İnverter kaynak makinası tamiri hk. YARDIM..

Başlatan Emek_teknik, 04 Kasım 2015, 22:17:57

Emek_teknik

SELAMLAR..
Arkadaslar elimde 200 A Stayer inverter kaynak makinasi var çalısmıyor giris besleme voltajı normal igbtlerin bulundugu pcb karta giris voltajı duzgunİGBT ler saglam fakat igbt bacaklarina voltaj gelmiyor  fan ve role devreye girmiyor konu ile ilgili fikirlerinize ihtiyacim var ..

SAYGILAR..

Logan

Devrede +15, -15V besleme var mı? Kart üzerindeki +330V DC power soketi hariç (7'li ortası boş soket) diğer tüm soketleri sök. Eğer +24, -24 yoksa SMPS arızalıdır. SMPS çıkışı sağlam fakat +15, -15 yoksa devre arızalıdır. Bütün voltajlar var fakat soketleri takınca gidiyorsa soketlerin gittiği kartlarda beslemeyi göçerten arızalı bir malzeme vardır.

Deneyip sonucu buraya yazarsın.
İmza.

Emek_teknik

devrede +15 besleme yoktur +24 de yoktur dediginiz gibi  smps arızalı yardımınız icin cok tsk ederim bayagı kolaylık sagladı bana

Emek_teknik

Alıntı yapılan: Logan - 05 Kasım 2015, 13:49:37
Devrede +15, -15V besleme var mı? Kart üzerindeki +330V DC power soketi hariç (7'li ortası boş soket) diğer tüm soketleri sök. Eğer +24, -24 yoksa SMPS arızalıdır. SMPS çıkışı sağlam fakat +15, -15 yoksa devre arızalıdır. Bütün voltajlar var fakat soketleri takınca gidiyorsa soketlerin gittiği kartlarda beslemeyi göçerten arızalı bir malzeme vardır.

Logan hocam müsaitseniz bir konuda daha yardımınıza ihtiyacim var

mesaj birleştirme:: 20 Kasım 2015, 13:30:05

Alıntı yapılan: Logan - 05 Kasım 2015, 13:49:37

SELAMLAR HAYIRLI CALISMALAR

FİMER X204 inverter kaynak makinasi var daha oncede bir kac defa yapılmıs arıza surekli aynı makina calısıyor bir yada 2 elektrot erittikten sonra 4 adet

igbtlerden 2 si kısa devre oluyor patlama vs yoktur direk şarteller atıyor giristeki 47 ohm direnc ve 2 adet igbt kısa devre oluyor diger 2si saglam igbtlerin zenerleri dahi patlamıyor lm324 entegre var onu degistim tekrar aynısı oldu birde uc3845b entegre var acaba bundan kaynaklı olabilirmi fikirlerinizi  almak istiyorum

SAYGILARIMLA..

Logan

Merhaba.

Sorun gate devresinde gibi görünüyor. Patlayan IGBT'ler hangileri? Ayrıca makinenin topolojisi nedir? Two switch'mi yoksa H-Bridge'mi?

47 ohm direnç nereye bağlı? Direk IGBT gate ucuna bağlı ise o dirençte bir yanlışlık var gibi. Normalde 3-5 ohm olması lazım.

Şemasını çıkarıp yollarsan sorunu daha net görebiliriz.
İmza.

Emek_teknik

Hocam Patlayan 47 Ohm direnc giristeki direnc makina igblerden 2 sini bozuyor ve patlama vs yok direk şalterler atıyor ve igbtlerden 2 si kısa devre durumunda oluyor  daha once surekli Lm324 entegre degismisler yanında ise uc3845 entegre var onuda simdi ben degistim fakat makinaya igbtleri takmadan enerji veriyorum giriste bulunan 2 adet bir birine seri baglı olan  direncler aşırı ısınıyor ve igbt bacaklarına gelen voltajı ölcu aleti ile olcuyorum voltaj sürekli degisken ve mv olarak gorunuyor  bir kac resim yüklüyorum resimde ısınan direncler ve giristeki 47 ohm direnc de igbt taraflarını yükledim

SAYGILARIMLA..

Emek_teknik

Alıntı yapılan: Logan - 23 Kasım 2015, 08:35:36
Merhaba.

Sorun gate devresinde gibi görünüyor. Patlayan IGBT'ler hangileri? Ayrıca makinenin topolojisi nedir? Two switch'mi yoksa H-Bridge'mi?

47 ohm direnç nereye bağlı? Direk IGBT gate ucuna bağlı ise o dirençte bir yanlışlık var gibi. Normalde 3-5 ohm olması lazım.

Şemasını çıkarıp yollarsan sorunu daha net görebiliriz.

hocam az once tekrar igbtleri bagladım enerji verdim kaynak yapmadim biraz bekledim resimdeki ısınıyor yazdıgım direncler ve x işaretledigim igbtler ısınıyor digerlerinde hic ısınma yoktur

Logan

Günaydın.

Resimler çok küçük bir şey belli olmuyor. Gördüğüm kadarıyla makine two switch yapıya sahip. Daha net resimler atarsan iyi olur.

Eğer dediğim gibi two switch ise arıza kaynağı muhtemelen kontrol tarafında değil güç tarafında çıkacaktır.
İmza.

Emek_teknik

Alıntı yapılan: Logan - 24 Kasım 2015, 08:15:37
Günaydın.

Resimler çok küçük bir şey belli olmuyor. Gördüğüm kadarıyla makine two switch yapıya sahip. Daha net resimler atarsan iyi olur.

