windows 8.1 de %100 disk kullanımı sorunu

Başlatan seyityildirim, 09 Ekim 2015, 07:49:13

kaan0

windows defender'i ve başlat+r kombinasyonuyla açılan pencereden services.msc yazarak gelen ekrandan hızlı getirme(prefetch) hizmetini devre dışı bırakarak deneyebilirsiniz. aynı sorunu ara ara ben de yaşıyorum. 5400 rpm mekanik diskler %100 kullanımı görünce bilgisayar kağnıya dönüyor.

Mr_YAMYAM

Altaaki linkten DRIVEREASY adlı programı indiriniz.
https://www.drivereasy.com/
Ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Sorun teşkil etmez.
Sürücüleri taradıktan sonra özellikle kırmızı ile işaretlenmiş missing driver varmıdır, teker teker ekran alıntılarını foruma iliştiriniz.
Sürücülerin durumuna göre ilgili yüklemeleri buradan bildiririm.
Güncel olmayan sürücü gösterebilir. Şimdilik bunlar konu ile ilgili değildir.

rck8942

ayni sorun benim dell Inspiron 7520 de de var. Windows 10 64 gectim sorun halen devam etmekte.

Elektroniker für Betriebstechnik

seyityildirim

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 09 Ekim 2015, 19:06:15
Altaaki linkten DRIVEREASY adlı programı indiriniz.
https://www.drivereasy.com/
Ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz. Sorun teşkil etmez.
Sürücüleri taradıktan sonra özellikle kırmızı ile işaretlenmiş missing driver varmıdır, teker teker ekran alıntılarını foruma iliştiriniz.
Sürücülerin durumuna göre ilgili yüklemeleri buradan bildiririm.
Güncel olmayan sürücü gösterebilir. Şimdilik bunlar konu ile ilgili değildir.

hocam yükledim kurdum çıkan görüntü şöyle

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: seyityildirim - 10 Ekim 2015, 11:13:26
hocam yükledim kurdum çıkan görüntü şöyle

Tamam. Kayıp sürücü yok.
YAPILACAKLAR.
http://mydefrag.8qm.de/#1
Linkten Mydefrag adlı programı indirip kurunuz.
Önce my defrag ile C diskini birleştiriniz. DEfrag only
Programı kapatıp yeniden açınız ve C için CONSOLIDATE FREE SPACE (Boş alanı birleştirme) komutu veriniz.
Son olarak win8 disk birleştirme ile bir kez daha birleştiriniz.

PC'nin anakart modelini tam olarak öğreniniz.
Anakart üreticisiin resmi sitesinden aynı model numarası ile ve işletim sisteminize uygun sürücüleri indiriniz.
Normal kurulum yapıyormuş gibi kurarsanız UPDATE edecektir.
DRIVER EASY programı ile de güncelleyebilirsiniz ancak bazı sürücülerin tam uyumlu kurulabilmesi için pro sürüm almanız gereklidir. Aksi takdirde güncellemede yanlışlıklar olabilmektedir.
Anakartın tam modelini SPECCY programı ile öğrenebilirsiniz. Özellikle AHCI, SATA, SCSI, IDE bağdaştırıcılarına dikkat etmelisiniz. Bu sürücülerde yanlış veya işletim sistemi ile uyumlu olmayan kurulumlar bu gibi hatalara sebebiyet verebilmektedir.

muhendisbey

Antivirüs programları genelde buna sebep olabiliyor.
Disk kullanımı yapan bileşen/program ne ise önce onu tespit etmeniz, fonksiyonunu belirlemeniz, eğer gereksiz ise ya hizmetlerden otomatik başlatmasını durdurmanız ya da windows+r (çalıştır)> msconfig üzerinden programın otomatik başlatmasını kapatmanız disk kullanımı azaltır.

Bir diğer disk kullanımını artıran bileşen yetersiz RAM yada hatalı RAM yapılandırmasıdır. Bunun için ne kadar ayrılmış RAM var, sanal bellek miktarınız ne kadar gibi sorulara cevap vermeniz gerekli.

Gereksiz dosyaları bilgisayardan silerek/aktararak ve disk birleştirerek (disk defrag) disk hızınızı artırabilirsiniz. Bağlantılı yolları azaltarak dosyalarınızı bilgisayarda peşisıra sıralamaya yarar. Aksi durumda bir dosya disk üzerinde birkaç farklı konumda bulunabilir bu da hızı oldukça düşürür.

Bir de son olarak SMART üzerinden diskinizin sağlık durumunu inceleyin ve çalıştır>chkdsk /f ile bad sector kontrolü yapın. Bad sector varsa veya SMART disk sağlığını düşmüş gösteriyorsa dosya kaybına uğramamak için bir an önce diski yedekleyip değiştirmelisiniz.
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem; Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.

Tesla.25

Sebep Windows 'u n artık SSD diskler dikkate alınarak yazılması. Dizin arama hizmetlerini(ya da arama yapan ne kadar hizmet varsa) kapatırsanız sorun çözülür.

