Atmega328-PU yu Arduino İle Programlarkerken Aldığım Hata

Başlatan ds01, 10 Ekim 2015, 21:25:16

ds01

ATmega328-PU var elimde.ebaydan 1 ay önce almıştım.Bootloader atılmamıştı.Zar zor atabildim.Attıktan sonra arduino ile programlamak istedim.Arduinonun tx rx pinini atmega328-Pu nun tx rx ine (Tx-Tx e Rx-Rx e şeklinde.) bağladım.Kod yüklerken şöyle bir hata aldım.

Elimdeki arduino orjinal arduino.Diğer atmegadan tx ve rx e bağlı kabloları çıkarınca orjinal arduinonun içine kodlar atılıyor onda sıkıntı yok arduino bozuk desek.Atmega328 e 13.pine led bağladığımda ilk program çalışmasında led yanıp sönüyor tepki veriyor yani.Ama bir türlü atmega328 in  içine kod atamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.Nerde yanlış yapıyorum

Kabil ATICI

Öyle olmayacağını söyleyebilirim. Çünkü işin içinde bir reset bacağı olayı var. Bunun için internete bakabilirsin. Bootloader üzerinden program yüklenirken, yüklenecek işlemcinin tx, rx bacakları yarınında reset bacağıda (bir kondansatör üzerinden) bağlanması gerekir ki, işlemci bootloader işlemi için ilk başta resetlendiğinde bootloader bölümüne girebilsin. O yüzden arduinolar ilk başta o kadar bekliyorlar.

İki işlemciyi paralel olarak bu işlemi yaptırmaya çalışıyorsan o daha sıkıntı, hangisi ilk tepkiyi verecek ve diğeri işe karıştığında birbirine engel olacak.

Eğer harici olarak yapmaya çalışıyorsan yani orjinal kart üzerinde işlemci yok ise, rx , tx yanında  reset bacağını da bağlamayı unutma.

http://elektronikvelemciler.blogspot.com.tr/2014/09/atmega328p-ile-bootloader-yukleme.html
bu konu sana bootloader hakkında bir fikir verecektir.
ambar7

ds01

Ustam çok sağolun sorunu sayenizde çözdüm reset pinini boş bırakıyordum ben o yüzden boot atamamışım şu anda cayır cayır çalışıyor oldu  :)