Labview ve matlab/simulink karşılaştırılması

Başlatan seyityildirim, 10 Ekim 2015, 10:54:19

seyityildirim

Merhaba arkadaşlar,
Öncelikle bu iki programı da yeni öğrenmeye çalışan biriyim. labview de yapılan işlemler simulink vasıtasıyla da yapılabilir mi? user manual lerine baktım da benzerlikler gördüm. sizlerin fikirlerini öğrenmek isterim.

Firzen

Cevap Veriyorum Evet.

Peki neden Simulink neden LabVIEW?

Simulink için Simulink'in desteklediği donanımları kullanman lazım ve gerçekten çok fazla donanıma sahip C2000 STM32 beaglebone vs... gibi (Ben C2000 kurmayı çalıştırmayı denedim bir türlü olmadı ama.) Fakat benim Sistem üzerinde uygulamadan ziyade ben sadece teorik hesap yapayım model oluşturayım diyorsan sıkıntı yok.
Lisans olarak LabVIEW'e göre Tam paket için
Öğrenci Fiyatı : PAHALI ($300), Ticari Fiyat : UCUZ

LabVIEW ise sadece kendi özel donanımlarını ve VIPM'in esteklediği PS4 Leapmotion XBOX gibi donanımlara izin veren 4.nesil bir programdır. Özellik olarak ve paket olarak çok ileri seviye SCADA otomasyon sistemlerinin yanı sıra teorik hesap yaparken bile kullanılabilir. Özel görüşüm bence daha :) Bunun yanı sıra cROI,CDAQ gibi kitleri ile PLC işlerini bile bununla halledebilirsin. Ben Solidworks'te oluşturduğum dişliyi burada hem görsellik kattım hemde modül hesaplatmasını yaptım.
Lisans olarak MATLAB'a göre Tam paket için
Öğrenci Fiyatı : UCUZ (50TL), Ticari Fiyat : PAHALI
Kararsız...

seyityildirim

ben ikisini de öğrenmeyi düşünüyordum. Açıklamalarınıza göre ilk önce simulink le başlamaya karar verdim. labview den daha kullanışlı. Çünkü labview in donanımları pahalı olduğu gibi çeşitliliği az. oysa simulink için ise çoğu donanım uygun. elbette labview in de simulink e tercih edildiği yerler vardır ama şu an bana simulink cazip geliyor. Diğer bu konuda bilgi sahibi olan arkadaşlar da yazarsa ufkumuz genişleyebilir.