asus k52j bios resetleme

Başlatan ibo1973, 27 Kasım 2015, 18:23:57

ibo1973

elimdeki asus k52j laptopun biosu şifrelenmiş bir çok markada laptopların bioslarını sıfırladıysamda asusda özel olan değişik olan bir durum söz konusu özetle bunu resetliyemedim arastırmaya devam ediyorum ancak bi sürü işin gücün arasında birde buna saatler ayırmak bugünlerde zaten zar zor yetiştiğim işleri aksatıyor veya bana fazladan zorluk oluyor lafı fazla dolandırmadan asus türkiye yi aradım ve aldığım cevap bana yollayın oldu her ne kadar ben bilgisayarcıyım başka laptopoların bioslarının yöntemlerini bilince yapıyorum desemde illada bana getiricen diye diretip hiç yardımcı olmadılar dolaysı ile bu laptoba çözüm arıyorum

not : laptopu asus olanlar yada asus almayı düşünenler yarın öbürgün şifre koyup unutur iseniz aynı benim düştüğüm duruma düşebilirsiniz asus türkiyeyi aradığınızda karşınıza sinir katsayınızı artırıcak cevaplar veren ve yardımcı olmayan birini bulabilirsiniz bilginize

Mr_YAMYAM

Alıntı yapılan: ibo1973 - 27 Kasım 2015, 18:23:57
elimdeki asus k52j laptopun biosu şifrelenmiş bir çok markada laptopların bioslarını sıfırladıysamda asusda özel olan değişik olan bir durum söz konusu özetle bunu resetliyemedim arastırmaya devam ediyorum ancak bi sürü işin gücün arasında birde buna saatler ayırmak bugünlerde zaten zar zor yetiştiğim işleri aksatıyor veya bana fazladan zorluk oluyor lafı fazla dolandırmadan asus türkiye yi aradım ve aldığım cevap bana yollayın oldu her ne kadar ben bilgisayarcıyım başka laptopoların bioslarının yöntemlerini bilince yapıyorum desemde illada bana getiricen diye diretip hiç yardımcı olmadılar dolaysı ile bu laptoba çözüm arıyorum

BIOS pilini sök ve uzun süre bekle.
Bu süre, cihazın durumuna göre 1 hafta ila 1 ay gibi süre anlamındadır.

kantirici

Bir BIOS için o kadar süre geçmesi gerekir mi bilmem ama en kötü ihtimal BIOS'u tekrar yazarsınız.

HexfeT

k52j için durum nedir bilemiyorum ama yeni nesil notebook'larda artık pil sökülerek bios sıfırlanamıyor. Bazılarında anakart üzerinde alakasız bir yerlere yerleştirilmiş yan yana iki çıplak pad kısa edilerek sıfırlanıyor. Bazıları ise yetkili servisine cihaz ile ilgili bazı bilgiler iletilip özel şifre alınarak sorun çözülüyor.

Ayrıca yeni nesillerde cihaz seri numarası, yazılım lisans anahtarı gibi bilgiler bios'a gömülü durumda. Windows kurulduğunda otomatik etkinleştiriliyor, üretici sitesine girildiğinde cihaz modeli ve garanti durumu direk çıkıyor bu sayede. Bios çipi programlanarak parola sorunu çözülebiliyor belki ama bu bilgiler de uçuyor.

ibo1973

Alıntı yapılan: HexfeT - 28 Kasım 2015, 13:32:14
k52j için durum nedir bilemiyorum ama yeni nesil notebook'larda artık pil sökülerek bios sıfırlanamıyor. Bazılarında anakart üzerinde alakasız bir yerlere yerleştirilmiş yan yana iki çıplak pad kısa edilerek sıfırlanıyor. Bazıları ise yetkili servisine cihaz ile ilgili bazı bilgiler iletilip özel şifre alınarak sorun çözülüyor.

Ayrıca yeni nesillerde cihaz seri numarası, yazılım lisans anahtarı gibi bilgiler bios'a gömülü durumda. Windows kurulduğunda otomatik etkinleştiriliyor, üretici sitesine girildiğinde cihaz modeli ve garanti durumu direk çıkıyor bu sayede. Bios çipi programlanarak parola sorunu çözülebiliyor belki ama bu bilgiler de uçuyor.

esas itibari ile anakart üzerinde via yada pad her neyse varsa onları öğrenmek istiyorum yada şunu dene belki olurdan ziyade asuslarda şunu yap olur tarzında kesin bilgi arıyorum malesef asus türkiye bu konuda yardımcı olmuyor ilginç bir şekilde illa kendisine gidicek cihaz gitmesi gelmesi bi dert beklemesi bi dert bide muhtemelen baya bir servis ücretide istiyicektir şahsen geçmiş dönemde  benzeri bir durum toshiba laptop da olmuştu anakart üzerinden ilgi padlari kolayca bulup resetlemiştim ama asus ta yada bu model bu bilgi malesef yok yada henüz ulaşamadım asusa iyi markadır gözü ile bakıyordum ama bundan sonra düşüncelerim tamamen değişti demekki iyi marka toshiba imiş neyse konudan fazla sapmadan asus için bu bilgiyi hala aramaktayım.

HexfeT

Asus Türkiye servisinde çalışan arkadaşım var. Bir sorayım, pratik bir şekilde resetleniyorsa problem yok.