Yerli tek kartta bilgisayar "POYRAZ" projesi ne oldu?

Başlatan Recep METE, 22 Ekim 2015, 17:12:09

Recep METE

Geçen yıl büyük sözlerle ortaya çıktı (Linux desteği ile çalışabilen POYRAZ 1080p@30fps HDMI görüntü çıkışı, 10/100 ethernet, 2xUSB, LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı...Raspery pi den bile çok üstün) ama sonuç fiyasko oldu. Ben kendim çok sevinmiştim ve destek veriyordum.Bu projeyi eleştirenler haklı çıktı.Lütfen bir şey ortaya çıkaramayacaksanız dalga geçer gibi meydana çıkmayın.Maneviyatımızı kırıyorsunuz.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

boreas

Bence olaya birazda şöyle bakın. Bunlar ortaya sadece fikir attılar ve tarihde sadece fikir olarak söyleyen kişiler olarak anılacaklar ya da o da olmayacak, penguen board ortaya ürünü koydu ama omni cortex tabanlı çizildiği söyleniyor onlarda çalışırsa bu şekilde anılacak. Ama bu yaklaşımlar adım adım sıfırdan kart çizen bir gruba götürecek ya da imkan sağlayacak. Ve birileride sıfırdan board çizdi çalıştırdı vs. olarak yerini alacak. Belkide poyraz o sükseyi uyandırmasaydı bugün penguen boardda olamayacak misal :)

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Recep METE - 22 Ekim 2015, 17:12:09
Raspery pi den bile çok üstün
:D
Hocam raspberry pi kadar dandik bir sistem görmedim. Hiç kullandınız mı?
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

CoşkuN

Alıntı yapılan: Recep METE - 22 Ekim 2015, 17:12:09
Geçen yıl büyük sözlerle ortaya çıktı (Linux desteği ile çalışabilen POYRAZ 1080p@30fps HDMI görüntü çıkışı, 10/100 ethernet, 2xUSB, LVDS, GPIO, MIPI, IR alıcı...Raspery pi den bile çok üstün) ama sonuç fiyasko oldu. Ben kendim çok sevinmiştim ve destek veriyordum.Bu projeyi eleştirenler haklı çıktı.Lütfen bir şey ortaya çıkaramayacaksanız dalga geçer gibi meydana çıkmayın.Maneviyatımızı kırıyorsunuz.
Yeni bir haber mi var?

MrDarK

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 22 Ekim 2015, 17:26:33

Sanki çok daha iyisi var kullanabileceğin de raspberry'e dandik diyosun :) Daha önceden emblocks'a da laf atıodun aldım havanı :D
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

polleme

Üstat yapmayın, Raspberry Pi kadar üzerinde kafa yorulmuş, desteklenmiş ve üzerinde ciddi bir külliyat oluşmuş çok az ürün vardır. Tamam çok ciddi eksiklikleri olabilir ama onu da kendi yetenekleri çerçevesinde değerlendirmek gerek. Her yerde onu kullanmaya çalışırsak bir yerlerde çatlayacağı muhakkak. Bu nedenle kapasitesinin yetebildiği işlerdeki durumuna bakmak gerek. Ben bu gözle baktığım için elimde sadece Raspberry Pi yok, ona benzer belki de 15'e yakın kart var. Herbirinin kapasitesi ve kullanılabileceği yerler farklı. Ama ben bir karta karar vermeye çalışırken dokümantasyona bakıyorum, zayıfsa bulaşmak istemiyorum. Örnek: Cubieboard

boreas

Abicim amaçları karıştırmayın. Raspi'nin derdi ferrari yapmak değil. Herkesin embedded bir boardu olsun istiyorlar ve minimal ama iş gören bir donanım tasarlıyorlar. En hızlısı en güçlüsü gibi bir amaçları yok. En optimumunu amaçlıyor. Raspiden daha ucuz ve aynı ya da daha güçlü bir donanım varsa o zaman raspi başarısızdır diyebiliriz. Şuana kadar amaçlarına ulaştıklarını düşünüyorum

engerex

Eğer güçlü bir model arıyorsanız HardKernel ürününe bakabilirsiniz. 1-2 değil ~10 modelleri var (eski modeller satılmıyor). Tamamına yakını Samsung Exynos birkaçı AmLogic yongalı. USB 3.0, GigaBit Ethernet, eMMC 5.0, Ubuntu, Android 4x/5x.

http://www.hardkernel.com/main/products/prdt_info.php

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: polleme - 22 Ekim 2015, 17:46:15
ben bir karta karar vermeye çalışırken dokümantasyona bakıyorum, zayıfsa bulaşmak istemiyorum.
İşte sorun burda, dökümantasyonunda yazılanlar Paris, gerçekler Muş.
Raspberry ile yaşadığım sorunları picprojede daha önce de yazdım. Yazmadığım daha başka sorunları da var.
Raspberry kullanıp da bu sorunlarımı aşmamı sağlayacak varsa, buyursun lütfen.

alın bunlar da raspberry Türkiye forumuna yazdığım sorular:
http://forum.raspi.gen.tr/konu-usart2-calismiyor-raspberry-pi-a
http://forum.raspi.gen.tr/konu-spi2-bozuk-calisiyor
http://forum.raspi.gen.tr/konu-usb-is-yaparken-spi-verisi-bozuluyor
http://forum.raspi.gen.tr/konu-enc28j60-ethenet-sorunu

t2

Alıntı yapılan: Gökhan BEKEN - 22 Ekim 2015, 21:22:53
usb-is-yaparken-spi-verisi-bozuluyor
USByi veya spi yi software olarak yapmışlardır. hardware'i yetersiz görmüş olabilirler:)

z

İşletim sistemi ve/veya sürücü sorunu vardır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

erkan614

Poyraz ne oldu diye başlayan konu rasperi niye böyle diye devam ediyor
Ah o sbc projesi patlamasaydı bu gün belkide projepi kartını kullanıyorlardı
Dökümantasyon önemli
Hadi biz bi kart yapalım açık şema vs vs isteyen üretip satsın
Ama bu forum her ay bi proje yapsın hayrına
Böylece önce ödevci öğrenciler sonra diğer yarı profesyoneller sonra bütün dünya lililililili (zılgıt)
Proje pi Türkiye'nin dünyaya katkısı olur Çin clone Ları yapıldığı gün bu iş başarılmış demektir

mustafa_temel

biz daha  bir direnç bile üretemezken tek kartta bilgisayar işi biraz hayal gibi geldi bana .. ??
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: mustafa_temel - 23 Ekim 2015, 13:33:11
biz daha  bir direnç bile üretemezken tek kartta bilgisayar işi biraz hayal gibi geldi bana .. ??
SBC üretmek direnç üretmekten daha kolay. PCB çizimini yap, pcb'ciye gönder, sonra dizgiciye gönder tamam.
Bildiğim kadarıyla SBC'lerin çoğunun çizimleri opensource bir şekilde paylaşılıyor.
Ayrıca direnç üretemiyoruz değil, ticari olarak üretilmiyor, ki zamanında ticari olarak üreten fabrikalarımız da varmış.

CoşkuN

"Biz .... bile üretemezken" bizde kalıp haline gelmiş sanırım. Zamanında da "toplu iğne yapamazken araba mı yapacağız" felan denilirmiş.
Bir de üretmekle tasarlamak birbirine karışıyor elektronik sektöründe.
Birşey tasarlamak başka milyon tane üretmek başka. Milyon tane üretmek artık bir ticaret / iş (business) olayı.