voltage follower opamp

Başlatan Karamel, 25 Kasım 2015, 21:24:14

Karamel

merhaba. hocalarima birsey danismak istiyorum. bu gun opamp kitabimi okurken. voltage follower kismina geldim. Vin = Vout yani tel gibi. bu circuit nerede kullanilabilir akil edemedim.  :-\  nerelerde kullanilabilir?

Klein

Yüksek empedanslı bir sinyal kaynağının  empedansını düşürmek için. Kaynak akımını yükseltmek için.

Şöyle düşün.

Yüksek gerilimden düşük gerilimli bir devreye  analog giriş alacaksın.

100K -10k ikilisiyle gerilim bölücü yaptın.  Gerilim bölücünün çıkışını bir devreye bağlayacaksın.
Fakat devrenin girişi ile GND arasında bilmediğin veya her zaman stabil olmayan direnç var.
Diyelim ki direnç 10K olsun. Bu durumda senin gerilim bölücü direnç ikilin 100k-5K olur. bu da sinyalin genliğini değiştirir.
Bunu engellemek için opampı gerilim takipçisi olarak kullanırsın.

ya da sinyal çıkışın çok zayıf ama senin güçlü bir transistör sürmen gerek. Ama kaynak akımın transistörün beyz akımına yatmiyor. Bu durumda da gerilim takipçisi kullanırsın.

Karamel

Alıntı yapılan: Klein - 25 Kasım 2015, 21:55:27
Yüksek empedanslı bir sinyal kaynağının  empedansını düşürmek için. Kaynak akımını yükseltmek için.

Şöyle düşün.

Yüksek gerilimden düşük gerilimli bir devreye  analog giriş alacaksın.

100K -10k ikilisiyle gerilim bölücü yaptın.  Gerilim bölücünün çıkışını bir devreye bağlayacaksın.
Fakat devrenin girişi ile GND arasında bilmediğin veya her zaman stabil olmayan direnç var.
Diyelim ki direnç 10K olsun. Bu durumda senin gerilim bölücü direnç ikilin 100k-5K olur. bu da sinyalin genliğini değiştirir.
Bunu engellemek için opampı gerilim takipçisi olarak kullanırsın.

ya da sinyal çıkışın çok zayıf ama senin güçlü bir transistör sürmen gerek. Ama kaynak akımın transistörün beyz akımına yatmiyor. Bu durumda da gerilim takipçisi kullanırsın.

klein hocam. simdi orneklerinizle anladim.... ::) size cok tesekkur ederim.

Alıntı yapılan: Baran Ekrem - 25 Kasım 2015, 21:36:18
http://hyperphysics.phy-astr.gsu.edu/hbase/electronic/opampvar2.html#c1

baran hocam william h. hayt in kitabindada buffer olarak kullanilabilir yazmis. yani boyle diyince insanin aklinda birsey canlanmiyor. Klein hocam ornekler verince anladim ::)

seyityildirim

ek olarak,
ard arda bağlanan opamp devrelerinde ilk katın yüksek empedanslı olması istenir. eğer tasarladığınız devrede ilk kattaki opamp düşük giriş direncine sahipse yüksek giriş direncine sahip olmak için ilk kata voltage follower devresi koyulur.