VLF dedektör

Başlatan sinus, 26 Kasım 2015, 01:50:51

sinus

merhaba.

bitirme projesi için metal dedektörüyle uğraşıyorum.
devrede iki bobin var. 1.si sinyal gönderiyor, 2.bobinden alınan sinyal gönderilen ile karşılaştırılıp faz farkına bakılıyor..
değerli, değersiz olarak kabaca ayrım yapılabiliyor.

1) sinus sinyali üretmek için (sinus şart mı bilmiyorum) ne tavsiye edersiniz? (H köprüsü ile denemiştim. bobine bağlayınca sinyal bozuluyor ) /// bu sinyali yükseltmek için power buffer  veya power opamp kullanmayı düşünüyorum.

2) algılama mesafesi şuan için çok küçük. (~10cm) bobin indüktansının artırılması, algılama mesafesinin artırır mı?

3) faz farkını voltaja çevirebilen analog devre var mı? // okuma işlemi mikrodenetleyici (MSP430) ile yapılacak.

Kabil ATICI

LM565 entegresi işini görebilir. Çok eski dergi vs kaynakların birinde bu türden bir uygulamaya rastlamıştım.

Bu aleti bina içinde deniyorsan, hatalı sonuç alma ihtimalin yüksek, her yer metal!

diğer sorularına bir şey diyemem...
ambar7

magnetron

3 - faz farkını bulmak için iki sinyali komparatörle kare dalgaya çevirip 4046 entegresiyle ölçebilirsin

ipek

HC yada CD4046 'nın faz komparatörü işini görür,her hangi bir or yada exor kapısıda işe yarar.ama en sağlıklısı EXAR XR2208 multiplerdir,bununda çok iyi offset sorunları vardır.

o yıllarda Kabil hocanın dediği dergiyi almıştım ,askerdim kademe başçavuşuna bana izin ayarla tüm parçaları bulayım geleyin dedin, o da sözünü tuttu on gün sonra çalıştırdık,bir kerede çalıştı bizi hiç üzmedi,o devirde ayakkabılarımızın altında çiviler ve pençe vardı metal olarak,bunlara dahi öttü ,tüm hayallerimiz yıkılmıştı,böyle b...tan şeyleri arayarak değilde adam gibi çalışarak iki ev üç araba aldım tavsiyemdir.

dergi   http://www.dosya.tc/server5/lj5b9x/1981-79.rar.html

sinus

öneriler için teşekkürler.

@Kabil ATICI   LM565 piyasada bulunmayan entegre sanıyorum. bina dışında hiç denemedim.

öncelikle bobin indüktans değerini artırarak, tekrar deneyeceğim.

4046 daha önce hiç kullanmadım. buradaki amaç ölçme hassasiyetini artırmak. işi analog devre ile hallederek, yazılım kısmını sadeleştirmek.

Kabil ATICI

Aynı ürün ne565 adı altında da üretiliyor...
ambar7

M.Salim GÜLLÜCE

Alıntı yapılan: ipek - 27 Kasım 2015, 00:03:24
HC yada CD4046 'nın faz komparatörü işini görür,her hangi bir or yada exor kapısıda işe yarar.ama en sağlıklısı EXAR XR2208 multiplerdir,bununda çok iyi offset sorunları vardır.

o yıllarda Kabil hocanın dediği dergiyi almıştım ,askerdim kademe başçavuşuna bana izin ayarla tüm parçaları bulayım geleyin dedin, o da sözünü tuttu on gün sonra çalıştırdık,bir kerede çalıştı bizi hiç üzmedi,o devirde ayakkabılarımızın altında çiviler ve pençe vardı metal olarak,bunlara dahi öttü ,tüm hayallerimiz yıkılmıştı,böyle b...tan şeyleri arayarak değilde adam gibi çalışarak iki ev üç araba aldım tavsiyemdir.

dergi   http://www.dosya.tc/server5/lj5b9x/1981-79.rar.html
İpek derginin başka sayılarınıda bulabilirmiyiz.
Nostalim depreşti...

ipek

ilk sayısından 90'lı yıllara kadar eksiksiz bulabilirsiniz.

http://www.electronicsandbooks.com/eab1/manual/index.php?dir=Magazine%2FE%2FElektor%2FUK%2F

adam'ın kendi server'i haftada 5 kez açıyor ,önemli olan denk gelmek.

sinus

4046 faz-voltaj çevirici şeması var mı?
internetteki şemaları anlayamadım. iki farklı sinyal girip, faz farkı voltaja çevrilmeli.