Sim908 ile TCP Bağlantısını nasıl test ederim?

Başlatan Mucit23, 24 Ekim 2015, 19:03:09

Mucit23

Evet port açmamıştım. Port açmam gerektiğini bilmiyordum. Aslında Hercules'te server kurunca port ayarlamasını vs yapmasını beklerdim.

MrDark Dediğini yapıyorum ve Port Kapalı şeklinde bildirim alıyorum. Port yönlendirme yapılmadığında böyle bir uyarı veriyor sanırım.

Şuan iş yerindeki modem üzerinde deneme yapıyorum. Zyxel'in bir modemi var (Allah düşmanın başına böyle modem vermesin. Sürekli internette kopmalar yaşıyorum. Çözebilmiş değilim. ) Bendeki modemin modeli Zyxel p-660hn-t1a, Beş para etmez bir modem. Sabahtan beri port açacam diye 2 defa fabrika ayarlarıne çevimek zorunda kaldım.  >:(

MrDarK

Hocam ha gayret;

En kötü yine olmazsa uzak masaüstü bağlantısıyla modeminizin ayarlarını inceleyebilirim.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Mucit23

Bağlantı kurabildim sonunda... Ama kendi bilgisayarıma değil. Bünyesinde Server bulunduran bir firmadaki arkadaşıma rica ettim. Kendi serverlarında Bana özel bir port açtılar. Bende Onların IP'sine ve Portuna bağlanıp String vs gönderdim. Karşı tarafa sıkıntısız bir şekilde ulaştı. 

Kendi bilgisayarımda henüz yapamadım. Modemden port açma işleminı çözemedim. Onu çözsem kendi bilgisayarımda verileri göreceğim.

X-Fi

Port açma işlemini gerçekteştirdikten sonra Eterlogic firmasının güzel bir "virtual serial port emulator" yazılımı var TCP client ve server da oluşturabiliryor.

Ben bu program sayesinde 2 adet sanal COM açıp(pair com),, birde TCP server oluşturup serveri sanal comlardan birine bağlıyorum, haberleşmek için diğer COM'u seçip servera bağlı client cihazlara veri gönderip alabiliyorum.

Bu şekilde bilgisayarcılara çok işin düşmeden testlerini halledebilirsin.

iyi çalışmalar.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Mucit23

Sonunda port açıp haberleşmeyi Sağlayabildim. İnternette izlediğim bir video faydalı oldu.

Konuyu sonuçlandıralım bari. Bu modülle uğraşacakların TCP bağlantısı kurabilmesi için sırayla aşağıdaki komutları göndermesi gerekiyor. Kırmızı ile yazılanlar benim gönderdiklerim. Yeşil olanlar modülün verdiği cevaplar.

AT+CREG?
+CREG: 0,1
OK

AT+CFUN=1
OK

AT+CIPSHUT
SHUT OK

AT+CIPMUX=0
OK

AT+CIPSTATUS
OK

STATE: IP INITIAL

AT+CGACT=1,1
OK

AT+CGATT=1
OK

AT+CIPSTATUS
OK

STATE: IP INITIAL

AT+CSTT
OK

AT+CIPSTATUS
OK

STATE: IP START

AT+CIICR
OK

AT+CIFSR
10.103.176.253    //Sim908'in GSM Şebekesinden aldığı IP

AT+CIPSTART="TCP","88.228.71.161","23"  //Burada 88.228.71.161 nolu IP benim bilgisayarımın bağlı olduğu modemin dış dünyaya açıldığı IP'dir. Siz bunu kendi bilgisayarınıza göre değiştirin.  23 ise bağlanmak istediğim port.  Cevap Aşağıdaki gibi olması gerekiyor.
OK

CONNECT OK

Bu cevap geldiyse bağlantı kurulmuştur. Veri göndermek için aşağıdaki yapı kullanılır.
AT+CIPSEND=10 //10 verisi gönderilecek string'in boyutudur. Bu komut girildikten sonra aşağıdaki cevap gelmelidir.
> // Şimdi doğrudan Texti Yazıp gönderebilirsiniz.
Deneme 123
SEND OK

Bu konuyu birazcık anlamış oldum bu sayede.

X-Fi

Hocam AT+CIPSEND=10 komutu falan göndermek gereksiz, bunları parse etmekle uğraşmayın transparent mode geçin çift yönlü iletişim başlasın çıkmak içinde "+++" gönderirsiniz.

Not: GL865 den hatırlıyorum iletişimde byte veya char verilerin gönderimi için ayrı bir seçenek vardı. karakter dışında bir veri gönderiyorsanız bu seçeneği bir kontrol edin.
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

Fixxer

Haberleşmeyi sağlamak için modemden hangi portu açmamız gerekiyor?  Herhangi boşta bir port olabilir mi ?!
...............................

MrDarK

Alıntı yapılan: Fixxer - 04 Kasım 2015, 13:39:20
Haberleşmeyi sağlamak için modemden hangi portu açmamız gerekiyor?  Herhangi boşta bir port olabilir mi ?!

Evet
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

Fixxer

Evet, modemden istediğim portu yönlendiriyorum ama daha pratik bir yöntem olarak; Turkcell 3g Wınn modem kullandım. Tüm portları açık olduğundan hiçbir işlem yapmama gerek kalmadı.
...............................

memreirmak

Alıntı yapılan: Fixxer - 05 Kasım 2015, 13:38:25
Evet, modemden istediğim portu yönlendiriyorum ama daha pratik bir yöntem olarak; Turkcell 3g Wınn modem kullandım. Tüm portları açık olduğundan hiçbir işlem yapmama gerek kalmadı.

hocam tam olarak şu an yapmaya çalışıpta yapamadığım şeyi yapmışsın .3g modem+ 3g router  ile internete bağlı olan bilgisayarda hercules ile tcp server kuruyorum ancak  bu sunucuya uzak bir IP den bağlanamıyorum.neyi eksik yapıyorum ?