Regedit temizleyici.

Başlatan Melih1802, 06 Ekim 2015, 11:41:55

Melih1802

CCeaner, IObit v.b gibi programları tavsiye etmeyin bir işe yaramıyor.

Kurup kaldırdığım bir programın hale regedit te uzantıları var. Bu sebeple yenisini kuramıyorum.

İstediğim Programın adını yazacağım ve Regedit ten onunla ilgili tüm uzantıları yada girdileri silecek.
Böyle çalışan bir program biliyormusunuz.

t2

Programın adını yazmakla bulunan tüm anahtarları silerek bu programdan kurtulabiliyorsanız windows regeditle de bulup silebilirsiniz.  En başa gel F3e bas sırayla hepsini bulıur.

Fakat program, kullanıcı için anlamsız özel bir string kaydetmiş olabilir. bu string programın ismiyle alakasızdır. bazı uninstall programları gerek. program kurulmadan önce registrye bakar.  program kaldırılır, registry eski haline getilir.

TeknoM

Bahsettiğin gibi bir programın 30 günlük deneme versiyonu bittikten sonra "Revo Uninstaller" ile kayıt defterini temizleyip tekrar kurmuştum.Ama sonuçta biz çözüm buldukça üreticilerde yeni güvenlik önlemleri alıyorlar.Her program bu yöntemle tekrar kurulamaz.Sonuçta kayıt defteri temizleme işlemi durmuş, bağlantısız veya anahtar kelimeye bağlı dosyalar üzerinden temizleme yapar.Bu bağlantıları kuramazsa nafile.

bocek

Eusing Free Registry Cleaner var bir de. CCleaner'in bulamadığı bir çok şeyi temizliyor ama sizin dediğinizi yapar mı bilmiyorum.
http://www.eusing.com
1 ya da 0. işte 'bit'ün mesele..

engerex

McAfee'nin çok eski bir aracı vardı. Eğer uygulamanın Uninstall aracı çalışmıyorsa veya benzer durumlarda bu araç ile uygulamanın herhangi bir dosyasını örneğin masaüstündeki kısayolunu seçiyorsun o ne buldu kaldırıyordu. Halen geliştiriyorlar mı bir incele derim.

MCansız

bunun için bir program geliştirebiliriz programın adı a.exe olsun ve sürekli arka planda çalışsın

sonra pc ye güzel bir format atılır ve bilgisayar herhangi bir program yüklemeden önce tüm resiterler kaydı a.exe ile kayıt altına alınır

yazılım yükleneceği sırada a.exe yazılıma ait tüm registerları dosyaların nerede olduğunu kaydeder ve herhangibir yazılımın reg erişimine iznin verildiğinde bu kaydı günceller

ilgili yazılım silineceği zaman a.exe devreye girer yazılımı program ekle kaldır dan siler daha sonra yazılım yüklenme kaydına bakar ve silinmeyen register ve dosyalarını siler (bu sayede deneme sürümünü tekrar kullanabilirsiniz)

buna benzer olarak portable uygulama yapmak için kullanılan wmvare tinapp var uygulamayı yüklerken tüm reg kayıtlarını toplayıp tüm dosyaları tek exe haline getiriyor.

bu sayede programın ismi ile alakasız reg kayıtları silinir 

engerex

Alıntı yapılan: Mükail CANSIZ - 06 Ekim 2015, 13:15:23
bunun için bir program geliştirebiliriz programın adı a.exe olsun ve sürekli arka planda çalışsın

sonra pc ye güzel bir format atılır ve bilgisayar herhangi bir program yüklemeden önce tüm resiterler kaydı a.exe ile kayıt altına alınır

yazılım yükleneceği sırada a.exe yazılıma ait tüm registerları dosyaların nerede olduğunu kaydeder ve herhangibir yazılımın reg erişimine iznin verildiğinde bu kaydı günceller

ilgili yazılım silineceği zaman a.exe devreye girer yazılımı program ekle kaldır dan siler daha sonra yazılım yüklenme kaydına bakar ve silinmeyen register ve dosyalarını siler (bu sayede deneme sürümünü tekrar kullanabilirsiniz)

buna benzer olarak portable uygulama yapmak için kullanılan wmvare tinapp var uygulamayı yüklerken tüm reg kayıtlarını toplayıp tüm dosyaları tek exe haline getiriyor.

