Yerli tek kartta bilgisayar "POYRAZ" projesi ne oldu?

Başlatan Recep METE, 22 Ekim 2015, 17:12:09

erkan614

sanki Amerika'da direnç üreten kaldıda:)
Yok mu sbc mu sbc kartı çizecek olan

mustafa_temel

Alıntı yapılan: CoşkuN - 23 Ekim 2015, 15:10:46
"Biz .... bile üretemezken" bizde kalıp haline gelmiş sanırım. Zamanında da "toplu iğne yapamazken araba mı yapacağız" felan denilirmiş.
Bir de üretmekle tasarlamak birbirine karışıyor elektronik sektöründe.
Birşey tasarlamak başka milyon tane üretmek başka. Milyon tane üretmek artık bir ticaret / iş (business) olayı.

tasarladığın kartı seri üretime  geçiremedikten sonra  istersen otomobil yap ne işe yarayacak o tasarım ??  iş tasarımla  bitmiyor bunu seri üretme geçirecek tesis fabrika var mı bizde ??
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

CoşkuN

Alıntı yapılan: mustafa_temel - 23 Ekim 2015, 17:46:15

tasarladığın kartı seri üretime  geçiremedikten sonra  istersen otomobil yap ne işe yarayacak o tasarım ??  iş tasarımla  bitmiyor bunu seri üretme geçirecek tesis fabrika var mı bizde ??
Seri üretimi illa burada yapacaksın diye bir şart var mı? Çin'de yaparsak ne oluyor? Milli mi olmuyor o zaman?

erkan614

@mustafa_temel @CoşkuN
Tasarlanan her kartı üretebilecek kapasite var Türkiye'de
Boş bi konuyu tartışıyorsunuz
Yok mu sbc çizimi yapabilecek kimse onu tartışmak daha verimli olur

mustafa_temel

Alıntı yapılan: CoşkuN - 23 Ekim 2015, 17:56:03
Seri üretimi illa burada yapacaksın diye bir şart var mı? Çin'de yaparsak ne oluyor? Milli mi olmuyor o zaman?

aynen öyle  milli olmuyor .!!
üretim demek yüzde yüz a den z ye herşeyini kendin yapıp tasarlıyacan montajını üretimini herşeyini kendin yapacan ..
"Dünya R-S-T üzerinde döner."

engerex

Referans, açık kaynak donanımlar var. Malzemeler bir siparişle gelir. Montajcı da var. Pazarlama, yazılım desteği, satışsatış sonrası destek yapabilirseniz geriye ne kalıyor?
Bir şekilde fark yaratmak gerekli.

erkan614

Alıntı yapılan: engerex - 23 Ekim 2015, 18:38:20
...Bir şekilde fark yaratmak gerekli.
okadar aklı çalıştığını idda eden kişiyiz mutlaka bir fark yaparız sanırsam,...

Recep METE

Alıntı yapılan: engerex - 23 Ekim 2015, 18:38:20
Referans, açık kaynak donanımlar var. Malzemeler bir siparişle gelir. Montajcı da var. Pazarlama, yazılım desteği, satışsatış sonrası destek yapabilirseniz geriye ne kalıyor?
Bir şekilde fark yaratmak gerekli.
Hadi  o zaman üretelim bir tane pic proje ailesi olarak.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

एक होना

Biraz ağır olacak ben yinede sorayım yerli mühendisimiz var mı ?

Recep METE

printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

एक होना

var mı yok mu bilmiyorum.

forum da geçen konulara baktığımda bir aşağılama bir ezme politikası görüyorum. sen yapamazsın sen beceremezsin gibi.

projeyi sunan kişiye destek vermektense köstek olunuyor.

projende şunu yaparsan iyi olur. projenin bilmem neresinde az da olsa yardımcı olurum demek yerine aşağılama yapılıyor.

forum da gezinirken bir arkadaş ide hazırlamış eksiklerini gideriyordu zaman buldukça . yorum yapanlar demediklerini bırakmamışlar.

anlattığım mevzulardan dolayı yerli mühendis var mı diye sordum.

leblebitozu

2008 yılında picproje bünyesinde başlayan daha sonra kimlik bunalımına giren board'un fotoğrafı, hatıra olsun.

Bu da ardından gelen Samsung S3C2440 işlemcili daha gelişmiş versiyonu (2009 yılı)

एक होना

leblebitozu

@Birol KURNAZ

Niye devamı gelmedi... Proje ilerlerken bazı arkadaşlar ticari bir takım beklentilere girdiler sanırım, bir de proje'yi başka bir web sitesine taşıyınca picproje ile ilişkisi koptu projenin.. Ama yine de iki adet başarılı kart ortaya çıktı, keşke devam etse idi geçen 8 yıl içinde oldukça yol alınırdı diye düşünüyorum.