Servo Motor Sürücüsü ve Güç Kaynağı

Başlatan ernuynk, 06 Ekim 2015, 23:37:06

ernuynk

Merhaba arkadaşlar, robot kol için 6 adet servo motoru sürmem gerek. Motorlara henüz karar vermedim fakat yeterli güçte 6 servo için ortalama 5-8A arası bir max. yükteki akım değerleri söz konusu. Eğer en güçlü motoru kullanmaya karar verirsem bu değer 6 servo motor için yaklaşık 18A'e kadar çıkmakta. Aşağıda proje için düşündüğüm yöntemi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Öncelikle 6 adet servo motoru direkt olarak arduino ile sürmem söz konusu olamaz mecbur bir sürücü kartı kullanmam gerek. Fakat, servo motorlarda genellikle 4.8V ve 6V için farklı değerler söz konusu (hız, akım v.b.) bu nedenle giriş gerilimi ile oynayabilmeliyim. Bu nedenle ayarlı bir gerilim regülatörü kullanmak mantık olacaktır sanırım. Güç kaynağı olarak ise Metal Kasa Adaptörlerden kullanmayı düşünüyorum. Yani motorlara karar veremediğim için akımda değerleri hakkında yorum yapamıyorum fakat gerilim değerleri kafamı karıştırıyor. Her ihtimale karşı bulduğum 10A'lik regülatör Step Up tipte bir regülatör (10A'lik). Eğer 5V 20A'lik SMPS güç kaynağı kullanırsam Step Up regülatör ile 6V'a çıkabilir miyim? Bir sıkıntı çıkar mı sizce? Yoksa kolay yoldan, güç kaynağını daha büyük mü almalıyım?

Bir diğer sorum ise benim yapacağım bu gerilim değişimleri için sürücü kartı bir darboğaz yapar mı? Yani gerilim ve akım değerleri sürücü kartını etkiler mi yoksa sadece PWM ile mi ilgilenir?

Uzun bir yazı oldu. Okuduğunuz için teşekkür ederim :)

Mucit23

Servolar RC servolardan sanırım.

Beslemeyi 6V'a çıkarmana gerek yok. 5V ile gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. 5V 10A SMPS kullansan sıkıntı yaşanmaz. 

ernuynk

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Ekim 2015, 08:49:55
Servolar RC servolardan sanırım.

Beslemeyi 6V'a çıkarmana gerek yok. 5V ile gönül rahatlığıyla kullanabilirsin. 5V 10A SMPS kullansan sıkıntı yaşanmaz. 

Cevap için teşekkür ederim. Evet motorlar TowerPro MG996R ve PowerHD AR1201MG modelleri.

Peki regülatörü ve sürücüyü ortadan kaldirsam. butun motorlari kaynağa paralel bağlasam ve pwm uçlarınida arduinoya baglasam sizce nasil olur? Sonucta paralel baglanti ile her biri 5V ve yaklasik 2.5A ile calisabilecektir. (Her bir motor yaklasik 2.5A cekiyor)

pea

MG996R Stall akımı 2.5A, normal çalışma akımı 500-900mA. Tabii neye göre "normal" onu yazmamışlar. 1A'den yüksek akım isteyeceklerini sanmıyorum, 18A'lık güç kaynağına gerek yok.
Bence regülatör ve sürücüye de gerek yok.

ernuynk

Peki şunu sormak istiyorum, herhangi bir projede servo motor sürücüsü kullanmanın mantığı tam olarak nedir? Sonuçta beslemeleri dışarıdan verince geriye sadece sinyal ucu kalıyor onuda arduino'dan direkt olarak alıyoruz zaten. Eğer pwm uçları yeterli değilse sürücüde bu sorunu çözmüyor sonuçta.

z

Üstteki oyuncak servo motor. Sürücüsü vs hepsi içinde.

Aşağıdaki ise sanayi tipi servo motor.

Sen hangisi ile oynayacaksın?

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ernuynk

Alıntı yapılan: z - 07 Ekim 2015, 22:49:18
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Üstteki oyuncak servo motor. Sürücüsü vs hepsi içinde.

Aşağıdaki ise sanayi tipi servo motor.

Sen hangisi ile oynayacaksın?

(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

Bu ve buna benzer motorlar. Normal elektronik projelerde kullanılan tipler. (mini ve mikro modeller hariç)

z

Bu servolar RC servo olarak anılır. İçinde motoru ve sürücü devreleri hazır olduğu için senin ayrıca sürücü vs ihtiyacın olmayacak.

Eğer motorları zorlayıp tamamen durdurmayacaksan yüksek akımlı güç kaynağına da ihtiyacın yok.

Servonun kontrol pinini doğrudan işlemcine bağlayabilirsin.

Yanlış hatırlamıyorsam 5v servoyu sorunsuz şekilde 3.3v kontrol sinyaliyle de kullanabilmiştim.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

ernuynk

Alıntı yapılan: z - 07 Ekim 2015, 23:16:42
Bu servolar RC servo olarak anılır. İçinde motoru ve sürücü devreleri hazır olduğu için senin ayrıca sürücü vs ihtiyacın olmayacak.

Eğer motorları zorlayıp tamamen durdurmayacaksan yüksek akımlı güç kaynağına da ihtiyacın yok.

Servonun kontrol pinini doğrudan işlemcine bağlayabilirsin.

Yanlış hatırlamıyorsam 5v servoyu sorunsuz şekilde 3.3v kontrol sinyaliyle de kullanabilmiştim.

Kullanmayı düşündüğüm servolar 4.8V ve 6V için farklı tork, dönüş hızı ve akım değerleri vermekte. Sanırım 4.8V'a göre akım değerleri biraz artsada tork ve hız açısından 6V kullanacağım. Kaynağıda bu yüzden yüksek almak istiyorum. Toplamda tepe değerleri için motor başına 2.8A gibi bir değer mevcut. 5 motor için bu değer yaklaşık 15A civarında. Akımı ayarlayamayacağım için yüksek almak mantıklı geliyor. Sonuçta motorlar neye ihtiyac duyarsa o değeri kaynaktan çekerler.

Teşekkürler.