Spectrum analiz cihazı - Fourier serisi - Fourier dönüşümü - Digital filtreleme

Başlatan z, 05 Kasım 2015, 19:05:49

z

https://youtu.be/4FeMECO_Xfc

Yavaş yavaş da olsa asıl merak ettiğiniz konulara geliyoruz. Fakat daha alınacak çok yolumuz var.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

z

Kendime Not:   Buraya jw dönüşümü ile ilgili örnek video koyacaksın

Sinyaller dersinde kullanılacak sample alma programını indirmek için tıkla

Evet DFT konusuna gelmiş bulunuyoruz.

z

Bir önceki programı değiştirdim ve yeni program artık Örnek alma, DFT işlemi ve Inv DFT işlemlerini yapabilmekte. (Aliasa bu verrsiyonda dikkat edilmedi)

DFT hakkında hiç fikri olmayanlar programla biraz oynarlarsa sanırım DFT ve Inv DFT kafalarında şekillenecektir.

Fourier serisinde neden sonsuz adet sinüsel sinyal toplamı gerekirken DFT de neden çok az sayıda sinüsel sinyal yeterli bu sorunun cevabını da programda Inv DFT tuşuna basınca anlayacaksınız.

Konu anlatımı ilk fırsatta video olarak yayınlanacak.

z

Konvolüsyon heryerde karşımıza çıkar. Bu videoda anlattığım konu ileride lazım olacak.

https://youtu.be/U8FTeHb5DW4

miyago

Sayın Z Hocam

Öyle kıymetli bilgiler paylaşıyorsunuz ki?

Bu tür zor anlaşılır konuların sizin gibi pratik(gerçeğe dönüştürmüş) becerisi yüksek biri tarafından süzülüp anlatılması çok izah edici oluyor.

Teşekkür ederim.

iyi günler

z

z

RaMu

Hocam elektrikler kesikti :)
Şaka bir yana ama
o kadar boş vaktim vardı bu dersler yoktu,
şimdi vaktim yok dersler var, zoruma gidiyor böyle bir zamanıma denk gelmesi.

@z hocam bu derslerin gelecekte izleyenlerinin olacağını hep akılda bulundurmak lazım,
ilgi zamanla değişecektir, gelecekteki öğrencilerinizide düşünerek
derslerin devamının hatta dahada detaylılarının faydalı olacağını düşünüyorum.
Sorularınıza hızlı cevap alın: http://www.picproje.org/index.php/topic,57135.0.html

z

Sinyaller dersinde kullanılacak DFT programını indirmek için tıkla

Yeni dersde ele alınacak Aliasing konusunda da kullanabilmek adına DFT  programında bazı değişiklikler yapıldı.

Orneklenen sinyalin gerisin geri hangi harmoniklerle oluşturulacağı programda belirlenebiliyor.

Örneğin 1Hz lik bir sinyali 1Hz ile de 2Hz ile de 3 Hz ilede kısacası sonsuz sayıda seçenekle oluşturabilir.

Amaç alınan sample sayısına göre analog sinyalin sample anlarındaki değerlerini elde eden sinüsel toplamları yazabilmek.

Fakat Aliasing konusuna girdiğimizde bu sonsuz seçeneğe sınırlama getirmemiz gerektiğini göreceğiz.

DEno_12

Hocam bu konuyu sizin anlatmanız inanılmaz değerli ve eminim ki çok anlaşılır. Zaman yaratabildiğimde izleyeceğim ilk video dizisini oluşturuyorsunuz şu an. Elinize emeğinize sağlık. Umarım devam edersiniz, eşsiz bir kaynak oluşturuyorsunuz.

z

vsalma

Bir gitar tinisini hizli bir sekilde ADC ile orneklemis olalim. Sonra her 100 ms de bir onceki aldigimiz orneklerin DFT sini alalim. Gitarda calan notayi bulmak icin en yuksek katsayili (Ck) sinus sinyalini mi bulmaya calisiyoruz?

AP Guitar (http://ap-tuner.en.softonic.com/) gibi bir uygulama yapmak istedigimizi varsayaim. Derste anlattiginiz sekilde C ile DFT alarak bunun gibi gercek zamanli bir uygulama yapmak icin hiza yetisebilirmiyiz yoksa daha optimize calisan algoritmalara mi ihtiyacimiz olacak?

Konuyla alakali oldugu icin soruyu buraya yazdim. Umarim yanlis yere acmamisimdir.

z

İşe bak. Ben de bugün gitar tellerinin gerginliğini ayarlamak için STM32F103 için kod yazmaya  başlamıştım. Videosunu çekip dersler arasına sıkıştıracaktım.

Nokta sayısı abartılı alınmazsa gerçek zamanda  yüzlerce frekansı analiz etmek mümkün.

DTFT ve FFT konusuna da geliriz İnşallah.

vsalma

Alıntı yapılan: z - 17 Kasım 2015, 03:11:36
İşe bak. Ben de bugün gitar tellerinin gerginliğini ayarlamak için STM32F103 için kod yazmaya  başlamıştım. Videosunu çekip dersler arasına sıkıştıracaktım.

Nokta sayısı abartılı alınmazsa gerçek zamanda  yüzlerce frekansı analiz etmek mümkün.

DTFT ve FFT konusuna da geliriz İnşallah.

Sansa bak. Demekki frekansi yakalamaya basliyorum.

z