PCB için Merdane arıyorum

Başlatan CaFFeiNe, 04 Eylül 2005, 16:30:55

CaFFeiNe

Merhaba

Isıya dayanıklı ~200°C kauçuk veya silikon tam bilmiyorum 3-4 cm çapında 30-35cm uzunluğunda 4 adet merdaneye ihtiyacım var nerelerden bulabilirim (fiyatı uygun olmalı tabiki)

X-Fi

dostum bi demir 200 dereceye dayanabilir vede istedigin ölcülerde bulabilirsin

nerede kullanıcagını açıklarsan daha ii olucak..
http://www.coskunergan.dev/    (Yürümekle varılmaz, lakin varanlar yürüyenlerdir.)

KAZIMUGUR

Ucuz ve bulunabilir dersen merdaneli çamaşır makinalarının parçalarının satanlara bak.Kauçuk max150 dereceye dayanır.Daha yüksek dersen silikon şarttır.İstanbulda bu işi yapanlar çok.Ankara ve izmiride duydum.Mili götürüyorsun yada ölçüleri veriyorsun kaplayıp taşlayıp veriyorlar.Bir yolda tanıdık matbaacı,onlarda silikon merdane bulunabiliyor.Özet matbaa yan sanayi çözüm yeri.
Birde piyasanın vulkan diye andığı hazır boru şeklinde 1 metrelik ısıya dayanıklı malzeme var ama ovalama yapacaksan milin üzerinde durmaz.

CaFFeiNe

x-fi

pardon tam açıklamamışım zaten demir malzeme üzerine silikon kaplama olması lazım ucuz yollu nasıl temin edebilirim acaba bu tip muhtelif merdane bulabileceğm yerler varmıdır

mustafacan

arkadaşım X-Fi demişki nerede kullanacaksın? Galiba dikkatinden kaçtı.

Bu çok önemli bir unsur. eski model çamaşır makinelerinin üstünde bulunan sıkma merdaneleri olabilir sanırım.
ama bence fikirini aç çözümüne ulaş.
bu site bilgi alışveriş sitesi. Projeni aç çözümünü bul.
Keşfedilecek çok teknoloji var. Boş Vaktim Yok!

mustafacan

ama galiba tahmin ettiğim kadarıyla. Pcb baskı işinde kullanacaksın.
Merdanenin ortasına bir ısıtıcı cam resistans bir termostat ve metal boru ısınır. Silikonda ısınarak pcb baskıyı uygular. Bu işi 8-10 aydır düşünüyorum  laminet makineleride bu işi yapabiliyormuş.

CaFFeiNe

aynen mustafacan kardeş pcb işinde kullanmayı düşünüyom :)

mustafacan

hazır lamiinant (kimlik kaplama) makinesinin daha ekonomik olacağını sanıyorum. he ileri eri falan kendi yapar termostatı var

ipek

arkadaslar baski kafasi bosuldugu icin oki exled10 model laser printeri
parcaladim icinden harika bir kaucuk merdane cikti bilmem belki size bir
fikir verebilir by bye :?

mustafacan

Alıntı yapılan: "ipek"arkadaslar baski kafasi bosuldugu icin oki exled10 model laser printeri
parcaladim icinden harika bir kaucuk merdane cikti bilmem belki size bir
fikir verebilir by bye :?

evet buda harika bir fikir. zaten lazer printerlar toneri ısı ile kağıda yapıştırdığına göre ve bizde zaten toneri başka bir yere aktaracağımıza göre bizim ihtiyacımızı karşılayacak bir ürün diyebiliriz

birde ben hep pcb yada resimi kağıda basmadan direk bakır plakete basmayı düşünmüşümdür. mantığı ise şu:yazıcı sitemlerde kağıt yürüyor diğer aksam sabit duruyor. peki biz bir lazer yazıcıyı yazılacak materyal sabit yazıcı rulosu areketliyürüyen hale getiremezmiyiz.

Not:tabii bunu yaparken yazıcnın kendi belleğindeki hata algılama olayınıda gözardı etmememiz gerekir. yani sistem orjinalliğini hemen hemen bozmadan sensörleri iptal etmeden yapmak gerekir. aksi takdirde ne baskı yapacağımız malzemeyi algılar nede yazıcıyı ileri geri oynatabiliriz.

a.zorba

ben bu olayı eski tip fotokopi makınelerinden drum ünıtesınden toneri dırekt plakete gecırıp fotokopıcılerın fuser unıtesı dediği ısıtılmış kaucuk merdane arasından plakete baskı yapabılecegini ğördüm maalesef elimde böyle bir makıne olmadıgından yapamadım basıt modıfıyelerle kesınlıkle olur
Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

salim ALTIN

Merhaba.
Hurdacılara bakmanı tavsiye ederim.
Ben  CORONA TREATMENT denemeleri  için 15 cm çapında 8- 10 mm kalınlıkta  silikon kaplı olanını aldım. Bir sürü değişik çap ve uzunlukta olan vardı. Fakat  hurdacılar artık kapatıyor. O firma da artık kapattı. Sen yinede yakınındaki hurdacılara bak. fotokopi makinalarında da var silikon kaplı silindirler. Fotokopi tamircilerinden de temin edebilirsin. Bazılarının yüzeyi silikon üzeri  ayrıca naylon kılıf ile kaplı. Silindirin içi boş içine IR lamba koyarak ısıtıyolar sende aynı yöntemi kullan çünki ısıyı direk olarak temassız  hızlı aktarıyorsun.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

CaFFeiNe

@mustafacan

hazır laminant makineleri tam istediğim sonucu veriyor ama onların hepsindede plaketi geçiremiyorsun kalın olduğu için çalıştığım işyerindeki makina çok güzel ama piyasadaki fiyatı 500-600YTL yani çok pahalı makinalar bende silikon merdane bulsam ucuz yollu kendim yapsam bişiyler diyorum

mustafacan

sn @caffeine,
işyerinizde kullandığınız kalama makinesinin tam adını yazarmısınız ve kaplama boyutu nedir acaba ? eğer önerecek olursanız tecrübe edilmiş bir makina almak istiyorum. Mademki kullandınız avantaj ve dezavantaları belerdir acaba?

CaFFeiNe

http://www.hepsiburada.com//productdetails.aspx?categoryid=15241&productid=ofis15301013

gmp marka buna benziyor ama dijital göstergesi vs var
makina çok güzel ama fiyatı bizim gibi amatörler için çok pahalı
pcb içerisine problemsiz giriyor fakat işyerimdeki makina en az 8 senelik belki merdaneleri biraz aşınmıştır bilemiyorum ama sonuç çok güzel oluyor