Yerli tek kartta bilgisayar "POYRAZ" projesi ne oldu?

Başlatan Recep METE, 22 Ekim 2015, 17:12:09

CoşkuN

Alıntı yapılan: mustafa_temel - 23 Ekim 2015, 18:31:44

aynen öyle  milli olmuyor .!!
üretim demek yüzde yüz a den z ye herşeyini kendin yapıp tasarlıyacan montajını üretimini herşeyini kendin yapacan ..
Sen de haklısın kardeş

erkan614

@leblebitozu ilk dikkatimi çeken yeni board üzerinse kesinlikle power devresi olmamalı sadece bir zener ters diyot ve voltaj regülatörü yeterli

expkits

Alıntı yapılan: leblebitozu - 23 Ekim 2015, 20:02:33
@Birol KURNAZ

Niye devamı gelmedi... Proje ilerlerken bazı arkadaşlar ticari bir takım beklentilere girdiler sanırım, bir de proje'yi başka bir web sitesine taşıyınca picproje ile ilişkisi koptu projenin.. Ama yine de iki adet başarılı kart ortaya çıktı, keşke devam etse idi geçen 8 yıl içinde oldukça yol alınırdı diye düşünüyorum.

Ticari beklentimi ? Leblebi sanki işin çok dışındaydınız.

Bugun herkes üretip sbc satmaya calışıyor. Velevki dediğiniz gibi ticari beklentileri var diyelim. Bu arkadaşlar ticari olarak üretip satsaydı ne olurdu ? Mesele ticaret değil. Kaldıki dosyaların çoğunluğu (şema pdf, gerber,bom vs)  zaten açık açık paylaşılıyordu. Ben hiç kimseye bunların orijinal kopyalarını vermem de demedim. Elbetteki mühendislik hizmetinin karşılığında bunları verebilirim. Şu anda benzer pek çok çalışmayı firmalara zaten sunuyorum. Nedir yani altı üstü bir elektronik kart uygulaması. Dünyanın keşfi yapılmıyor. Bunu iyi yetişmiş çok mühendisimizin yapabileceğinide biliyorum.

O günkü sorunun gündemi, kartın üstüne picproje yazılmamasının verdiği heyecan, sonrasında aforoz edilmektir. Öyledi böyleydi 50 bin tane laf edilebilir. Ben bunu açıkladım. Anlamak isteyen anladı anlamak istemeyen anlamadı. Benim kalbimde bu mesele üzerine bir kir var ise onu hesap günü hepimiz toplandığında sorup öğrenirsiniz. Az sabır.

Meselenin özü, kontrol edilemeyecek 2 kişinin, müthiş bir projeyi gerçekten bitirmeleridir. Ve bunun kullanımı üzerinde buradaki yönetimi çok dikkate almayacak olmalarının anlaşılmasıdır. Benzer bir durumu ramazan subaşı daha çok yeni yaşamadımı? Kontrol edilemeyecek kişiler çıktığında, sivrildiğinde, bunları törpülemek, daha iç güdüsel bir davranış.

Picprojeden hiç bir resmi destek alınmadı. Alınan tek şey üretilecek prototiplerin maliyetine ortak olmaktır. Bunun karşılığıda kart olarak teslim edildi. Bu üyelerinin, kickstart benzeri destekleri olmasa, bu 2 kart olamazdı. Bu tip projelerin ticari olarak üretilmesi için önemli sermaye birikimi gerekir. Yüksek adette üretebilecek sermaye ve bunu hızla pazarlayabilecek organizasyon gerekir. Teknoloji çok hızlı ilerliyor. Rekabet edebilmek için ticari yanı ağır basan bir planlama gerekir. Yerli milli meseleleri için, olabileceği çok önceden araba meselesinde uçak meselesinde türk mühendisleri tarafından kanıtlanmıştır. Bir türk bilim adamı abdde yaşarken Nobel alabiliyor. Türkiye de ise insanlarımızı sadece yiyip bitirmek dışında bir doğaya sahip değiliz. Önemli bir organizasyon kurup, bu organisazyonda hakkedene hak ettiğini vererek büyük işler başarabilme yönünde eğitilmiyen bir toplumuz.