bu sayede programın ismi ile alakasız reg kayıtları silinir 

Ashampoo'nun bir aracı var. Bir uygulama kurmadan önce bunu çalıştırıyorsun. Disk ve Registry analizi yapıyor. İstediğin uygulamayı kuruyorsun. Ardından Ashampooya kurulum tamamlandı diyorsun. Tekrar disk ve Registry analizi yapıyor ve kurulumdan önceki ve sonraki analizleri karşılaştırarak kurulan dosyaları not alıyor. Kaldırmak istediğinde bunu kullanabiliyorsun.
Düşünce güzel uygulamada : Arka planda sistem ve diğer uygulamaların oluşturduğu dosyalar olabiliyor. Bir kaç defa kullandım sonuncusunda sistemi çökertince bir daha kullanmadım.

saybatli

Ben bu konuda Revo Uninistaller uygulamasını kullanıyorum. Regedit ve geride kalan tüm dosyaları siliyor.

Melih1802

Alıntı yapılan: saybatli - 06 Ekim 2015, 13:39:54
Ben bu konuda Revo Uninistaller uygulamasını kullanıyorum. Regedit ve geride kalan tüm dosyaları siliyor.

Revo da cikletten çıktı. Silmiyor.

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2015, 14:31:17

Alıntı yapılan: bocek - 06 Ekim 2015, 12:10:05
Eusing Free Registry Cleaner var bir de. CCleaner'in bulamadığı bir çok şeyi temizliyor ama sizin dediğinizi yapar mı bilmiyorum.
http://www.eusing.com

Birçok kaydı buldu ama hala ben elle tarattığımda Girdileri görebiliyorum. Bu programda iş yapmadı.

t2

Programın nereye kayıt yaptığını görmek için başka bir temiz windowsa kuralım. programı kurmadan önce ve sonra registry yedeğini alalım. aradaki farka bakalım. aynı anahtarları gerçek windowsumuzda silersek belki düzelir. yada silmeden değişen keyleri yerine koyarsak aynı yeni kurulmuş gibi süre uzatma yapabilir.

başka bir ihtimal de reigstrye kayıt yapılmamış olması. dosya olarak  diske kaydetmiş olabişlir.  usersApp data roaming vs  klasörlerine yapmıştır.

programın adı xxx olsun. googlrda şöyle arama yapalım   "xxx unistaller" belki çözüm çıkar.

Melih1802

Alıntı yapılan: t2 - 06 Ekim 2015, 14:37:07
Programın nereye kayıt yaptığını görmek için başka bir temiz windowsa kuralım. programı kurmadan önce ve sonra registry yedeğini alalım. aradaki farka bakalım. aynı anahtarları gerçek windowsumuzda silersek belki düzelir. yada silmeden değişen keyleri yerine koyarsak aynı yeni kurulmuş gibi süre uzatma yapabilir.

başka bir ihtimal de reigstrye kayıt yapılmamış olması. dosya olarak  diske kaydetmiş olabişlir.  usersApp data roaming vs  klasörlerine yapmıştır.

programın adı xxx olsun. googlrda şöyle arama yapalım   "xxx unistaller" belki çözüm çıkar.

:) http://www.javelin-tech.com/blog/2013/08/complete-uninstall-of-solidworks/
indirip deneyeyim.

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2015, 15:34:49

Bir kaza yapacağım windows açılmayacak en iyi ben becerim dahilinde Format atarak bu işi yapayım. Benim için en  kolayı bu.
Herkese Teşekkürler. Bazı çözümler bana zor. Aradığım Solidworks ü derinlemesini temizleyecek bir programdı..

mesaj birleştirme:: 06 Ekim 2015, 15:39:17

@t2 yarım saattir regedit ten elle siliyorum, sanki sildiklerimi tekrar tekrar siliyormuşum gibi geliyor ve hala aynı yerlerdeyim.