Eğer dediğim gibi two switch ise arıza kaynağı muhtemelen kontrol tarafında değil güç tarafında çıkacaktır.

hocam resimleri yükledim zenerleri sokmeden gelen voltajı olcmustum olcumleride yazdim igbt ve zenerleri devreden cıkardıgım halde yukarıda bulunan 2 adet direnc ısınıyor surekli ve igbt gelen voltajlarda resimde yazdıgım gibi.
saygılarımla..

mesaj birleştirme:: 24 Kasım 2015, 15:44:17

hocam kartı komple temizledim zenerleri yeniden degistim igbtleri yerine taktım enerji verdim igbt baglı zenerlere bi tarafa 2sine  6.7v  diger tarafa 2sine 7.6 v geliyor onceden 2 igbt ısınıyordu digerlerinde ısınma yoktu simdi hepsi esit oranda ısınıyor ve asırı degil kaynak yapmadim henus bir parca kablo ile cıkısları ark yaptırdım bir kac defa ısınma hafif igbtlerde voltajlarıda normal mi acaba kaynak yapmaya korkuyorum son toplam 10 igbt gitti son igbtlerim üzerinde yorumlarınızı bekliyorum

SAYGILARIMLA..

Logan

Günaydın.

Ölçtüğün voltajlarda kesin bir sıkıntı var. Makine two switch, kullanılan pals trafosu 1:1:1. Öyle tahmin ediyorum ki pals trafosu 15V ile sürülüyor. Bu durumda IGBT'ler iletimdeyken gate voltajının 15V olması gerek. Ancak ölçü aleti ile görmen pek mümkün değil. Osilaskop ile bakman lazım. Devre beslemesi sadece +24'mü? Eğer öyleyse devreye dışarıdan +24V DC ver ve gate sinyallerini incele. 30-50 kHz arası düzgün bir kare dalga görmen gerek her IGBT bacağında. Eğer osilaskobun varsa ve ölçüm yapacaksan izolasyon trafosu olmadan ya da izole prob olmadan kesinlikle güç devresinde ölçüm yapmaya çalışma. Patlar.

Bunun yanında yanıyor dediğin direnç inrush devresine ait. Eğer belli bir süre sonunda kontrol beslemesi oluşmazsa bu direnç yanar. Besleme kondansatörlerinin ilk anda çektiği yüksek akımı engellemek ve yavaş şarj etmek için kullanılıyor.

Osilaskop olmadan denemek ve arızayı çözmek oldukça zor olacak. Eğer tedarik edemiyorsan gate devresindeki bütün malzemeleri (pals trafosunun girişi ve çıkışı) tek tek söküp ölçmelisin.

İyi çalışmalar.
İmza.

54_fatih_54

merhaba biraz vakit geçmiş makinelerinizi yapmışsınızdır belki.

Logan arkadaşımızında dediği gibi osilakop olmadan tam sonuç alamayabilirsiniz.

bilgi olarak Lm324 entegresi bu makinelerde termik kontrol maçlı kullanılır kısa süreli kaynak sonrası Igbt arızalarında etkisi olmaz.
kullandığınız ıgbt lerde önemli orjinali  diyotlu kullandığınız diyotsuz ise problem yaşarsınız.

fl110 mosfetinide kontrol edin.
47ohm direncin yerinede ptc kullanmanızı tavsiye ederim taş dirençler pek sağlıklı olmuyor.

kolay gelsin.
Dalından Kopan Yaprağın Akibetini Rüzgar Belirler..

Emek_teknik

sorunu çözemedim makinanin yenisini verip onuda rafa kaldirdim ustam makinanin maliyetinden cok igb paladi malesef ama hirs bu ya ayni arızadan baska makina geldi onu cozdum engin bilgilerinz dogrultusunda cok tsk ederim Üstadlar.

Codademo

Aynı arıza bugün başıma geldi. Igbtler patlak, besleme katı arızalı bir makina geldi. Igbt olarak fgh40n60 kullandım. Igbt katındaki tüm zenerler kısa devreyi, 18v zener ile değiştirdim. Igbt çıkışını takip edince trakya girdiğini ve trafodan 2 ince kabloyla çıktığını görürsün. Kablo çıkışları besleme katına gider. Oradaki 2 adet lm 317 entegreyi degistirdim, ayrica lm324 ve 3845ide ne olur ne olmaz diye degistirdim. Cihaz çalıştı. Lm 317nin görevi role voltajini üretip 220 v ac yolunu 47 ohm direnç üstünden alarak role uzerinden devreye iletmektir. Cihazla fabrikasyon olarak 47 ohm vardır. Ptc ye ihtiyaç yoktur.

telra

saın logan yazılarınız okuyorum sanırım bu konuda iyisiniz bendede gekamac marka kaynak makinası var sıkıntıyı çözemedim risk almamak için 40.t 60 kullanıyorum makine çalışıyor fakat 15 v civarında bir çıkış var ve ıgbtler boşta iken bile ısınıyor röle açıyor yardıma ihtiyacım var saygılar

telra

Alıntı yapılan: telra - 30 Mayıs 2018, 11:58:45saın logan yazılarınız okuyorum sanırım bu konuda iyisiniz bendede gekamac marka kaynak makinası var sıkıntıyı çözemedim risk almamak için 40.t 60 kullanıyorum makine çalışıyor fakat 15 v civarında bir çıkış var ve ıgbtler boşta iken bile ısınıyor röle açıyor yardıma ihtiyacım var saygılar
sayın logan daha nce yazdığım cihazı çalıştırdım fakat çıkış voltajı 150 v dc civarında bu makinanın aha önce çalışırken yani sağlam makine de çıkış ölçmedim emin değilim makine gekamac aec 200 pfc yardıma ihtiyacım var saygılar