Neyse konu dağılmasın, arada eski defterlerde açılmasın. Kimse kimseyi suçlamasın. Yaşandı biti. Olabilecekler yapılabilecekler üzerine konuşmaya devam edin.

erkan614

Arkadaşlar lütfen kimse eski konuları deşmesin lütfen geçmiş bitmiş işler
benim merak ettiğiğm yeni bir opensource sbc kartı tasarlayabilirmiyiz
1-bize özgü bir kart gönüllülük esasına dayalı ister maddi kazan için ister manevi ama yapılan iş tüm  insanlığın olacak
2-Çizim programı dahi Free bir taban üzerine kurulu olmalı herkes ulaşabilsin diye
3-çekirdek kartı ve ana kartı olarak ikiye ayrılmalı
4-ki çekirdek kartının üzerindeki donanımlar raspi dekinden az olmamalı öncelik çekirdek kart
5-işlemcisi güçlü olmalı ama pintopin çok daha basit bir işlemci de takılabilmeli

Alıntı yapılan: expkits - 24 Ekim 2015, 11:35:26
Ticari beklentimi ? ..... Elbetteki mühendislik hizmetinin karşılığında bunları verebilirim.....
:)

expkits

Erkan bana ürettiğin ürünlerin şemasını verebilirmisin, pdf olarak bedava.

Sonrada beni şema çizdirmeye uğraştırmadan mühendislik dosyalarınıda bir zahmet veriver.

ground

Alıntı yapılan: erkan614 - 24 Ekim 2015, 12:31:39
1-bize özgü bir kart gönüllülük esasına dayalı ister maddi kazan için ister manevi ama yapılan iş tüm  insanlığın olacak
2-Çizim programı dahi Free bir taban üzerine kurulu olmalı herkes ulaşabilsin diye
4-ki çekirdek kartının üzerindeki donanımlar raspi dekinden az olmamalı öncelik çekirdek kart
5-işlemcisi güçlü olmalı ama pintopin çok daha basit bir işlemci de takılabilmeli

Hocam bu düşünceler bizim memleketimizde biraz zor.
Karşılık beklemeden birşeyler yapmak insanımızda bulunan zor özelliklerden.
Bu yüzden Picproje de yaptığımız tüm çalışmalarda artık birbirini iyi tanıyan, samimiyetinden süphe duymadığımız çekirdek bir kadroyla gönüllü projeler yapıyoruz.

Bu konuları anlatmakta zooor, kendimizi anlatmakta....  O yüzden bazı konularda cevap vermek gereksiz.

Neyse konuya dönersek;

SBC kartları tasarlamak üretmek zor bir konu değil. Önemli olan bu tarz ürünlerin marketing çalışmalarını yapmak doğru kişilerle anlaşmalar yapıp hem ülkemizde hem de yurtdışında pazarlama yapılmasını sağlamak gerekir.

Örneğin Arduino ürünü teknik anlamda çok zor olmasa da ticari anlamda, pazarlama anlamında çok mükemmel bir inovasyon örneği..

Özgün olmayan birilerinin kopyası ürünlerle bu tarz sansasyonel çalışmalar yapamazsınız. Referans dizaynların ötesine berisine birkaç malzeme yerleştirmekle bazı malzemelerin yerini değiştirmekle dünyaca ünlü çalışmalar yapmak çok zor.

--

Poyraz her türlü eleştiriye rağmen bence cesaret gerektiren bir çalışma. Hee arkasında bazı firmalar olur olmaz ama bu gibi ürünlerin ülkemizde çıkması çok sevindirici.

Neden piyasaya sürülemiyor diye eleştirmek de yersiz.

Bir ürünü ortaya en problemsiz şeklinde çıkarmak mümkün olduğunca test edip revize etmek zaman alan şeyler.
Özellikle son kullanıcı ürünlerinde hep hata ve problemlerle karşılaşabilirsiniz. Problemlerle servis işleriyle çok uğraşmaktansa ürünü geç çıkarmalarını tercih ederim.

⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..

Karamel

Alıntı yapılan: erkan614 - 24 Ekim 2015, 12:31:39

:)

Ground hocam cok iyi yazmis ama ben de birseyler eklemek istiyorum.

erkan hocam. verdiginiz maddelerde tutarsizliklar var. bunlarin neler oldugunu hemen acikliyayim.

bircok memeli gibi. insan oglu da dogasi geregi bencildir. boyle olmazsa. hayatta kalamaz. metabolizma once kendi cikarlarini dusunmek uzerine gelismistir. simdilik elektronigi filan birakalim. sadece bir topluluk dusunelim.(mesela 100 yada 1000 kisi) biz bunlara. uzerinde saatlerce calisilmis bir urun verelim(urun = cikti) biz bunu egitiminiz icin yaptik vs diyelim.

heryneyse,. bu topluluk icersinde en az 1 tane. ben bunu satarsam kolay yoldan koseyi donerim diyecek bir sivri zekali cikmak zorundadir. bakin altini ciziyorum zorundadir.
bu sadece bizim ulkemiz icin degil. tum insanlar icin boyle. ic gudusel davraninisimiz bu.

projede calisan kisilerinde bu sivri akilliyi gorup. bu davranisi yuzunden projeye kusmemesi. uzulmemesi soz konusu olamaz.(biz ne yaptik diye dusunur)

bu gerber olabilir. bakin aslinda bu iyi bir nokta. mesela cizim i altiumda yapmis olsunlar. forumda soyle konular okumaniz muhtemel.

