Raspberry Pi ve Arduino Birlikte Kullanımı

Başlatan ernuynk, 01 Ocak 2016, 15:11:22

ernuynk

Merhaba arkadaşlar, projemde kullanmayı düşündüğüm bir sistem için yardımınıza ihtiyacım var. Yapacağım proje kısaca şöyle;

"Kinect kullanarak el hareketleri ile robot kol kontrolü yapacağım. Kontrol kablosuz (wifi) bir şekilde yapılacak ve robot üzerinde de bir adet kamera bulunacak. " Şimdi gelelim kart meselesine;

Projenin gerek kablosuz çalışması gerekse kamera kullanımından dolayı Arduino biraz dışarıda kalıyor. İnternet için shield almam gerekiyor ki bu da bir arduino parası neredeyse. Kamera konusunda ise, anlık olarak video aktarabileceğimi düşünmüyorum. Arduino görüntü aktarma konusunda darboğaz yapabilir. Pixy kamerasını biraz araştırdım fakat tam olarak performanslı bir sonuç bulamadım. Sadece wifi ve kamera yüzünden bile raspberry pi tercih nedeni oldu diyebilirim. Zaten hâlihazırda raspberry pi kullanamaktayım ve internet sorununu da usb nano wifi adaptör ile çözebiliyorum. Kamera konusunda da bir çok seçenek mevcut. Geriye sadece kinect ve laptop dan alacağım bilgiler ile robot üzerindeki servoları sürmek ve kamera ile birlikte geribesleme yaparak görsel arayüze aktarmak kalıyor. Fakat ben farklı bir şey yapmak istiyorum. O da şu; hem raspberry pi hemde arduino kullanmak istiyorum. Robot kısmında raspberry pi'yi bir bilgisayar gibi merkeze konumlandırıp, motor sürme işlemlerini arduino ile yapmayı düşünüyorum. Kamera, internet v.b. sorunları da rPi ile çözmeyi planlıyorum. Fakat burada şu soru aklıma takılıyor, anlık olarak değişen bilgiler/açılar net üzerinden rPi'ye gelecek fakat rPi, arduino içerisindeki kodlar ile nasıl haberleşebilir? Yani arduino'yu yaz çalıştır şeklinde programlayacağım için bir şekilde rPi ile haberleşmesi gerek. Bunu nasıl başarabilirim? (usb ile direk çalıştırdığımda arduino'nun içinde ne varsa o çalışacak sonuçta. anlık olarak gelen pozisyon bilgilerine ulaşması gerek.)

Yazı biraz uzun oldu. Şimdiden teşekkür ederim :)

Gökhan BEKEN

rpi ile usb dışındaki çevre birimleri üzerinden haberleşme yapmanız projenizi sıkıntıya sokar.
Raspberry'nin düzgün çalışan tek çevrebirimi usb. Yani usb ile haberleşme yapabileceğiniz bir arduino varsa onu seçin, yoksa başka bir mcu seçin.
Diğer yöntem ise, usb/seriport kullanarak her iki tarafı memnun etmek.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.

rck8942

Hocam spi veya i2c kullanilsada ne gibi sorunlar cikartiyor.
Elektroniker für Betriebstechnik

Gökhan BEKEN

Hocam ilk başta deneme yaparken sorun yokmuş gibi geliyor. Sürekli veri alışverişi olduğunda veri kaybı oluyor bunun suçlusu da USB.
Raspberry'de 1 tane USB var ve o da USB Hub ile 5 tane usb kanalına dönüşüyor, bunlardan biri ethernet, diğer 4'ü de usb port olarak çıkartılmış.
İşte bu 5 kanaldan herhangi bir bilgi alışverişi olursa, spi verisi anında bozuluyor.
Bu sorunu aşmak için kernel modülü(driver) bile yazdım ama yine de engel olamadım.
Çözüm: dediğim gibi iletişimimizi USB'den yapmalıyız, tabi eğer düzgün bir iletişim istiyorsak.
Özel mesaj okumuyorum, lütfen göndermeyin.