Wt11 ile HC05 arasındaki fark ve kodlama metodu

Başlatan wtrk, 19 Kasım 2015, 08:57:19

wtrk

Arkadaşlar merhaba.
Bir tane HC05 alıp, bir arkadaşa kodlattırdım..
Kodlama dediğimiz işin sadece aşağıdaki kodları eklemek yada değiştirmek olduğunu biliyorum.

AT+NAME=Tarik
AT+PSWD=GPR1

Cihaza modülü bağladım ancak akşam birkaç kez denememize rağmen haberleştirmeyi başaramadık.

Normalde bizim bu cihazda kullandığımız modül Bluegiga WT11 ve üzerinde yapılan değişiklik aşağıdaki gibi olunca haberleşmesinde sorun olmuyor.. ( Pahalı olması, tedarik sorunu ve yine başkasının kodlaması nedeniyle HC05'e yöneldik.)

set bt name Tarik

set bt auth * GPR1

set control baud 9600,8n1

HC05'i kodlamak için ne tür bir cihaz kullanabiliriz ? Ayrıca HC05'kodlarken eksik olarak ne yapıyoruz, bu işi nasıl halledebiliriz yardımcı olmanız ricasıyla.
NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

Level Translator, RS232 çıkış verecek bir cihaz ve HC05 Komutlarının bilinmesi
Picproje Eğitim Gönüllüleri ~ MrDarK

wtrk

Hocam elimde EXPkits var, onun kodlama anlamında bir yardımı olur mu ?

Ayrıca RS232 bağlantısı ile data aldığım bir cihazım var, şuanda Level translator ve HC05 kodlarını bilmiyorum malesef.
NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

Level Translator = Seviye uygunlaştırıcısı demektir yani senin pic 5V ile çalışıyorken rs232 haberleşmesi de 5V temelli çalışır. O yüzden sende usart voltajını 3.3'e çekmen gerekir. Bu tarz seviye uygunlaştırıcılarıcıları max3237 gibi entegrelerle veya direnclerle yapabilirsin.

HC05'ın AT kodlarını da datasheet'i içinde bulabilirsin.

wtrk

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Kasım 2015, 10:37:52
Level Translator = Seviye uygunlaştırıcısı demektir yani senin pic 5V ile çalışıyorken rs232 haberleşmesi de 5V temelli çalışır. O yüzden sende usart voltajını 3.3'e çekmen gerekir. Bu tarz seviye uygunlaştırıcılarıcıları max3237 gibi entegrelerle veya direnclerle yapabilirsin.

HC05'ın AT kodlarını da datasheet'i içinde bulabilirsin.

Hocam teşekkür ederim, desteğiniz için.
Peki Pickit tarzında bir donanım yokmudur bu cihaza kodları atıp test edebileceğim ? Diğer şekilde yukarda bahsettiğin entegre yada dirençlerle bir devre nasıl kurulur malesef bilgim yok.
NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

Hazır bulabilir misin bilemiyorum ama FTDI chipler 5V ile 3.3V seçenekli oluyor genelde bir jumper ile

wtrk

Hocam Expkits türkiye desteği aradım şimdi;
En kolay USB uart dönüştürücüyle rx-tx uçlarını takınca kodlama yapılabildiğini söyledi. Böyle bir konu hakkında bilginiz var mı ?
Eğerki bu dönüştürücüyü alıp, bağlantı yaparsam hangi uygulama vasıtasıyla bu kodları yolayacam modüle ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

wtrk

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Kasım 2015, 14:01:51
Seri port programı veya Rs232 Terminal diye google'da aratın.

Hercules önerimdir;
http://www.hw-group.com/products/hercules/index_en.html#download

Hercules indirdim hocam, tamamdır inşallah, bilen bir arkadaşta usb uart dönüştürücü vasıtasıyla olup olmadığını açıklarsa, sorunu çözmüş olaağım.
NoBody Can Stop Me!!!!!

wtrk

Şuanda bu durumdayım...
Modüle gönderdiğim kodun gidip gitmediğini bilmiyorum..
Modülde değiştirmek istediklerim , modülün ismi - pass ve baudrate
Desteğiniz ricasıyla..

Bağlantı şekli.

Realterm ekranı.

NoBody Can Stop Me!!!!!

MrDarK

Alıntı yapılan: MrDarK - 19 Kasım 2015, 10:37:52

Üstteki mesajımı dikkate almadığın sürece değiştiremeyeceksin

wtrk

Alıntı yapılan: MrDarK - 24 Kasım 2015, 17:44:43
Üstteki mesajımı dikkate almadığın sürece değiştiremeyeceksin

Hocam bu aldığım arduino da 3.3v var ve bağlantıyı oradan yaptım..
Hala aynı şeyi yapmam gerekiyor mu ?
NoBody Can Stop Me!!!!!

osso

S.a arkadaşlar.Hc-05 bluetoot mödülünü bir türlü veri aktarımı için kullanamadım.Bu arada bütün baud rate ayarlarını yaptığım halde.Bana bu konuda yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler ediyorum.

Kabil ATICI

uart çalışma şekline bakarsak;
herhangi bir veri iletişimi olmadığı zaman (TX) uçu  lojik-1'de durur.
sadece haberleşme anında lojik-0 geçişleri yapar.
RX ucu boşta her zaman lojik-0 olup , karşı tarafın TX ucu bağlı ise karşı tarafın lojik seviyesinde olur. Buna göre eğer modül doğrudan bağlanması durumunda
arduino pinleri                          bluetooth pinleri
TX (5Volt)                                RX(zorunlu olarak 5Volt)
RX (zorunlu olarak 3.3Volt)        TX (3.3Volt)

@wtrk yukarıdaki bağladığınız zaman böyle bir durum olur ki bu işten bluetooth hoşlanmaz. Alet üzerinde stres yapar.

ya https://www.direnc.net/hc05-arduino-bluetooth-modul
adresindeki modülden kullanman gerekir,
ya da RX TX uçlarındaki seviye çeviricilerini kullan gerekir.
ambar7

एक होना

Konu hortlatılmış.

Dikkatimi çeken RX ve TX uçları bağlı aynı zamanda USB de bağlı.
ikisi aynı anda çalışmaz.

Arduino da USB ve RX TX kullanılacaksa RX ve TX için tanımlama yapılıp başka bir pin kullanılması gerekmekte diye biliyorum.