"merhaba ustalar. ben altiumda cok zor bir devre tasarladim. bilmem kac katli. bunun gerber dosyasini alamiyorum. yardimci olabilecek arkadaslar odullendirelecektir. birseyler@hotmail.com dan bana ulasabilirler"

benim anladigim kadariyla. eskiden 2 ve uzeri layer li pcblere ulasmak zormus. bu yuzden kucuk bir kernel. altina buyuk bir peripheral pcb si yapiyorlarmis. hocalar da zaten bu yuzden ust-alt diye ayirmis ama gunumuzde single board computer pcbleri olabildigince kucuk ve 6-8-10 layer ile yapiliyor. yani bu dusunceniz eski kalmis bir dusunce. gunumuz sartlari ile uyusmuyor.

cin(china) da 5 dolar civarinda daha geliskin cpu lar ve ram unit ler var.

5. madde tasarim yapan muhendisin bilecegi is. bunun uzerine birsey yamaya gerek yok.

simdi poyraz project e gelelim. cok sevdigim bir hocam ile project processing hakkinda felsefik konusmaya daldiydik.(ben daha taze elektronik ile ugrasan bir kimseyim)

hocam orada soyle bir laf etmisti.

ise koyulma fikrinden. sermaye bulmadan. muhendislik yapmadan. pcblerin uzerine malzemleri yerlestirmeden. programlamadan. kutulamadan. etiketlemeden. satmadan. yani bir ucundan bir ucuna kadar hersey bir zincir gibidir. birinde sorun yasarsan. sonuca ulasamazsin demisti.

belkide bir sorun cikmistir? bilemeyiz? birsey ters gitmistir? belkide o ter giden sorun cozulmustur. bir kac gune piyasaya cikar? belkide hic cikmaz?

benim temennim insallah cikar. umarim varsa sorunlari hizlica cozerler. boyle bir urun piyasa cikarsa ben ulkem adina onur duyarim.

erkan614

@expkits evet istersen mail adresi gonder aylık 15-20 k arası ürettiğimiz bi devre var açık söylüyorum eğer üretecek isen sana gerber bom list Sch sini gönderirim:)
6 ay önce birisi bu işe girdi bende tüm dosyaları verdim
4 ay önce battı:) çok güldüm çünkü kendisine batarsın demiştim
Mesela senin ürünler hepsini senden gerber almadan uretemezmiyiz sanki
Bunu insanlar yapmıyor ise sebebi sadece işleri bu değil
Unutmayın günümüzde yapılamayacak hiçbiriyle kalmadi
@ground birileri bu gerberlerden üretim yapıp satmak isterse sonuna kadar
destek olalım zaten elin raspi sini alıyoruz da emeğimizin ve kardeşlerimizin olduğu kartı niye almıyoruz?
@Karamel çekirdek kart donanimi raspi  den alt değil o sebepten ana kartlar aslında proje kartları
Mesela 3d yazıcı için step motor icleri
Gibi kastettim yani ana kart olmadan da rahatça kullanılabilecek
Mesela banana pi den daha güçlü olsa keşke
Karta Ucuz ic takıldığında ise aurdiuno ya rakip olacak
Bana güvenin eğer bunları yaparsak ardı sel olup gelecek
Tüm dünyayı sallayacak çünkü bu işin arkasında gönül ilişkisi olacak

OG

Benim, expkits ve sahibi olan arkadaşımızla bir problemim yok, hatta ufak sürtüşmeler yaşasak da, yüzyüze görüşmüş bile olmasak kendisini severim de, sorana firmasını tavsiye ederim de, kazanmasını isterim de, diğer forum arkadaşları için de aynı şey geçerli.  Cevap hakkı doğuracak sözler sarfettiğinden birşeyler söylememiz gerekir. Ancak ona da gerek duymuyorum, çünkü cevaptaki amaç da yapıcı  birşeyler çıkarmak için olması gerek. Zaten gerekli cevabı arkadaşlar vermiş, forum için makam sahibi olarak da ground ölçüsünde özetlemiş.

