 20:49:16

Alıntı yapılan: x-nomek - 07 Ekim 2015, 17:06:24

Labview ile yapılabileceklerin sınırı yok aslında. Herhangi bir üst seviye programlama dili ile yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Çok kolaylıkla grafik çizebilir, dataları excel formatında kaydedebilirsiniz. USB, TCP/IP, RS232, GPIB, VISA ve daha bir çok iletişim yöntemini kullanabilirsiniz. Biz şu an dokunmatik kullanıcı arayüzü tasarlamak için kullanıyoruz. 10 adetten fazla seri porttan gelen datayı işliyorum. Yapmış olduğunuz programları exe formatına çevirip runtime kurarak istediğiniz bilgisarda kullanabilirsiniz.

Firzen

Alıntı yapılan: mozkan87 - 07 Ekim 2015, 20:39:33
Hangi kartını aldınız hocam.

mesaj birleştirme:: 08 Ekim 2015, 20:49:16

Labview ile yapılabileceklerin sınırı yok aslında. Herhangi bir üst seviye programlama dili ile yaptığınız her şeyi yapabilirsiniz. Çok kolaylıkla grafik çizebilir, dataları excel formatında kaydedebilirsiniz. USB, TCP/IP, RS232, GPIB, VISA ve daha bir çok iletişim yöntemini kullanabilirsiniz. Biz şu an dokunmatik kullanıcı arayüzü tasarlamak için kullanıyoruz. 10 adetten fazla seri porttan gelen datayı işliyorum. Yapmış olduğunuz programları exe formatına çevirip runtime kurarak istediğiniz bilgisarda kullanabilirsiniz.
Elimde şuan hem myDAQ (ilk göz ağrım), hemde myRIO (kıymetlim) var.

Bende sizin yaptığınız gibi runtime çalıştırmak için kullanıyorum gayet kullanışlı ve çok güzel. Sizi çok yüksek programlama dilleri karmaşasıyla uğraştırmıyor.
Ben sizin gibi tüm protokolleri deneyemedim maalesef hala TCP/IP nasıl yapılır o kısma gelmedim. şuan VISA ile deneme yapıyorum;PS4 kolundan aldığı verileri VISA ile PIC'e veri göndermesini istiyorum.
Kararsız...