Kombi sirkülasyon pompasını değiştirmek

Başlatan t2, 24 Ekim 2015, 13:37:15

t2

Petekler temizlendi.  kombi içindeki pislikler temizlendi. yakın petekler güzel ısınıyor.
Tesisat sorunları ve boru kesiti nediyle uzak odalar ısınmıyor.
Diğer petekleri kapatsak bile pek bir şey değişmedi

Sorun kaynağı  olarak sirkülasyon pompasının yetersizliğini tahmin ediyorum. Ek pompa ve dengeleme kabı eklenerek sorun çözülebiliyormuş.

Bunun yerine kombi içindeki pompayı değiştirsem.
Devir güç vs daha iyisini taksam sorun çözülmez mi? neye dikkate etmek gerek?

JKramer

Sirkülasyon pompasından önce peteklerin dönüş (çıkış) vanalarını ayarlamayı deneyebilirsiniz. Kombiye en yakın peteğin dönüş vanası kısık, en uzak peteğin dönüş vanası açık olacak. Aradakiler de mesafeye göre kısıktan açığa doğru kademeli değişecek. Gerçi şimdi gördüm, diğer petekleri kapamayı denemişsiniz. Neyse dursun :).

t2

hiç bir işe yaramıyor. tüm petekleri kapatıp en uzaktakini açıyorum sinek vızıltısı gibi. havasını alırken bile az bir basınç geliyor. petek temizleme makinesi ile, kombi yanından sıcak su pompalayınca uzaktaki petek biraz ısınabildi. yani pompa yetersizliği kesin gibi.

Bazı pompa üzerinde devir ayarı oluyormuş. onu kurcalamayı düşünüyorum. Bizimkinde var mıydı dikkat etmedim. Ortadaki değil. o kurcalanmayacak.

mozkan87

Çoğunda debi ayarı oluyor. Kombi de kullanılan bu pompalar çok yüksek basınçlara çıkmıyor, yüksek debide düşük basınç ile çalışıyor. Eğer sadece o petekte sorun oluyorsa hava sorunu olabilir petekte. Hat veya petek tıkalı olabilir.

apsis

basınç yetersizliği için dağıtım borusunu kesip pompa takıyorlar.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

xoom

Benim peteklerde yatay olarak yarısı ısınmıyor.. Üst tarafları sıcak yarıdan aşağısı soğuk.. bende sirkülasyon pompasından işkilleniyorum.

OG

@t2 , bugün kombi bakımı yaptırdım, usta, basınç göstergeli bir ayak pompası ile bir yere hava bastı. Sordum nedir diye, hidroforlardaki gibi bir hava tankı kombide de varmış ve zamanla içi su dolarmış. Uzak radyatörlerin yeterince ısınmamasına sebep olurmuş. O suyun atılması gerekiyormuş.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

t2

Ben petek temizleme ve filtre temizliği  yaptım. Biraz ise yaradı gibi. Artık yakın petekler çok sıcak. el yakabiliyor. Hava soguyuncag gerekli olursa,hava tankina da bakarız.