Fakat bazı kardeşlerimizin yaşından umulmayan güzel sözleri bazı şeylere de iyi özet oluyor.
Alıntı Yapbircok memeli gibi. insan oglu da dogasi geregi bencildir. boyle olmazsa. hayatta kalamaz. metabolizma once kendi cikarlarini dusunmek uzerine gelismistir.

Bu güzel tarif. Ve biz buna nefs diyoruz. Her bireyi korumak ve geliştirmek için vardır.
Ancak başka ölçüler de var, buna da akli ölçüler diyoruz. Akla hitap eden kabul edilmiş üst bilgiler var ise, birçok konuyu yaşayıp tecrübe etmeden yani zaman ve kaynak israfı olmadan doğruya daha hızlı varırsınız.

Bencillik dediğimiz, diğer adı ile nefsin temayülleri gereklidir ama, birey nefsinden daha üst nefisler vardır ki onlar korunmaz ise zaman içinde birey adına korunacak birşey kalmaz. Aile gibi, vatan gibi.

Foruma bakış şeklimiz (en azından benim bakışım);
Gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkenin kurumları, öğrenim müesseseleri, işletmeleri vs vs, her bir şeyi de, çoğunlukda aynı karakteri taşır, ülke yeterince gelişmemiş ise işletme bilinci gelişmemiştir, ülke yeterince gelişmemişse okulları gelişmemiştir, devamını siz ekleyin.

Okullar yeterince gelişmeyince eğitimi yarım yamalak, mezun olanlar yarım yamalak mühendis, yarım yamalak teknisyen vs.

Peki ne yapabiliriz?

İşte bu ortam ile o yarımlığı giderme çabasındayız. Yarım bilgileri, karşılıklı yardımlaşmalar ile azaltma çabasındayız. Eksikler tamamlansın gayretindeyiz. O sebeple, bu forum (veya yardımlaşma amaçlı kurulmuş benzerleri) var güç ile yaşatılmalıdır. Kişiler buradan faydalanırken aslında fayda ülkeye dönmektedir.

Forum üyeleri ticaret yapmayacak mı, üretip satmayacak mı. Zaten amacımız insanları bu konuda rüştüne eriştirmek.

Ancak,
forum, kişilerin ticari arenaları haline gelirse,
forum, kişilerin şahsi çıkarlarına alet edildiği ortam haline gelirse

çok geçmez eriyip yok olur gider.

Konunun kısa özeti budur.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Önce 10 sonra 100 sonra 1000 tane yapıp gerçek musterilere satsaydik?
O zaman 100bin tane üretmek yakışırdı.

Gerçek müşteri kim? Deneme yapmak, arge için alacak olanlar değil de bu yapılan kartı projede kullanacak firmalardır. Artık bozuk para ile çalışan kola makinesi mi olur, kiosk mu olur,robot mu olur? orasını bilemeyiz. Birilerinin çıkıp yapılan bu kartı sipariş etmesi ve  "para" vermesi gerek. Hem de bir sefer değil en az 2-3 sefer tekrarlanması gerek. yoksa buralarda forumlarda kendin çal kendin oyna olur.
beni de listeye yazın 2tane istiyorum filan:)

Dış dünyadan müşteri gerek. Bu yapılan işin değeri "parayla" ölçülür. 6ay çalıştın Pcb çizdin kime ne. Satamazsan yapılan şey, çöp.

Recep METE

Alıntı yapılan: t2 - 25 Ekim 2015, 00:21:04
Önce 10 sonra 100 sonra 1000 tane yapıp gerçek musterilere satsaydik?
O zaman 100bin tane üretmek yakışırdı.

Önce üretelim, az satalım olsun. Kendimizi geliştirip projeyi bir tık ileri götürelim.Biraz daha satalım.Sonra bir tık daha ileri... bir bakmışsın ki yüz bin satış yapmışsın. Ama biz üretmeden, piyasaya çıkarmadan yüz bin müşteri peşine düştük. Ürünü görmeden fotoğrafla talep toplamalar falan filan.Ticari mantığa aykırı şeyler. Sen üret ben alayım projeler üreteyim bunu gören arkadaşım zaten alır.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Veli B.