Mr_YAMYAM

Sorunu baştan ele alalım.
Arkadaşımız demiş ki...;

Alıntı yapılan: seyityildirim - 09 Ekim 2015, 07:49:13
Merhaba arkadaşlar,
pc boşta iken bile görev yöneticisinde disk kullanımı %100 oluyordu. belki virüs falan girmiştir diye bilgisyarı aldığım günkü haline recovery yaptım. sorun yine çözülmedi. başka forumlarda hizmetlerdeki 'windows search' ü durdurma önerisi vardı onu da yaptım ve başka sitelerde çeşitli öneriler vardı yaptım. en sonunda ulaştığım durum şu : bilgisayar ilk 20-30 dakika %100 çalışıyor daha sonra birşey kullanmazsan %2 ye falan düşüyor. ama en küçük bir programda dahi hemen %80-90 lara fırlıyor. çözüm önerisi olan var mı? teşekkürler
Bir zararlı bu olaya sebebiyet veriyor düşüncesi mantıklı olsa da recovery ile yeniden formatlanmış bir PC'nin en azından birkaç hafta düzgün çalışması gereklidir.
Elbette arkadaşımız rastgele sitelere girip veya kendi depolamış olduğu programlardan aynı zararlıyı yeniden aktif etmiyorsa.
Şimdilik zararlı ihtimalinden ziyade ANAKART KAYNAKLARININ doğru yüklenmemiş olması ihtimali yüksektir.
AHCI modunda seçilmiş bir PC yi kurulumda AHCI sürücüleri kurulmaz ise.
IDE, SATA veya SCSI gibi disk bağdaştırıcıları usulüne uygun kurulmazsa.
Sadece bu sürücüler olmayıp anakart kaynaklarında belirtilen ve disk veriyollarındaki efektif sürücüler, işletim sistemine tam uyumlu olarak ve doğru kurulmazsa.
Bu ve bunun gibi aksaklıklar sıklıkla görülebilmektedir.
Önerimde belirtmiş olduğum disk defragment programının kullanım amacı, öncelikle aşırı parçalanmış dosyaların bulunma olasılığına karşı diski ve diskin boş alanını denetleyecektir. Böylece yeniden install edilen bir program veya sürücü gibi yazılımlar mümkün mertebe hatasız kurulabilecektir.
Mydefrag programı bu aksaklığı düzeltmez. Sadece sürücü kurulumu için diski optimal şekle getirir. Sürücüler de doğru kurulursa sorunun ortadan kalktığı görülecektir.
Esasen anakart kaynaklarının kurulumu için şu sıralama oldukça önemlidir.
İşletim sistemi en baştan kurulur.
HDD defrag işlemine tabii tutulur ve boş alan birleştirilir.
Anakart kaynakları ve sürücüleri emin olunan bir kaynaktan yüklenilerek PC'ye install edilir.
Ses kartı veya ekran kartı için uygun sürücü gerekiyorsa bunlar da sırasıyla yüklenir.
Daha sonra özel işlevli programların kurulumuna geçilir. Hot key sürücüleri, finger print sürücüleri veya varsa kamera sürücüleri gibi.
Bu işlemler bittikten sonra disk yeniden defrag işlemine tabii tutulur. Gerekliyse boş alan birleştirmesi de yapılmalıdır.

Bu ana kadar asla başka bir program kurulumu yapılmamalıdır. Özellikle oyun meraklısı arkadaşlar daha bu işlemleri tamamlamadan oyun kurmakta ve sistemin sağlığını bozabilmektedirler.
Güvenlik programları kurulur. Buradaki önerim şunlardır.
Asla crack edilmiş güvenlik yazılımı kurulmamalıdır. Eğer bir güvenlik yazılımına para verilmek istenmiyorsa ücretsiz versiyonları da bilinçli kullanılırsa yeterli olmaktadır. Ben yaklaşık 7 yıldır AVAST'ın ücretsiz sürümünü kullanmaktayım ve sistemim gayet sağlıklıdır.
ÖNERİLER
Önce spybot-sd yazılımı kurulur.
https://www.safer-networking.org/mirrors/
Program install edilir. Güncellenir ve sistem derinlemesine taranır.
Tarama sonucunda herhangi bir aksaklık görülmemelidir. Görülürse sistem yüklenmede yanlışlıklar yapılmıştır.
Spy bots ile sistem bağışıklanması yapılır.
Antivirüs yazılımı kurulur. Önermiş olduğum AVAST için link.
https://www.avast.com/tr-tr/index
Antivirüs programı online olarak kurulmaktadır. Kurulum bittikten sonra program ön tarama yapacaktır. Bu tarama bittikten sonra avastın kendisini güncellemesini beklemelisiniz. Güncelleme bittikten sonra ayarlar en yüksek seviyeye alınarak sistem bir kez taranır.
PC bu haliyle birkaç gün test edilir. Sağlıklı çalışıyorsa oyun veya kişiye özel programlar kurulabilir.