Televizyonu otomatik AV kanalına geçirebilirmiyiz ?

Başlatan ÜC, 11 Ekim 2015, 12:24:38

ÜC

Arkadaşlar merhaba. Bahçe kapısından birisi veya araç girdiğinde tv nin otomatikman AV kanala geçerek bahçe kamera görüntüsünü vermesini sağlamak mümkünmü.Tv yi otomatikman AV ye geçirmek için nasıl bir yöntem uygulayabiliriz.Kapıdan nasıl algılarız bu geçişi diye sormuyorum , tvnin nasıl uyarılacağı ve oto AV ye nasıl geçecebileceğini merak ediyorum.
         Belki bir uyarı ile oto AV ye geçen tv vardır , bu bilgi olarak işe yarar ama sırf bunun için tv değiştirmek pek mümkün değil şu an.

engerex

Nasıl algıları diye sormadığın göre bunu yapabiliyorsun. Tv nin karşısına bir ır verici koyduğunda ve buradan av tuşu sinyali gönderdiğiniz geçiş sağlanır. Sinyali taklit edemem dersen devrinden iki kabloyu eski veya yeni kumandanın av tuşuna bağlarsan da olur.

MrDarK

AV'a almak için kullandığın kumanda tuşunun bilgisini başka bir kaynaktan gönderebilirsin televizyona
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Klein

Scart soketinde AV için bir pin vardı. 12V uygulayınca AV'ye geçiyordu.

polleme

Fakat bazı TV'ler AV tuşuna her basıldığında farklı bir video girişini devreye almaktalar. TV'nin örneğin 5 girişi varsa doğru AV kanalına bir sinyal gönderildiğinde doğru kanala yönlenme olabilir mi? Yoksa her AV kanalı için farklı bir sinyal mi var?

MrDarK

Alıntı yapılan: polleme - 11 Ekim 2015, 12:50:08
Fakat bazı TV'ler AV tuşuna her basıldığında farklı bir video girişini devreye almaktalar. TV'nin örneğin 5 girişi varsa doğru AV kanalına bir sinyal gönderildiğinde doğru kanala yönlenme olabilir mi? Yoksa her AV kanalı için farklı bir sinyal mi var?

Bizim televizyonda 4HDMI, 3 Scart(AV), 1pc girişi var. Hepsi aynı menü altında bulunuyor kumanda ile seçim yapıyorum. Eski televizyonlarda zaten 1 tane AV oluyor o şekilde düşünmüştüm ben
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

engerex

polleme

Klein'in dediğini araştırdım, gerçekten scart üzerinde 8 nolu pine 12V uygulanırsa AV moda geçiliyor. Hangi scart girişine yapılırsa o giriş aktif olacağından bu durumda yapılması gereken şu: TV'de bir scart girişine kamera bağlanacak ve dışarıdan bir kişi geçtiğinde bir PIR sensörü ile bu algılanıp aynı scart girişinin 8 nolu pinine 12V verilmesi sağlanacak. Bu yapıldığında otomatik geçiş mümkün olur.

ÜC

Sadece bahçe kapısı değil evin kapısında kamera varsa zil çaldığındada geçebilir ki çok işe yarar  bu

mesaj birleştirme:: 12 Ekim 2015, 03:36:02

Toprağı ortak kullanacaksak bu bağlantıda hangi grounda bağlamam lazım , hepsi biryerde birleşiyordur muhtemelen ama tv bu bi sakatlık çıkmasın diye soruyorum

mesaj birleştirme:: 11 Ekim 2015, 14:24:55

Denedim çalışıyor. 8 (+12V) ve 18.(gnd) pinleri kullandım.12V var oldukca av de kalıyor , kesince hangi kanalda geçiş yaptıysa ona dönüyor.Cevaplar için teşekkürler herkeze..

ahmet_zxc

aynı anda 2 scart ın 8. bacağına 12v verilirse ne olur acep?

2 scart lı tv si olan deneyebilirmi?