Sürekli ve seri üretim tecrübesi olan üyelerin yazdığını görmüyorum(En azından benim tanıdıklarımdan...)
Bordu tasarlamak ve prototip hale getirmek, sınırlı bir kaynak ile çözülebilir. Ardından ne / nasıl olacak?
Hedef büyük, planlama 1k<  olmaz ise maliyetler oldukça yüksek, kalite oldukça düşük olur.
Bu da sermaye/finans demek. Olay yerli kickstart olur veya birkaç firma sermaye verip yükü alır. Bunun ticari bir bedeli var doğal olarak.
Kimler elini taşın altına koyacak?
Donanım kısmı bir şekilde çözüldü diyelim, geliştirme kısmında işler nasıl yürüyecek?
Ailesinin desteği ile okuyan, bekar olup ev geçindirme derdi olmayan üyeler belki sınırsız zaman ayırır ama böyle bir projede işler böyle yürümez.
Maaşla çalışan, kendi işletmesi olan üyeler ne kadar zaman ayırabilir. Çoğumuzun başından geçiyor, yeni bir ticari proje geliyor veya kendi bünyenizde yeni bir ürün çıkarmanız gerekiyor. Kaynaklarınız belli, kendiniz için mi, bu SBC projesi için mi kullanırsınız?
Profesyonel bakış açısı ile disiplinli bir şekilde ve takvime bağlı olarak geliştirme yapmak gerekir.
Bu da doğrudan veya dolaylı yoldan istihdam gerektirir.

Bordu alan müşterilere(çünki para vermiş ve doğası gereği bir karşılık bekliyor olacak...) destek sunmak lazım.
Kimse ben geliştiririm demesin, gerçekçi değil.

Dünyada, topluluk tarafından yapılmış ve arkasında ticari destek/istek olmayan ve yaşayan bir bord var mı?
İşimin önemli bir kısmı bu tip bordlar üzerinde yürüyor ve benim ciddiye aldığım bir topluluk bordu yok, ne yazık ki?
Bordun özelliklerini belirlemek üyelere kalırsa, herşey olsun istenir. Her konulan özellik, yukarıda bahsettiğim sorunlara +1 yazar.
Tasarıma bağlı olarak, çoğu driverın port edilmesi veya yeniden yazılması gerekecek, OS şart olacak ve güncellemelerin de port edilmesi veya kendi güncellemelerinin hazırlanması gerekecek.
Hedef ticari olmak zorunda, bu da bordun potansiyel kurumsal müşterileri olması demek. Kurumsal müşteri, borda, kendine özel(ticari sebeplerle açık olmayan) geliştirmeler isteyecektir. Bu konuda çalışan geliştirici, muhtemelen imzalayacağı NDA sebebi ile bunu açık kaynak sunamayacaktır.

Tecrübesi olan(Hem üretim, hem de kullanım, hemde sektörün yönü konusunda) bir yapı belirlerse, üyeler destek konusunda isteksiz olur ve  bu yapı destek konusunu kendi bünyesinde çözüp sunmak durumunda kalır. Bunun da bir bedeli olacaktır.
Sonuçta ticari olmaz ise yaşama/büyüme şansı YOK.

engerex

Yapılacak ürün ne fark yaratacak? Ucuzluk raspPi var. Ondanda ucuza $9'a ürün var. Güçlü donanımsa Samsung Exynos yongalı kartlar var. Fark ne olacak?

Recep METE

Alıntı yapılan: engerex - 25 Ekim 2015, 11:14:24
Yapılacak ürün ne fark yaratacak? Ucuzluk raspPi var. Ondanda ucuza $9'a ürün var. Güçlü donanımsa Samsung Exynos yongalı kartlar var. Fark ne olacak?
Hocam bu sizin mantık, "siz uçak üretmeyin ucuza dışardan alın, siz araba yapmayın daha ucuza bizden alın", mantığı sonuçta dışarıya bağımlı olarak yaşıyorsun. Zor günlerde ambargo koyuyorlar sana.
printf(lcd_putc,"\f  Ne kadar okursan oku, bilgine, yakışır şekilde davranmıyorsan cahilsin demektir.  \n   semfero");d

Gökhan BEKEN

Alıntı yapılan: Recep METE - 25 Ekim 2015, 13:46:15
Hocam bu sizin mantık, "siz uçak üretmeyin ucuza dışardan alın, siz araba yapmayın daha ucuza bizden alın", mantığı sonuçta dışarıya bağımlı olarak yaşıyorsun. Zor günlerde ambargo koyuyorlar sana.
Bu devlet gibi ticari beklentisi olmayan kurumlar tarafından düşünülmesi gereken bir şey.
Biz fark yaratmazsak, batarız. Devlet milli bir ürün çıkartırsa batmaz, güçlenir.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.