LM317t akım regülatör devresi

Başlatan challenger, 12 Ocak 2016, 22:45:46

challenger

merhabalar

lm317t kullanarak bir akım regülatör devresi yapıp 600mA lik bir akım elde etmek istiyorum. datasheet te bulunan akım regülatör devresini kurdum.

devreye 5V gerilim uyguluyorum akım sınırlama direncinide 2 ohm yapıyorum, fakat regülatör aşırı ısınıyor ve elde ettiğim sonuç istediğim gibi olmuyor bunu nasıl düzeltebilirim?

t2

Isınması normal. Soğutucu bağlayınız.
Soğutma yetersiz olursa korumaya geçer, iyi çalışmaz.
Sıcaklığı elle ölçmek hata olur. insan eli galiba 60 dereceye kadar tahammül ediyor. fakat bu sıcaklık entegre için normaldir.

algorist

Girişe uygulanan gerilim kadar çıkıştada aynı gerilim mi görülüyor?
Hem akım sınırlama hemde gerilim ayarı yapamıyoruz galiba?
e-e-e

Erol YILMAZ

Aynı devreyi 60 mA için kurup olan biteni daha iyi anlayabilirsin.

Endorfin35+

317 nin bacaklarini yanlis baglamiyorsunuzdur heralde...
"İşi bilen yapar, az bilen akıl verir, bilmeyen eleştirir, yapamayan çamur atar."

polleme

Bir akım kaynağı devresine sınırlanan akımın altında akım akıtacak şekilde yük bağlanırsa o devre bir akım kaynağı gibi davranamaz. Eğer akım kaynağı 600mA'lik ise en az 600mA akıtmaya başladıktan sonra gerilim yükselmeye devam ederse çıkış akımı sabit kalacak şekilde davranır, eğer yük azaltılırsa devre yine akımı sabit tutacak şekilde çıkış gerilimini azaltmaya başlar.

600mA, LM317 için yüksek bir akımdır, soğutucu bağlamadan çekilemez. Bir arkadaşımızın bahsettiği gibi 60mA üzerinden test yaparsanız olayı daha iyi anlayabilirsiniz.

fide

Isınma giriş ile çıkış arasındaki voltaj farkı çarpı akım kadardır normalde.
Yani giriş 12 volt çıkış 5 volt.
100mA çekerseniz;
12-5=7
7*0.1=0.7watt lm317 üzerinde ısıya dönüşen enerji.
Giriş ile çıkış arası farkı mümkün oldukça azaltın. Limit değerleri datasheette yazar.
Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com

fide

Her birimiz, geride bıraktığımız eserler kadar ölümsüzüz. Evlat gibi, talebe gibi, icatlar gibi...   http://fidenetgaraj.blogspot.com