Mosfetlerin Anahtarlanması Hakkında

Başlatan Eren Eraslan, 25 Kasım 2015, 18:12:47

Eren Eraslan

Merhabalar
Forumda aradım ama tam istediğimi bulamadım. Mosfetlerin iç kapasitansları konusunda birkaç eksiklerim var, en önemli mevzu anahtarlama tabii...
Öncelikle mosfeti anahtarladığımızda Gate-Source ve Drain Source kapasitanslarının etkileri nedir tam olarak? Bu konuyu detaylıca anlamaya çalışıyorum lakin biraz boğuldum
Sonralıkla anahtarlama esnasında neden bir salınım meydana geliyor ve nasıl oluşuyor bu salınım?
Son olarakta aşşağıda resimde görüldüğü gibi mosfet High da iken daha çok salınım yaparken Low da daha düşük yapmakta bunun sebebi nedir

örnek bir resim kullandım , bir marka başka mosfetle karşılaştırmış ama yinede soruma uygun diye düşünüyorum.

teşekkürler
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

z

Sürücünün içindeki gate'i süren H ve L  mosların omajları farklı olduğu için salınım genlikleri farklı.

Gate'e seri direnç eklersen o salınımlar yok olur.

Gate source kapasitesi mosun iletim ve kesim sürelerini artırır. Boşalmış bu kapasite doluncaya kadar yük akımı devam eder.

Drain Source kapasitesi kesim süresini çok az artırır.  İletime geçiş anında mosa bir miktar yük bindirir.  Kapasitedeki birikmiş enerji mosda harcanır.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Firzen

Alıntı yapılan: z - 25 Kasım 2015, 19:06:42
Sürücünün içindeki gate'i süren H ve L  mosların omajları farklı olduğu için salınım genlikleri farklı.

Gate'e seri direnç eklersen o salınımlar yok olur.

Gate source kapasitesi mosun iletim ve kesim sürelerini artırır. Boşalmış bu kapasite doluncaya kadar yük akımı devam eder.

Drain Source kapasitesi kesim süresini çok az artırır.  İletime geçiş anında mosa bir miktar yük bindirir.  Kapasitedeki birikmiş enerji mosda harcanır.
Ben bile anladım.
Kararsız...

Eren Eraslan

Bülent abi inişlerde ve çıkışlarda neden salınım oluştuğu kafamda tam oturmadı hala. Ama neden Gate ucuna direnç bağlanması gerektiğini anladım.
Daha basit nasıl izah edilir
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

kaan0

salınımın sebebinin gate bacağına gelen akımı taşıyan kabloların endüktansı olduğunu sanıyorum. kablo bobin gibi davranıyor, gate'de de kapasite var. bu durumda lc osilasyonu oluşuyor. bu salınımları engellemek için snubber devreleri var.

z

Gate kapasitesi ve yol endüktansları seri rezonans devresi oluşturur ve bu tank devresi gate palsleri ile çınlar.
Gate'e seri direnç bağladığınızda oluşan RLC devresi aşırı sönümlü hale geçer ve çınlamalar yok olur.

Web sitemde Seri RLC devresini anlatmıştım. Şu anda her halde sorun var. Link veremiyorum.

Bir başka zaman arama kutusuna Seri RLC vs yazıp aratırsanız ilgili yazımda çınlama durumunda R,L,C arasındaki ilişkiyi anlatmıştım.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com