CH340G Arduino Serial Terminal Problemi

Başlatan Mucit23, 13 Kasım 2015, 10:00:13

Mucit23

Selamlar,

Elimde Üzerinde CH340G USB-Serial Dönüştürücü olan bir arduino var. Bir problem var ki çözemedim. Arduino'dan Bilgisayara seri port üzerinden veri gönderemiyorum. Ama programlama vs gibi işlemler yapılıyor.

Şu siteden CH340G için driver indirip kurdum.
http://www.arduined.eu/ch340g-converter-windows-7-driver-download/

En basitinden bilink programı vs yükledim çalışıyor. Program yüklemede sıkıntı yok. Bilgisayardan Arduinoya veri gönderebiliyorum ama Arduinodan gönderilen veriler Terminalde görünmüyor.

Test Etmek için şöyle bir program yazdım.
void setup() {
  Serial.begin(9600);
  // initialize digital pin 13 as an output.
  pinMode(13, OUTPUT);
}

// the loop function runs over and over again forever
void loop() {
  char c;
  if(Serial.available())
  {
    c=Serial.read();
    if(c=='A')
    {
      digitalWrite(13,HIGH);  
      printf("LED Yandi\n\r");
    }
    if(c=='B')
    {
      digitalWrite(13,LOW);  
      printf("LED Sondu \n\r");
    }

}

Terminalden A ve B karakterlerini göndererek ledi yakıp söndürüyorum ama Printf ile gönderdiklerim gelmiyor terminale.

CH340G ile ilgili olduğunu düşünüyorum.  Çünkü daha önce aynı çipseti kullanan usb seri dönüştürücüde başıma gelmişti. Bozuk diyip kaldırıp atmıştım.
Sorunun çözülmesi çok önemli çünkü aynı arduino'dan onlarca var.

Acaba sorun ne olabilir.

serdararikan

Bence pc arduino ya seri monotor moduna girmek için bir kod gonderiyor. Sizin de o kodu gondermeniz lazim

Mucit23

Normalde Serial.Begin yapınca  seri portu aktif etmiyormuyuz? CH340'dan veri arduinoya ulaşıyor. Arduinodan'da veri CH340'a ulaşıyor.  Ama CH340'dan PC terminaline ulaşmıyor.

Normalde Terminali açtığım zaman Arduino üzerindeki LED birkaç defa yanıp sönüyor. Yani sizin bahsettiğiniz olay gerçekleşiyor gibi.

DaRt

Printf bende de çalışmıyor.  serial.print("LED Yandi\n\r"); şeklinde sorunsuz çalışıyor. Bu şekilde dener misiniz?

Mucit23

Evet çalıştı.

Arada ne fark var anlamadım. Normalde Printf ile veri gönderincede TX'ledinin yandığını görüyorum. O yüzden arduinonun veriyo gönderdiğini düşünüp CH340G'ye odaklanmıştım.

Umarım bu cihazlar Windows 8 veya 10'da da çalışır.

Melih1802

Bende128 var win10 üzerinde çalışıyorlar.