Monitör arızası. Bu görüntünün sebebi nedir?

Başlatan ankyra, 25 Ekim 2015, 16:35:09

ankyra

Selamlar... dün gece dizüstü bilgisayarımın ekranı şu görüntüyü vermeye başladı. hangi bileşenin bozulduğunu bilen, yada tahmini olan var mı acaba?

cevaplar için şimdiden teşekkürler...

sovalye

Benim başıma benzeri gelmişti. Kablo tam temas etmiyordu. Ekranı biraz zorlayıp, eğip büküp, kenarlarından bastırırsanız, geçici olarak düzelebilir.

new-ar1

Ekranın arkasında flexible kablo var onu söketinden çıkarıp silgi ile dikkatlice silip tekrar takın..

MC_Skywalker

Daha önce karşılaştığım olası sebepler;

1. Ekran katının VGA/DVI kontörünün leimlerinde
2. DVI dan VGA dönüştürücü kullanlarda dönüştürücünün pinin yamulması
3. Kablo sıkıntısı
4. Monitör içindeki panele giden Flat kablonun çeşitli sıkıntıları.

HexfeT

İlk açılış ekranında, bios'da, dos'da da ekran bu vaziyette mi, yoksa sadece Windows altında mı böyle?

ankyra

Alıntı yapılan: HexfeT - 25 Ekim 2015, 21:18:27
İlk açılış ekranında, bios'da, dos'da da ekran bu vaziyette mi, yoksa sadece Windows altında mı böyle?

siyah ekranda problem yok. ancak bios ekranında aynı sorun var.

sadece renk karışması ya da çizgi olsa ben de kablo diyecektim ancak, ekrandaki yineleme ya da gölgelenme ya da iki görüntü çıkması... kablodan bu şekilde bi arıza oluşur mu?

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ankyra - 26 Ekim 2015, 12:33:16
siyah ekranda problem yok. ancak bios ekranında aynı sorun var.

sadece renk karışması ya da çizgi olsa ben de kablo diyecektim ancak, ekrandaki yineleme ya da gölgelenme ya da iki görüntü çıkması... kablodan bu şekilde bi arıza oluşur mu?
Bahsi geçen arıza KONVERJANS (convergence) olayı ile ilgilidir.
Düşey senkronizasyonlarda renk bilgilerinin mach olmamasından kaynaklanmaktadır.
Bu gibi ekranlarda bu iş temel bir IC tarafından üstlenilmektedir. Bu IC bozuk olabilir veya IC devresindeki pasif elemanlarda değer kaybı veya arıza sözkonusu olabilir.
Renk bilgilerinin gönderildiği hatlarda oluşabilecek direnç artması veya hattın empedans değişimi (toprağa göre direnç) bu gibi arızalara sebebiyet verebilir.
TEST.
PC'nin harici ekran çıkışına bir başka monitör bağlayıp test ediniz. Harici monitördeki görüntü düzgün ise dahili ekranın teknik dökümanlarını inceleyiniz.

ankyra

Alıntı yapılan: Mr_YAMYAM - 26 Ekim 2015, 13:11:16
Bahsi geçen arıza KONVERJANS (convergence) olayı ile ilgilidir.
Düşey senkronizasyonlarda renk bilgilerinin mach olmamasından kaynaklanmaktadır.
Bu gibi ekranlarda bu iş temel bir IC tarafından üstlenilmektedir. Bu IC bozuk olabilir veya IC devresindeki pasif elemanlarda değer kaybı veya arıza sözkonusu olabilir.
Renk bilgilerinin gönderildiği hatlarda oluşabilecek direnç artması veya hattın empedans değişimi (toprağa göre direnç) bu gibi arızalara sebebiyet verebilir.
TEST.
PC'nin harici ekran çıkışına bir başka monitör bağlayıp test ediniz. Harici monitördeki görüntü düzgün ise dahili ekranın teknik dökümanlarını inceleyiniz.

harici monitör bağladım o şekilde kullanıyorum. bu şekilde görüntü düzgün. cihaz TOSHIBA laptop. bahsettiğiniz IC anakart üzerinde mi aranmalı? birkaç IC ismi verebilirmisiniz?

ipek

Ekran'ın arkasındaki LVDS Ribbon kabloyu temizleyip taktığınızı doğruladıysanız eğer,ekran kısmı arızalanmıştır büyük ihtimal.

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ankyra - 26 Ekim 2015, 13:24:36
harici monitör bağladım o şekilde kullanıyorum. bu şekilde görüntü düzgün. cihaz TOSHIBA laptop. bahsettiğiniz IC anakart üzerinde mi aranmalı? birkaç IC ismi verebilirmisiniz?
Bu entegre genellikle monitör üzerindedir. Firmanın tasarımına göre değişiklik gösterir.
Entegreye gelmeden önce ekran bağlantı konnektörleri ciddi bir testten geçirilmelidir. Bu konnektördeki olası bir temas problemi veya kablosundaki olası kopukluk bile bu tür hataya sebebiyet verebilir. Hatta bazı bilgisayarlarda bu kablo özel olarak ekranlanmıştır. Bu ekranlamada olan olası temas sorunları bile bu gibi sorunlara sebebiyet verebilmektedir.
Anakart üzerindeki bu konnektör ve bağlantı kabloları ölçülmeli olası kopukluk varsa öncelikle düzeltilmelidir.
Herhangi bir aksaklık görülmezse en son çare entegreye bakılmalıdır. Ancak bu entegre display'in hemen arkasında olmaktadır. Ulaşabilmek oldukça zordur.

ankyra

teşekkürler cevaplar için. şu ara laptop kritik öneme sahip. bu şekilde idare edip 1-2 haftaya söylediklerinizi deneyeceğim. selamlar. 

ercan_t

merhaba,
bende böyle buna benzer bir durum  2 kez oldu.

1. CPU overclock yaparken.
2. Driver probleminde.

kolay gelsin..

ByTEK

ekran paneli yada flex kablo gibi duruyor. harici monitörde düzgün ise yüksek ihtimal gpu sağlamdır.