6w FLORESAN İÇİN BALAST

Başlatan ahmetbudak, 23 Aralık 2015, 20:04:54

ahmetbudak

Herkese iyi akşamlar PCB yapımında kullanılmak üzere aşağıdaki linkteki blacklight ampullerden faydalanmak istiyorum (dry film pozlama kutusu için)
bu floresanları balast yoluyla tek tek olarak mı yakabilirim (toplamda 10 adet floresan olacak) yoksa 30 w bir elektronik balast 5'li bir gruba yeter mi? şu an malzemeler elimde olmadığından deneme yapamadım bu konuda edineceğim bilgiyle malzeme siparişi vereceğim  böyle bir kutu yapan varsa tecrübelerini paylaşırsa memnun olurum.
http://www.elektrikmarket.com.tr/Cata-CT-2376-BLB-Florasan-Ampul-6w,PR-47069.html

harti212

Zaten bunlar paralel bağlı olmayacak mı? ee 6 Watt yeterli
Sonuçta fazla yük bindirmiyor ama işim garanti olsun diyorsa +1 tolarans 7 Watt.

ahmetbudak

ilk mesajımdaki soruma bir arkadaş sağolsun cevap vermiş ancak piyasadaki elektrikçilere aynı soruyu sorduğumda bağlantı şekilleri hakkında çelişkili şeyler söylüyorlar ayrıca bazıları da yüksek güçlü balastın düşük güçlü floresana bağlamanın lambayı bozacağı gibi ifadeler kullandılar .Aslında forumda bu konularda birilerinin teknik bilgilerle bir aydınlatma yapması hepimizi memnun eder sanırım.

HeCToR

@ahmetbudak aynı özellikleri taşıyan ledlerde var araştırma yaptinizmi hiç ? Bir yerde çok adetlerde seri bağlantılı floresanlar gormustum Tek balast vardı bağlantı şekillerini Arastirdinizmi
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

ahmetbudak

@CORTEX nette en fazla 2 tane seri bağlı gördüm işin mantığını çözemediğimden tereddütte kaldım doğrusu.

HeCToR

Yarın bizim işyerinin oralardaki aydınlanmacıları soruyum @ahmetbudak
Bilginin Efendisi Olmak İçin Çalışmanın Kölesi Olmak Gerekir

ahmetbudak

Alıntı yapılan: CORTEX - 03 Ocak 2016, 22:04:05
Yarın bizim işyerinin oralardaki aydınlanmacıları soruyum @ahmetbudak
teşekkür ederim

harti212

Arkadaş seri bağlarsan sıra sıra gittiği için yani elektrik hepsini dolaştığı için eşit dağılmaz o yüzden güç ü yükseltmen lazım o da ek maliyet!
Seri bağlarsan Fazla güç kullanmadan hepsini aynı watt kuvvetle yakarsın, 6-7W yeterli olur hem kaliteli olur hem daha dayanıklı olur hemde paradan tasarruf edersin.
İki türlü de bağlanır ama biri daha pahalı, öteki daha ucuz ve sağlam olur.

ahmetbudak

Alıntı yapılan: harti212 - 05 Ocak 2016, 00:18:21
Arkadaş seri bağlarsan sıra sıra gittiği için yani elektrik hepsini dolaştığı için eşit dağılmaz o yüzden güç ü yükseltmen lazım o da ek maliyet!
Seri bağlarsan Fazla güç kullanmadan hepsini aynı watt kuvvetle yakarsın, 6-7W yeterli olur hem kaliteli olur hem daha dayanıklı olur hemde paradan tasarruf edersin.
İki türlü de bağlanır ama biri daha pahalı, öteki daha ucuz ve sağlam olur.

Hocam bağlantı şekillerini tam anlamadım çizimle göstermeniz mümkünmü?  Bir de elektronik balast kullana cağım herbiri 6w olan floresanlardan toplam 8 adet olacak bu durumda hangi bağlantıda kaç w balast kullanmalıyım?

harti212

Şöyle anlatayım seri bağlamada Faz 1. lambadan girer 6.cı lamba nötre bağlanır, paralel de ise lambaların hepsine faz girer hepsinden nötre gider elektrik. Balastın çıkışlarından startere bağlantıyı bu şekillerde yapmalısın şema çizmeye gerek yok
Seri bağlantıda lambanın biri yandımı diğerlerini de etkiler.

Bu konulara iyi çalışman lazım ileri de ne yapıcaksın motor bağlatacaklar 3 fazlı onlarda Yıldız ve Üçgen bağlantılar, pararlel ve seriyi kavrayamazsan bunları hiç anlayamazsın.

muhittin_kaplan

hocam ben mlz. izmirde bırakmışım. size de cavap yazamadım.

asma

Merhaba
Tek bobinli balast ile iki florasan yakılır. Ama 3 floran için yeterli voltaj olmadığı için yanmaz. Starterin de farklı olması gerekiyor.
Elektronik balastta starter yok , iki florasan seri bağlanır ve ikisi tek balstla yanar. Lamba güçlerinin toplamı kadar güçte veya yakın güçte balast kullanmak gerekir.
Eğer 18-20W elektronik balastınız varsa 3 adet 6W lambayı seri bağlayıp deneyebilirsiniz. Ben 3x20W lambayı 60W lık balastla yakmayı başarmıştım , sürekli sönüp tekrar yanıyordu. Şebeke 230-235 ise uzun süre yanıyor , 210V ise yanması ile sönmesi bir oluyordu. Her lamba 80V civarı tutma gerilimi istediğinden kaynaklanıyordu.
Küçük lambalarda belki fark vardır ve 3 lambayı seri kullanabilirsiniz. Olmazsa 2 lamba için bir balast veya her lambaya balast gerekir.
Bazı elektrikçilerde 6-11W balastlar bulunuyor. Starterlerin çoğu ise 4-65W olduğu için sorun olmaz. Küçük floraranlar için elektronik balast görmedim. Ekonomik ampullerin içindeki devreler iş görür. CFL ömürleri lambalara bağlı olarak bitiyor (sıklıkla) elektronik balast kısmı kolay kolay bozulmaz.

Kolay gelsin.

a.zorba

Bilenler bilir . Biz maraşlilar için şehir olarak şubat ay' i bayram ,kurtuluş ,yaz in gelmesiydi. Şimdi karalar in yas in ayı oldu.

diot

Arkadaşım dry film için 6 w larla uğraşmana gerek yok.  4 veya 5 tane 20 watt al kullan ben daha önce bu şekilde yaptım dry fil kutusu ölçü ve yapım şeklini daha önce anlatmıştım.  floresanslar balasttan sonra paralel bağlanmaz. standart balast kullanacaksan örnek : (2x20watt lamba için 1 adet 40 watt balast ve 2x starter gerekli ) seri bağlayacaksın. Bakınız : https://www.akvaryum.com/Forum/tum_floresan_baglanti_semalari_%5B_fotografli_%5D_k726898.asp