MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

dursuncemal

selam arkadaslar.  bende basit bir oneride bulunmak istıyorum.
Alıntı yapılan: hgs - 19 Ocak 2016, 22:45:14
Arkadas ilgili kısmı vermiş.

Microchipin bu tip bir hata ile entegre ürettiğini sanmıyorum. Böyle bir şey olsa idi microchip mutlaka datasheette bunu bildirirdi.
Fredericin atladığı bir şey var gibi. Skop ile ölçme yapılıp durumun gözlenmesi gerekiyor.

fikrine sidetle katiliyorum. en basit onlem bence analog girislere gelen voltaj  bir role ile ayrilabilir. yıllarca cmos larla tasarım yaptım  lath up sorunu hic yasamadim. eger boyle bir sorun var ise beslemeye uygun birdirenc
baglayip enerji kesildiginde kondanstorler bosaltılabilir.  sorun bu ise cok daha acımasızca dusuk omajlı bır dırenc role ıle beslemeye baglanarak bosaltım islemi yapilabilir. yillar once 4066 ile bir uygulamam olmustu
uzerinden   4 kanalli   ses gecirmistim   4066 ile preanfi  devresinin  sizma oldugundan dolayi  saselerini birlestırmek zorunda kalmistim. 
!! 5v  0.3 volta dustuyse diodu ters balamis olabilimisiniz ?
:=

z

Olayın latch-up olduğu kesinlik kazandımı?

Bir test devresi kur.

Test devresinde Çipi 100 ohm gibi bir direnç ve seri buton üzerinden besle. Dekuplaj kapasitesi falan hiç bir şey olmasın.

Girişlerden birisine bir başka kaynaktan gene 100 ohm üzerinden 1 kaç volt ver gir. Butona basarak beslemeyi aniden verdiğinde çip voltajı kaç volta düşüyor bir bak.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

mehmet

CHx- pinleri gnd olması gerekmez mi?
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

frederic

Bülent Hocam dediklerinizi test edeceğim, ayrıca beslemeyi soft verme fikrinide gün içinde fırsat bulursam denerim. Datasheet'de aşağıda resmi görülen kısımda sampling switch var, microchip aslında biraz ipucu vermiş sanki bize...

mesaj birleştirme:: 20 Ocak 2016, 10:35:52

@pwm.c

Entegre beslemesine seri olarak 10uf kutupsuz kondansatör yeterlimidir sence? Dahada yükseltelim mi yoksa?

frederic

Alıntı yapılan: ecunnu - 19 Ocak 2016, 22:41:05
Entegreni zener diyotlar ile korumayi denedin mi? Datasheette yazdigina gore difaransiyel girislerin +vref ile -vref arasinda olmalıymıs. Yani -2.048V ile +2.048V arasinda olmali ancak sen gerilim bolucunde gore 300k ya 100k olarak bolmussun buda yaklasik olarak 10v icin difaransiyel girislerde 2.5V gorecegin anlamına gelir. Buda difaransiyel girislerin olmasi gerenken gerilim araliginin asilmasi anlamına geliyor. Ama bunlarin hicbiri entegrenin neden yandigini aciklamiyor. Bence zenerler ile entegreni korumaya alip bir denemelisin. Birde INA219 gibi bir entegre var baya isimi gormustu zamaninda 24v'a kadar difarensiyel olarak hem akım hem gerilim olcumu alanimen mumkundu.

2.048 bu entegrenin referans giriş entegresinin sağladığı gerilim, datasheet'den benim anladığım maximum input voltage değerinin vdd gerilimine göre belirlenmiş olduğu. Yani bu entegre 5.5V ile beslenebiliyor, ve girişlerine bu sebeple maximum 5.9 V verilebiliyor.

Yanlışım varsa eğer datashet'in ilgili kısmından uyarın, değilse yazdıklarınızı tekrar kontrol edin lütfen.

f15eagle

frederic hocam şu pdfi bi inceler misiniz ?
Ben denemedim fakat size bilgi verebilir.

http://www.ti.com/lit/ug/tidu999/tidu999.pdf

frederic

Teşekkürler f15eagle, güzel bir tasarım yapmışlar, fakat bizim sorunumuza derman değil malesef.

