MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

frederic

Merhaba dostlar, çok sıkıntılı bir durum ile karşı karşıya kaldım. MCP3424 kullanarak 4 adet 0-10V değer okumak için br devre tasarladım, aşağıdakireside bunu görebilirsiniz.

Devre gayet güzel çalışmaktaydı ve çokda memnun kalmıştım kararlılığından. Fakat tesadüfen şunu keşfettim ki eğer analog girişlerde gerilim varsa ve kartın ana beslemesi 1-2 kere sökülüp takılırsa MCP3424 ısınmaya başlayıp hemen bozuluyor. Haberleşmesini kesip vdd-gnd arasını kısa devre ediyor.

Beslemede LM2576 var, ve devrede işlemci,enc28j60 gibi entegrelerde var bunlar en ufak hasar görmüyor.

Tasarımda yapmayı es geçtiğim bir şeymi var sizce?

NOT= Denemelerde siemensin analog output modulünü kullanmaktayım ve bu modulün beslemesi ile (24VDC) benim kendi yaptığım kartın 24VDC beslemesi aynı kaynaktan besleniyor.

z

Bu olaya latch-up deniyor.

CMOS devrelerde besleme voltajı uygulanmadan önce girişlerde voltaj olmaması gerekir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

frederic

Bülent hocam nasıl bir önlem alabiliriz peki bu durum için, yaklaşık 10 adet kartım var bu şekilde ve bu sorunu bir şekilde çözmem gerekiyor.

z

Girişlere voltaj gelmesini nasıl engellersin bilemem.

Latch-Up konusu CMOS devrelerin en büyük sorunu. Bu olay kesin olacak denmiyor. Fakat çip üreticisi hatırlatma yapıyor ve besleme voltajı uygulamadan önce girişlerde voltaj olmamalı diye uyarıyor.

Sıkıntı yaratmayacaksa girişlere seri direnç bağla. Belki çözüm olabilir.

frederic

Hocam enerji gelir gelmez şu an ki yazılımda mcp'yi okumaya başlıyorum ben. Besleme gerilimi sağlandıktan 3-5sn sonra mcp'yi init yapıp okumaya başlasam faydası olurmu sizce?  Yada bu entegrenin ttl versiyonu varmıdır ?

atomx

Girişlere anahtarlayıcı eleman koyma imkanı varmı BJT Role gibi
Hüseyin TECER

frederic

Malesef hocam kartlar basıldı ve yarısının montajını yaptım. Böyle bir konuyu bilseydim eğer bu mcp'yi hiç kullanmazdım.

z

Latch-up olayına yazılımsal çözüm olmaz.

Bu olay CMOS yapının içinde parazitik bir tristör barındırmasından kaynaklanıyor. Besleme gerilimi uygulandığı anda girişlerde voltaj olması tristörün gate'ini tetiklemek gibi düşünülebilir. Tristör tetiklendiğinde beslemeyi kısa devre ediyor ve çekilen akım silikon yapıyı tahrip ediyor.

40 yıldır elektronikle uğraşırım latch-up olayı bir yada iki kez başıma geldi.

Tüm girişlerden çip girişlerine birer seri direnç ve çip girişlerinden bir noktaya schotky diyodlar bağlayın. Bu noktayı gnd'ye bağladığınızda girişlerde voltaj olsa bile çip girişlerindeki voltaj 0.3v'u aşamasın.

Besleme ardından bu noktayı gnd'den ayırın. Bu amaçla bir adet role kullanabilirsin.

frederic

Anladım hocam dediklerinizi deneyeceğim, endüstriyel ürünlerde nasıl devreler kullanılıyor peki büyük firmalarda bu konuları bahsettiğiniz tarzda yöntemler ilemi çözüyordur acaba hocam ? Bir saattir neredeyse referans bir tasarım arıyorum nette ama dişe dokunur bir şey yok. Hatta microchip bu MCP için özel development board üetmiş fakat girişleri olduğu gibi kartın dışına çıkarmış, Giriş tasarımını kullanıcıya bırakmış.

Bu entegreyi kulllanan bir çok kişininde yine aynı sorun ile karşılaşıyor olması lazım mantıken.

Icarus

Bakıyoruz Datasheet'deki
Absolute Maximum Ratings'e
"All inputs and outputs ............. ..........VSS –0.4V to VDD+0.4V"

Demek ki bozulması doğal....

frederic

Aynen hocam iş işten geçtikten sonra anlıyorum hep böyle şeyleri. 2,7-5,5V bu entegre bende 3.3V ile besledim ne güzel uygun fiyata kapattık işi dedim elimizde patladı.

İçindeki pga modulü çözünürlük seçilebilmesi vs. aklımı çeldi. Aynı pin yapısında daha sağlam bir şey varmıdır acaba sizin bildiğiniz ?

M_B

@federic Hocam;
Analog girişi role yardımıyla alsanız ? Kart enerjilendikten sonra AN girişlerine voltaj uygulanmış olur.
İmkanın sınırlarını görmek için imkansızı denemek lazım.                                                             Fatih Sultan Mehmet

frederic

mesaj birleştirme:: 19 Ocak 2016, 10:45:39

Alıntı yapılan: M_B - 18 Ocak 2016, 20:43:02
@federic Hocam;
Analog girişi role yardımıyla alsanız ? Kart enerjilendikten sonra AN girişlerine voltaj uygulanmış olur.

Hocam bu dediğiniz için ciddi bir modifiye lazım hazır kart üzerine. Enson çare olarak koyalım bunu cebe.

PROTECH_

Analog switch kullan. Daha once plc ler icin analog modul yapmistim. Orda kullanmistim.
+ izole beslenmesi gerek .
Multi-Core ,RTX,ThreadX, FreeRTOS, MODBUS  RTOS - Electronic-Hardware -- BERLIN

frederic

Hangi malzemeyi kullandınız peki uygulamanızda ?