0-30V/5A Dijital ayarlı güç kaynağı procesi.

Başlatan LukeSkywalker, 09 Ocak 2016, 13:21:15

LukeSkywalker

Basit ama etkili. Eksikleri ve hataları muhakkak vardır ama şu ana kadar beni yarıyolda bırakmadı ve isteklerimi karşılıyor.
https://mikrodunya.wordpress.com/2016/01/09/hafta-sonu-projesi-dijital-ayarlamali-ve-gostergeli-0-30v-5a-guc-kaynagi/

cevat1

Paylaşım için teşekkürler. Devre tasarımı güzel olmuş. Kutu tasarımı için aynı şeyi söyleyemem.

LukeSkywalker

:) Elimde  önceden kesilmiş bulunan kutuyu kullandım. Yaza doğru yeniden ferah bir kasa toplayacağım.

olumyolu549

www.eprojemarket.com ELEKTRONİK PROJE,KABLO KONNEKTÖR,ADETLİ TH DİZGİ

z

R1 direncinin opampın çıkışına bağlı olan ucu burdan ayrılıp Vout'a bağlansa iyi olur.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Erol YILMAZ

Bir de çıkış transistörünün kısa devre koruması yok gibi görünüyor.
Basit bir akım sınırlandırma vardı bu tarz çıkış için.

LukeSkywalker

Yükte kararlılığı iyi çünkü çıkış sürekli mikrodenetleyici tarafından denetleniyor ve voltaj düşmeye başladığı an pwm arttırılarak voltaj ayarlanan değere sabitleniyor.

@z
Hocam tavsiyeniz için çok teşekkür ederim. Basma kalıp bilgilerimizden dolayı bu şekilde bir bağlantı yapmıştım. Bahsettiğiniz düzenlemeyi yapıp testlerini yaparım birdahaki sefere.

@Allegro
Hocam çıkış akımı sürekli mcu tarafından denetlenerek ayarlanan değerde tutulmaya çalışıldığıi için kısa devre durumlarında çok kısa süre içerisinde voltaj azaltılarak akım kontrolü sağlanmış oluyor. Bu sebeple ekstra bir koruma düşünmedim ama donanımsal bir kısa devre koruması da fena olmaz.