Sim800 Roaming Problemi

Başlatan yamak, 04 Kasım 2015, 07:48:11

yamak

Merhaba arkadaslar;
Uzerinde sim800 olan ve turkcell simcard takili bi cihazimiz var. Cihaz Türkiye'de problemsiz calisiyor. Fakat sirketten arkadaslar viyanaya fuara gitti ve cihazin sebekeye baglanamadigini soyluyolar. Simcard yurtdisinda kullanima acik. Hatta ayni simcard telefona takilinca sorunsuz calisiyormus. Yani sim800 un roaming ile alakali bi problemi.
Boyle bi sorunla karsilasan oldu mu? Arkadaslar su an fuarda ve sunum yapamiyolar.

CoşkuN

Alıntı yapılan: yamak - 04 Kasım 2015, 07:48:11
Merhaba arkadaslar;
Uzerinde sim800 olan ve turkcell simcard takili bi cihazimiz var. Cihaz Türkiye'de problemsiz calisiyor. Fakat sirketten arkadaslar viyanaya fuara gitti ve cihazin sebekeye baglanamadigini soyluyolar. Simcard yurtdisinda kullanima acik. Hatta ayni simcard telefona takilinca sorunsuz calisiyormus. Yani sim800 un roaming ile alakali bi problemi.
Boyle bi sorunla karsilasan oldu mu? Arkadaslar su an fuarda ve sunum yapamiyolar.
GSM Bantları ile alakalı bir durum olabilir mi? Cihaz hangi bantları kullanıyor, viyana'da hangileri kullanıyor bunlara bir bakabilirsin belki

yamak

Hocam en çok ondan şüpheleniyoruz zaten.Ama forumlarda sim800 ü çok değişik ülkelerde kullananlar var.

mufitsozen

Alıntı yapılan: yamak - 04 Kasım 2015, 10:13:14
Hocam en çok ondan şüpheleniyoruz zaten.Ama forumlarda sim800 ü çok değişik ülkelerde kullananlar var.

turkcell'in roaming anlasmasi yaptigi sirketin frekansi size uymuyordur.

yerel bir firmadan bir sim karti alip deneseniz daha kolay olmazmi? (bunuda dusunmusunuzdur ama, yinede bahsedeyim dedim)
Aptalca bir soru yoktur ve hiç kimse soru sormayı bırakana kadar aptal olmaz.

yamak

Alıntı yapılan: mufitsozen - 04 Kasım 2015, 10:16:52
turkcell'in roaming anlasmasi yaptigi sirketin frekansi size uymuyordur.

yerel bir firmadan bir sim karti alip deneseniz daha kolay olmazmi? (bunuda dusunmusunuzdur ama, yinede bahsedeyim dedim)
Hocam en son öyle yapacaz heralde.

MrDarK

Şebeke durumunu sorgularken +CREG? cevaplarına romaing kodu olan 0,5 cevabı kontrol ediliyor mu acaba? Eğer standart 0,1 cevabına göre yazılmış ise geçemeyecektir.
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

yamak

Alıntı yapılan: MrDarK - 04 Kasım 2015, 15:21:20
Şebeke durumunu sorgularken +CREG? cevaplarına romaing kodu olan 0,5 cevabı kontrol ediliyor mu acaba? Eğer standart 0,1 cevabına göre yazılmış ise geçemeyecektir.
Hocam kodda bu durum dikkate alındı zaten. Şebeke bulmada sorun yok.GPRS kendiliğinden deact oluyor.Zaten yabancı bi çok forumda bu sorunu yaşayan olmuş. Simcom üzerindeki firmware versiyonu ile ilgii sorun olabileceğini söyleyenler var.Biraz da orayı kurcalayacağız.

ogy

Hocam uzun vadede simcom dan uzaklaşıp quectel e yönelmenizi tavsiye ederim :)

sadogan

Alıntı yapılan: ogy - 04 Kasım 2015, 17:44:11
Hocam uzun vadede simcom dan uzaklaşıp quectel e yönelmenizi tavsiye ederim :)
Bunu biraz açabilirmisiniz. Telit ile bir çalışma yapmayı düşünüyordum, tecrübelerinizi paylaşabilirmisiniz.

MrDarK

Telit ile yola çıktıysan bence vazgeçme :) Piyasadaki en az sorunlu ürün telit bana göre. Ayrıca teknik destek olarak da çok fazla muhattap bulabilirsin türkiyede bile.

Birde konu ile alakalı birkaç önerim olacaktı; Bir seminerde AB ülkelerinin yakın zamanda 2G'li telefonlara şebeke verilmeyeceğini ifade etmişti. Acaba o süre dolmuş olabilir mi :)

Birde bazen baz istasyonlarının yoğunluğundan ötürü data hatları normal telefon hatlarının yoğunluğuna göre şebeke verilmeyen ürünler olabiliyormuş o sebeplede şebeke alınamıyor olabilir.

Birde son fikir;
- GSM Modemi data hattı yerine normal telefon olarak göstermeyi deneyebilirsin.

Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

ercan_t

merhaba,

Aynı modülün (yani SIM800 ) modem versiyonu var mı elinizde?
eğer var ise modemi PC e takıp normal *99# arayarak GPRS girebilirsiniz eğer böyle nete giriliyorsa sizin embedded yazılımda sorun var demektir.

kolay gelsin...

ogy

@sadogan hocam Quectel, Simcom dan ayrılan kişilerin kurduğu bir firma.Çalıştığım işyerinde hem yurtiçi hemde yurtdışına giden ürünlerde uzun yıllardır quectel modemler kullanılıyor.Adetler ise 500k üzerinde diyebilirim.Simcom a göre fiyat/performans açısından daha iyidir.Telit de tabi ki kullanılabilir.Kalitelidir modemleri fakat fiyatlarının yüksek olduğunu duymuştum.Güncel durum nedir incelemek lazım.