Kaybolan android verilerini kurtarma.

Başlatan Logan, 26 Kasım 2015, 08:28:39

Logan

Günaydın arkadaşlar.

Samsung marka E5 model bir telefondan yanlışlıkla resim ve video dosyaları silindi. Silinen dosyalar telefonun kendi hafızasında yer alıyordu. Nette kurtarma ile ilgili arama yaptım. Karşıma birçok program çıktı. Telefonu rootlayarak hemen hemen hepsini teker teker denedim. Ancak bir türlü sonuç alamadım. Bir yerde okuduğum bir yazıya göre Samsung telefonlar USB yığın aygıtı olarak görülemediği için bu kurtarma işlemini yapmanın bilinen bir yolu yokmuş. Sebep donanımsal olarak bir adet nand olduğu için ulaşılmak istenen hafızanın sürekli olarak işletim sistemi tarafından kullanılıyor olmasıymış. Bu yüzden kurtarma işlemini işletim sistemi çalışmıyorken yani recovery modda falan yapmak gerekiyormuş. Şimdilik bulduklarım bunlar.

Aramızda bu konu hakkında daha detaylı bilgiye sahip birileri var mı acaba?

İyi çalışmalar.
İmza.

engerex

Herhangi bir bulut yedekleme servisi kullanıyor muydun? Dropbox gibi cihazla kurulu gelenler olabiliyor.

engineer

Recovery moduna girip bilgisayara bağla, yeterli kapasitede bir sdcard takılı olsun sonra adb ile bağlandıktan sonra hafızanın imajını sdcard içinde bir dosyaya al. Sdcard'ı bilgisayara bağla sonra verikurtarma programlarını bir dene.
Tabi bunları yapabilmek için linux'u az çok biliyor olmalısın. Yapamazsan uzaktan yardımcı olurum.

Logan

@engerex telefon benim değil, bir yakınımın. Bulut hizmeti kullanmıyor.

@engineer, söylediğin çok mantıklı geldi. Ancak ben bu işlere biraz uzağım. Daha detaylı anlatman gerekiyor.
İmza.

engineer

Buradan kısaca izlenecek yolu ve gerekenleri anlatayım, müsait bi zamanda ben size yine uzaktan erişip yardımcı olurum.

İlk olarak telefonda CWM Recovery yüklü olmalı, herhangi bir sürüm olabilir ama mümkünse PhilZ olsun.
İkinci adımda bilgisayarda adb driverları ve uygulaması yüklü olmalı.

Telefonu recovery modda açtıktan sonra bilgisayara bağlıyoruz ve adb shell komutu ile telefonun komut satırına erişiyoruz. Bu adımdan sonrası tamamen linux ile alakalı.
Hangi partition'ın imajını alacağımızı bulmak için partition table'a göz atmak gerek. Bunun için fdisk yada parted komutlarını kullanabiliriz.
Bulduktan sonra dd komutu ile partition imajını bir dosyaya alabiliriz, tabi sdcard'a almak için öncelikle mount komutu ile bir klasöre bağlamak gerek.
İmaj alma işlemi bittikten sonra bilgisayarda herhangi bir veri kurtarma uygulaması ile bu imaj dosyasını taratabiliriz yada bağlayabiliyorsak bu imajı bir sürücüye bağlayıp
sürücüyü taratabiliriz.

Yukarıda bahsettiğim komutlar temel linux komutları ve internette bolca açıklama mevcut. Kısaca kullanılacak komutlar şu şekilde;
parted /dev/block/mmcblkX print
mkdir /sdcard
mount /dev/block/mmcblkXpX /sdcard
dd if=/dev/block/mmcblkXpX of=/sdcard/imagefile.img bs=100M
(X olan yerlere partition no'ları yazılacak.)

rck8942

https://m.youtube.com/watch?v=MRbAWYlU17U

Birde jihosoft var bunlarla dene, parali olma ihtimali yüksek bu programlarin.
Elektroniker für Betriebstechnik