19 Eylül 2018, 00:00:58

Haberler:

Eposta uyarılarını yanıtlamayınız ( ! ) https://bit.ly/2J7yi0d

inr ptr ölçüm cihazı devresi

Başlatan t600, 30 Aralık 2015, 20:21:37

t600

30 Aralık 2015, 20:21:37 Son düzenlenme: 30 Aralık 2015, 21:27:36 t600
Başımdan geçen bir olay sebebiyle ilgilendiğim bir konu .Annem felç oldu . felç  sebebi kan pıhtılaşması sebebi ( kalp ritim bozukluğu ) ile aldığı kanın donma zamanını ( inr pt )  geciktiren ilacı her gün bir adet içmesi sonucu oluşan beyindeki kanama .Doktor bu ilacı hegün 1 adet iç 1 ayda bir kanının donma zamanını inr yi ölçtür demesi . Tabi bir ay olmadan iş bitti , beyin kanaması . Aradan 5 yıl geçti , şimdi durum iyi . Evime  test çihazını aldım ( oldukça pahalı )ve her hafta ölçüyoruz ve ilcı yarım yarım içiyor . Bu ilacın formülü fare zehiri ile aynı . Neyse  bu cihazı dünyada bir firma yapıyor ( inr pt ölçüm ) . Şimdi o firmadan her  tahlil için kartuş satın alıyoruz .
Buna kızdığım bir gün pic18f4620  ve 128x64 lcd ile bu çihazı yapmaya karar verdim . Cihazı 2 günde yaptım , diğer 2 günde kendimi kobay olarak kullanarak kan testleri yaptım ve cihazı kalibre ettim .Oldukça başarılı oldu .
Cihaz şöyle çalışıyor . bir pcb bord üzerindeki 2 elektrotun bulunduğu yere kanınızı damlatıyorsunuz . Bu elektrodlar pic in adc girişine bağlı . Pic kanın direncini gördüğü anda işe başlıyor ve timer ları açıyor . Kanın donma zamanı ( inr değeri ) kanın direncini kaybetme zamanı ( ivme açısı  ) ile aynı . Yani timerler açılıyor ve yalıtkan hale geçene kadarki zamanı ölçüyor . Yapımı çok basit . Bu cihazı 2 yıl önce bir  üniversitenin kardiyoloji bölümüne bıraktım , 200 hastada denesinler diye , öyle kaldı   sanırım :) .
Neyse pic proje sitesindeki arkadaşlar  bu proje kulağınızın bir kenarına küpe olsun . Belki bunu ülkemizde yaparız da  her hastaya komedi rakam a veririz . Eğer bu cihaz her hastaya verilirse  felç vakalarını %90 oranında düşürüz . cihazın maliyeti 20 tl  . şuanki fiyatı 1400 tl ve her ay para ver , çünkü kartuşların içinde çip var :( . Araştırmama göre bu ilaca başlayan ve ölçümlerini 1 ayda yaptıran herkes  felç oluyor , İnsanlar içtikleri ilaçın fare zehiri olduğunu bilmeden konreolsüzce içiyorlar çünkü başka çareleri yok .Bu cihar olursa bu iş biter .Felci durdururuz .

co.uk

Merhaba,

Konuyla ilgili çalışmalarınız devam etti mi? benim de ilgi duyduğum bir alan, tanışmayı ve fikir alışverişinde bulunmayı isterim.
Yazıyı yazdığınız zamanda dünyada tekti her halde ancak şimdiler bir çok marka var. Henüz Türk marka olmaması ve ithal ediyor olmamız bana da garip geliyor.

kolay gelsin