jaguarboard bu arkadaş hakkında ne düşünürsünüz

Başlatan ahmet_zxc, 30 Aralık 2015, 12:28:03

ahmet_zxc

bu arkadaş hakkında ne düşünürsünüz, raspi ile kavga yapsa kim döver? endüstriyel uygulama için hangisini tavsiye edersiniz.

http://www.jaguarboard.org/index.php/products/product_show/jaguarboard-industry-first-x86-based.html

CoşkuN

Firzen

PIN sayısı çok az hala beaglebone diyorum o yüzden.
Yada;
https://developer.nvidia.com/embedded/buy/jetson-tk1-devkit
Kararsız...

kasif

Bu amaç için çok fazla alternatif oluşmaya başladı.

Bu piyasaya girmek için diğerlerinden bir fark oluşturmak gerek.

Ya çok iyi bir fiyat ki bunu raspi yapıyor
Ya çok iyi bir kaynak örnek havuzu vs. ki bunu raspi yapıyor.

daha hızlı cihaz yaparak çok fark elde edilebileceğini sanmıyorum, eğer yazılım desteklemiyorsa donanımın hiç bir esprisi kalmıyor.

Beaglebone black da fena değil ama raspi ye göre pahalı.

Bence bu saatten sonra insanlar windows lu cihaz bekler ki raspi bu ihtiyacı gördü ve yaptı,

Raspi nin şu an ihtiyacı belki pin sayısını çok daha artırmak olabilir ki robotik uygulamalarda daha rahat etsin.

ahmet_zxc

nvidia nın ürünü çok iyiye benziyor. yazılım desteği nekadardır bilemedim.

200$ yapacağım iş için biraz fazla olsada kabullenilebilir. raspi +1 hala..

Firzen

Alıntı yapılan: kasif - 30 Aralık 2015, 15:51:45
Bu amaç için çok fazla alternatif oluşmaya başladı.

Bu piyasaya girmek için diğerlerinden bir fark oluşturmak gerek.

Ya çok iyi bir fiyat ki bunu raspi yapıyor
Ya çok iyi bir kaynak örnek havuzu vs. ki bunu raspi yapıyor.

daha hızlı cihaz yaparak çok fark elde edilebileceğini sanmıyorum, eğer yazılım desteklemiyorsa donanımın hiç bir esprisi kalmıyor.

Beaglebone black da fena değil ama raspi ye göre pahalı.

Bence bu saatten sonra insanlar windows lu cihaz bekler ki raspi bu ihtiyacı gördü ve yaptı,

Raspi nin şu an ihtiyacı belki pin sayısını çok daha artırmak olabilir ki robotik uygulamalarda daha rahat etsin.
Aynen öyle yapsa fiyatta artacaktır.
Çünkü beaglebone gibi PWM ADC DAC pinleri yok buda bir sıkıntı yapıyor.
Kararsız...

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

ahmet_zxc

hgs

Beaglebone blackin endüstiriyel versiyonu çıkacak -20°C to 85°C

kasif

Arduino niye çok tutuluyor, internette örneği çok, desteği çok.

Bizim ülkemizde fiat ve renault un neden tutulduğunu düşünelim. Yanlış anlamayın kötü demiyorum ama bu araçlara vereceğimiz paraya daha iyi araç alma şansımız varken bunlara yönelmemizin sebepleri var.

ahmet_zxc

Alıntı yapılan: kasif - 31 Aralık 2015, 09:31:33

Bizim ülkemizde fiat ve renault un neden tutulduğunu düşünelim. Yanlış anlamayın kötü demiyorum ama bu araçlara vereceğimiz paraya daha iyi araç alma şansımız varken bunlara yönelmemizin sebepleri var.

yani?

Firzen

Alıntı yapılan: kasif - 31 Aralık 2015, 09:31:33

Intel Galileo , Intel Edison, Mojo, TI Launchpad Bunların hepsi arduino ile programlanıyor. Neden tutulduğu destek ve örnek değil Tutupta donanıma dayalı bir ayar ve kod yazmıyorsunuz direk yazılım. Örneğin bir I2C bağlantısı için PIC ve STM32 de ayar yapmanız lazım bunda ise wire.h yazın ayar yapılmış oluyor.

Ve de bir konu ise @ahmet_zxc hocanın dediği gibi "yani?". Bunlar ile arduino ne alaka?
Kararsız...

kasif

@ahmet_zxc @Firzen

Örnek vermeye çalışıyorum.

Önceki söylediklerim gibi, renault ve fiat piyasada çok aracı olduğu için tamir edebilecek yan sanayi çok ve doğal olarak ucuz. Anadolunun ücra köşelerinde bile bu araçlar için yedek parça ve usta bulma sıkıntısı pek yaşanmıyor. Ama mazda veya seat ile benzer sorun yaşadığınız zaman usta bulmak kolay olmuyor.

bende deneme amaçlı bir beaglebone almıştım, ama internette istediğim kadar kaynağa ulaşamayınca bıraktım. Şu an bir çalışma yapacak araştırmacı için raspi bulunmaz bir nimet.

Firzen

Alıntı yapılan: kasif - 31 Aralık 2015, 16:18:59
@ahmet_zxc @Firzen

Örnek vermeye çalışıyorum.

Önceki söylediklerim gibi, renault ve fiat piyasada çok aracı olduğu için tamir edebilecek yan sanayi çok ve doğal olarak ucuz. Anadolunun ücra köşelerinde bile bu araçlar için yedek parça ve usta bulma sıkıntısı pek yaşanmıyor. Ama mazda veya seat ile benzer sorun yaşadığınız zaman usta bulmak kolay olmuyor.

bende deneme amaçlı bir beaglebone almıştım, ama internette istediğim kadar kaynağa ulaşamayınca bıraktım. Şu an bir çalışma yapacak araştırmacı için raspi bulunmaz bir nimet.

Çok yanlış yapmışsın raspi olsun beaglebone olsun jaguard board olsun farketmez. Bu kartlar aynı MSI laptop değilde ASUS laptop kullanmak gibi işletim sistemi kullanmasını bil yeterli ve aslına bakarsan Beaglebone için kaynak çok fazla ama türkçe yok denecek kadar az. Biz bir tane yayınlamıştık hatta.
Kararsız...

microcozmoz

"Bütün bu şerâitten daha elîm ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalâlet ve hattâ hıyanet içinde bulunabilirler."