Alternatif Yakıt Türleri (Genel)

Başlatan salim ALTIN, 07 Eylül 2005, 10:26:55

kartel

"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

salim ALTIN

Alıntı yapılan: "salim ALTIN"
Alıntı yapılan: "Macera"Linkini verdiğim arkadaşın güzel ve ilginç rüzgar türbini çalışmaları var.

http://www.aktifbilgiislem.com/ruzgar_turbin.htm
Merhaba.
Macera link çok güzel. Teşekkürler. Benim verdiğim linklen alıntılar yapmışlar , çok faydalı.
En çok beğendiğim kısmı da  kalıplara sıkışmamış, hür bir düşünce ile yapmışlar. Baksanıza standart boru gövdeye gerek bırakmayan bir stator var. Ayrıca mıknatıs yerleşimi de balansı mininuma indirir. Statoru polyester ile kaplamak dış ortamda tam koruma sağlar. Aslında her iki taraftan statorun üst kısmında biraz çıkıntı yapılırsa mıknatısların üzerine kar girip buzlanması bile önlenebilir.
@erol yurt dışından gelen 600W güç üretebilen jenaratörde kanatçıklar 80 santim kadar boyda ve 3 adet.
Yapılması da 2 yolla olabilir. Birincisi ; basit bir kalıp olması şartı ile polyester ve cam elyaf kumaş ile. Çeşitli kalınlık ve örgü sıklığında cam elyaf kumaş var.
Dieri ise epoksi yapıştırıcı ve ahşap kaplama malzemesi ile bir kaç kat yapıştırma şeklinde. Ama bu şekilde yaparken yine bir PRES (matbaacı ve ciltçilerin kullandığı tarz bir şey. Sıkıştırmak için. Yada araba krikosu ile yapılabilir) ve kalıba ihtiyaç var. Gerçi maceranın  ve benim verdiğim likte kanatçık yapmak için gösterdikleri yöntem ile pres altında çalışacak kalıp yapılabilir.
Bunun dışında kutup sayısı ne kadar çok ise o kadar düşük devirde enerji üretmeye başlar.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

kartel

aşağıdaki linkte çok farklı bir rüzgar işleyicisi var
http://www.windwandler.de/turk/sayfasi.html
"BAŞARININ ORANI" Konuya Ayrılmış  "ZAMAN" "BİLGİ" "AZİM" ve "İMKAN" Kavramlarının "ETKİSİ" ile orantılıdır.

salim ALTIN

merhaba.
@kartel teşekkürler.
İlginç bir pervane şekli ama nasıl iş yapar verimi nedir diye düşünüyorum ? adamlar şöyle birşey söylemiş :
rüzgarin normal düzeyden daha üstte olan bölgeler icin tavsiye ediliyor.
Rüzgar hizi bütün örneklerde bir yillik ortalama olarak 2,6m/ sec.
Windwandlerin avantaji:Rüzgarhizinin yüksek oldugunda kapanmamasi. Ve en yüksek performans ile calismasi.

pervane düşük seviyedeki rüzgarda verimli değil anlamı mı çıkarmalıyız bundan.
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ground

Evet eski çağlarda bir türk bilgini alternatif sistemler yapmış..

Yabancıların Ibn al-Razzaz dediği CİZRELİ EB-ÜL-İZ

Hakkındaki yazı
http://www.mihrace.net/mkonu.asp?id=ebuliz

Günümüzde onun yaptıklarının modellemelerini yapmışlar..

Örnek1
--

Örnek2
⌒╮'╭⌒╮⌒╮.
╱◥██◣                  
| 田︱田田|              
╬╬╬╬╬╬╬╬╬

Picproje - Sözde değil özde paylaşım..