Konuyu artık özetleyecek olursak, ben giriş devremde opamp kullanmak istemedim. Çünkü zaten yığınla şey analog gerilimi etkiliyor birde bu opampların bilmem kaç ppl değerlisi ile uğraşmaya enerjim yoktu. Bu yüzden içinde dahili pga modulü bulunan ve girişi 8 ile çarpabilen bu chipi seçtim.

Ayrıca sabit çözünürlük kullanmaktansa çözünürlüğü seçilebilen bir chip harika geldi bana.

Şimdi herkes oturduğu yerden bu herif bir şeyleri yanlış yapıyor chipte sıkıntı olamaz diyordur, ben olsam belki bende aynı şeyi düşünürdüm. Fakat şema ortada, ölçümler ortada. Merak eden birde kendisi denerse daha iyi olur...

Bu chipi analog girişlerini anahtarlamadan kullanabileceğime dair ümidim kayboldu, bu sebeple kartları geri dönüşüme şaka şaka çöpe doğru sallıyorum şimdi.

Şİmdi karta ya bu analog girişleri ayıran bir eleman koyacağım, (yer sıkıntım olduğum için röle kullanmak zor) yada yeni ve girişleri ayırmamı gerektirmeyen min 14 bit bir chip arayacağım.

Yaşasın picproje ve sevgili dostlarım.

frederic

Bakın aklıma ne geldi, bu sorunun muhatabı aslında en başta microchip. Benim ingilizcem yetmediğinden yazamadım, aramızdan bir arkadaş bu yaşanılan sorunu ingilizce bir mesaj olarak buraya ekleyebilirse bende bunu microchip'e mail atarım. Bakalım onlar ne diyecek.

CLR

@frederic,

Paylaştığın şematikleri göremediğim için soruyorum,  besleme kısmında sadece LM2576 mı var?   
Knowledge and Experience are Power

frederic

Evet hocam LM2576 3.3 var.  Ayrıca devrede 18LF46K22,ENC28J60,MAX3490 var, ve hepsi aynı beslemeyi paylaşıyor.

CLR

O zaman bozulması normal, ayrıca beslemede sadece LM2576 olduğuna ve logic elemanlar aynı beslemeyi paylaştığına bakarak sisteminde tasarım hatası var diyebilirim.
Neden böyle düşünmüş olabilirim?

Knowledge and Experience are Power

frederic

@CLR
Hocam kafam yandı benim, sormayıp direk anlatsanız daha iyi olur.

frederic

Bu mcp'yi ayrı bir lineer regülatör ilemi beslemeliyim yani sizce?

Klein

Eğer sorun Latch-Up ise, besleme kaynaklı olmayabilir.  ESD kaynaklı olabilir.  Adc giriş klemensini ESD kaynağı ile yükleyip Latch-Up olayıının gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmenizi öneririm.

frederic

Hocam sorun latch-up, çünkü analog girişlerde gerilim olmadığı sürece istediğiniz kadar beslemeyi kesip geri verin hiç bir sıkıntı çıkmıyor. Aynı şekilde önce beslemeyi ardından analog gerilimi verip ölçüm aldığınızda devre neredeyse 48 saat sorunsuz çalışıyor. Tek sorun girişte gerilim varken beslemenin kesilip tekrar verildiği an entegrenin aşırı ısınıp bozulması.

Eğer dediğiniz gibi statik bir durum yüzünden bu oluşuyorsa bu entegreyi zaten hiç kullanmayalım, çalışacağı yer çok sıkıntılı endüstriyel bir alan çünkü.

Şu an bir yandan sorun çözülebilirmi diye bakarken, diğer yandan benzer ttl bir ad converter arıyorum 4 kanal.

mesaj birleştirme:: 21 Ocak 2016, 22:46:53

Yalnız birde şöyle bir şey farkettim, şimdi benim giriş dirençlerimin toplam empedansı 500K, mcp'nin enerjisini vermeyip girişe direk 10V verdiğimde entegrenin giriş bacaklarında bu gerilimi 1V olarak okuyorum, yani okumam gereken değerin tam olarak yarısı. Akabinde besleme gerilimini verdiğimde ise bu değer olması gereken değere yani 2v'a yükseliyor.

Fakat;

Giriş dirençlerinin empedansını düşürüp bu değeri 500R olarak değiştirdiğimde ise, mcp'nin besleme gerilimi yokken dahi girişlerinde doğru değerleri birebir okuyabiliyorum. Fakat 500R altında enerjisini kesip vermeyi denememiştim hiç, yarın birde bunu deneyeyim.