Ynt: Ynt: mini cnc yapımı sorularım.(pcb kazıma için)

Başlatan Emre MERMİ, 09 Ocak 2016, 14:26:25

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Emre MERMİ

METEHAN_

bende  hep böyle A4  ebatında bir cnc  yapmak istiyorum ama sormak istediğim şey şu böyle bir şeyin projesini çizimlerini nerden nasıl temin ediyorsunuz ???  sonuçta bu kadar parçayaı birleştirmeniz için elinizde bir proje olması lazım ?

z

Alıntı yapılan: Emre MERMİ - 10 Şubat 2016, 00:14:10
@z hocam eksenleri mile nasıl bağladınız ?

Arada lineer rulmanlar var. (Videodaki mekanizmada 14 tane lineer rulman var.)

Alıntı yapılan: METEHAN_ - 10 Şubat 2016, 00:27:57
bende  hep böyle A4  ebatında bir cnc  yapmak istiyorum ama sormak istediğim şey şu böyle bir şeyin projesini çizimlerini nerden nasıl temin ediyorsunuz ???  sonuçta bu kadar parçayaı birleştirmeniz için elinizde bir proje olması lazım ?

Nasıl elektronik devre tasarlıyorsak bu tip mekanizmaları da kendimiz tasarlıyoruz.
Sonuçta projeyi sen çizeceksin.

mozkan87

cann

bir parantez açıp vidalı mil temini ile ilgili sormak istediğim bir şey var.
ben internetten 16 mm 5 hatve bulabiliyorum ama
1,25 hatve 10-12 mm çapında bulamıyorum.
önerebileceğiniz yer var mı?

METEHAN_

Alıntı yapılan: z - 10 Şubat 2016, 01:05:17
Arada lineer rulmanlar var. (Videodaki mekanizmada 14 tane lineer rulman var.)

Nasıl elektronik devre tasarlıyorsak bu tip mekanizmaları da kendimiz tasarlıyoruz.
Sonuçta projeyi sen çizeceksin.

mekanik bilgin olmadan nasıl tasarlıyorsun böyle bir makineyi ????

elektronik

Alıntı yapılan: METEHAN_ - 10 Şubat 2016, 23:34:27

mekanik bilgin olmadan nasıl tasarlıyorsun böyle bir makineyi ????

bu soruyu sormayacaktın  ;D

Emre MERMİ

merhaba hocalarım,

Yurtdışından gelecek olan parçaların tümü elime ulaştı.
2 gün önce asıl para tutacak malzemeleri (motor, kızak, ray...) alacaktım. Bir miktar nakit eksiğim vardı. Babamdan para istedim. Ne yapacağımı falan sordu. Uzun uzun anlattım gösterdim. Hem destek hemde köstek oldu.

"Uğraştığına değmez verim alamazsın sen bundan, parası neyse vereyim yapılmışını al " dedi ve konu kapandı.
Aklıma en ucuz ve en verimli olarak proxxon mf 70 geldi.  http://www.makinahirdavat.com/ dan aldım. Muhtemelen yarın elime ulaşır.

gittigidiyordan dönüşüm kiti aldım.

motor olarak 2.2nm lik motorları almadan ufak motor denemek istiyorum.  o yüzden şu motoru deneyeceğim zaten ucuz, ver,m alamazsam yüksek torklu motor alacağım. Önermezsiniz ama yinede yorumları merak ediyorum.

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-teknik-elektronik-devre-montaj-23-lm-step-motoru-264819307/detay 

Asıl soracağım soru iste
mf 70 in X-Y salınım: 134x46 mm. y ekseni salınımını 7-8 cm sanıyordum çok azmış. Siparişi verdikten sonra fark ettim. Bu salınımı nasıl arttırabilirim ? mili değiştirsem aynı boyutta daha uzun mil taksam uygun olur mu ? hiç yapan/gören var mı ?

Ayrıca ilerde bu cnc yi muhakkak yapacağım. mf70 i de tamamladığımda bu konuda bulunan herkesin baskı devresini ücretsiz yapacağım.  Kargo ücretini de ptt ile yollasam 4 tl olur. Bana yardım eden herkes lütfen yapılacak devrelerini çekinmeden bana yollasın. Sabırla tekrar tekrar yardım eden herkese çok teşekkür ediyorum.

Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ediyorum.

z

Baban doğru karar vermiş. Makine parkın olmadan evde yüksek doğrulukta kendi başına mekanizma yapman çok zor. Eğer mekaniğe elin yatkın değilse işin daha da zor olur.
Parçaları dışarı yaptırmaya kalktığında nazını çeken atölyesi olan arkadaşların olması lazım. Aksi takdirde fiyat katlarda katlar.

Seçtiğin step motorlar işini görür ancak millerindeki dişlileri sökmek için aparata (küçük çektirme) ihtiyacın olacak. Gene de motorlara zarar verme ihtimalin var.

Bu kadar harcadıktan sonra kare gövdeli motorlar almanı öneririm. Z ekseni için torku daha yüksek motor seçmen yada redüksiyon yapman gerekebilir.

Aldığın dönüşüm kitinin resimlerini de yayınlarmısın?

z

Bu ürüne bu kadar para verilmez. Motor ile freze çarkı arasında triger kayışlı aktarım yapan modeller vardı.

Emre MERMİ

@z hocam y eksenini uzatmak için ne yapılabilir ?

z

Bu konuda yapabileceğin hiç bir şey yok. Çünkü makinenin kızak boylarını değiştiremezsin.

O kadar dert etme. 7cm küçük bir mesafe değil. Günümüz elektronik malzemeleri çok küçüldü.

Cihaza zarar vermeden dönüşümü yap hevesin geçince  satarsın bir büyük modele geçersin.

Emre MERMİ