Digital Kalem Projesi - Bu programın adı ne? Kullandığı mouse olabilirmi?

Başlatan z, 27 Ekim 2015, 08:05:20

serdararikan

Datasheetini okudum biraz.sadece accelerometer var içinde. Konuya tam hakim değilim ama mantık yürüterek iyi sonuç alabilmek için accelerometer yaninda gyrescope hatta pusula da gerekebilir diye düşünüyorum

marecrisium

Alıntı yapılan: z - 03 Kasım 2015, 19:53:45
Hocam indirdim ve hazır hexleri çipe yükledim.

Fakat bunlar ledleri sırayla yakıp söndüren ve kart eğimine göre ledleri yakan demo.

Yanlış yere mi bakıyorum?

Proje doğru hocam. Discovery kart üzerindeki micro usb ile bilgisayara bağlayın sonra mavi butona basın driver yüklenip program çalışacak.

z

Algoritma oluşturmadaki sorun da bu zaten.

Sensör yerçekimi ivmesinin ve harekete neden olan ivmenin x,y,z bileşenlerini veriyor.

Haliyle sensör aynı noktada  sadece döndürdüğünüzde bile x,y,z sinyalleri değişiyor.

Buna rağmen sadece bu çiple projeyi gerçekleştirmenin imkansız olmadığını düşünüyorum.

Programı başlattığımda o anki konumu 0,0,0 kabul edersek bundan sonraki ivme değişiklikleri kalemin nasıl bir hareket yaptığını verecektir.

Z=0 iken ve programı başlattığımızda x ve y değerleri ofset olarak alınırsa

kalemi kendi ekseni etrafında döndürdüğümüz durum ile kalemi herhangi bir yönde ilerletmemiz durumu arasında ivmenin bileşenleri farklı olacak.

Sensörü (Kalemi) kendi ekseni etrafında döndürdüğümüzde ofsetleri çıkarsak x ve y sinüs ve cosinüs sinyalleri üretir.
Kalemi düz bir hat boyunca sabit hızla ilerletirsek x ve y de sabit değerler göreceğiz.

Gel de bunu programa dök.

Sorunlardan birisi de sensörüm duyarlılığı düşük. Öte yandan daha duyarlı bir sensör daha fazla gürültü de oluşturacak.

Gerçekten gıcık bir proje.

Gyro yada pusula eklentisi işleri biraz daha kolaylaştıracak. Kalemi yapmak zorunda değilim. Sadece LIS302 ile sorunun üstüne gitmek daha cazip geliyor.

----------

ST'nin mouse örneğinden faydalanırım diyordum ama orada eğime bakıldığı için iş kolay.

Kartı sağa eğdiysen kursor sağa sola eğdiysen kursor sola. Yada dikey hareketler...

Kalemde durum çok vahim.

---------------

1g lik ivme 9.81 m/sn^2 olduğuna göre elimizdeki sensör de 2g ölçebildiğine göre en küçük ivme olarak +/- 2/128 G ölçebiliriz.
Sensör gürültüsünden dolayı 2/128'in 10 katı değeri eşik kabul etsek (Bunun altı gürültü)

Ancak 20/128 =0.15G ivmeyi algılayabiliriz.

Hızlı yazdığımızı varsayarsak saniyede 1m çizgi çizebiliriz. Sürekli ivmelendiğimizi varsaydık tabiki. (Bu değer daha düşüktür ama o zaman işler daha da vahimleşir)

Bu durumda yol=0.5*a*t^2 den a=2m/sn^2 olacaktır.

Sensörümüz  0.15*9.81 = 1.5 m/sn^2 yi algılayabildiğinden  2m/sn^2 ivme, sensörün ölçüm yapmaya daha yeni yeni başlayacağı duruma karşılık gelir.

Bu durumda bu sensör yazı yazma esnasında oluşan ivmeleri algılamada yetersiz kalacaktır ve Abbas kaçar.

Elimde çok duyarlı sensör olsaydı bu projeyi yapabilir miydim?  (Hiç sanmıyorum)
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

engerex

Kalem duruş açısı ve sensörün kalem ucundan mesafesi önemli olabilir. Sağa doğru düz çizgi çizdiğinizde sensörün olduğu kısım uç kısma göre daha az mesafe alacaktır. Ekrana çizgi çizmeye başlamadan önce ekranda kalem benzeri bir cismin duruşu gösterilse daha hızlı yol alınabilir. İki uçtan aşağı bakan kısım yazan uç, uç düzlem üzerinde hareket ediyorsa yazıyor demektir. Mesela yukarıdan aşağıya düz çizgi çizildiğinde uç düzlem üzerinde hareket eder ancak kalem gittikçe dikleştiği için kalemin arkası yukarı doğru kalkar.
Tabi herkesin yazım alışkanlıkları farklı olacaktır. En basitinden defterin duruş açısı, kalemin tutuş şekli, kolun deftere olan açı ve mesafesi gibi. Bir kaç kelime yazarken bilekten hareket yaparız  sonra kolumuzu hareket ettiririz. Dirseğimize yakın kısım masaya sabitlenmiş gibidir. Maus kullanımımızda bu şekilde. En azından 1-2 yazış denemesinde bu şekilde oldu.

Gyro sensör özellikle ucuz android ürünlerde yok. Özelliklerde var yazsada ivme ve diğer sensörler yardımıyla yazılımsal gyro sensör oluşturuluyor. Açıkçası buda çok verimli değil. Özellikle oyunlarda anlaşılıyor.

Kareli A4 kağıdı üzerinde kalemle belli bir koordinatlara gidip aynısı PC ekranında da yapacak şekilde bir çalışmanın üzerinden gidilebilir.