MCP3424 BOZULUYOR

Başlatan frederic, 18 Ocak 2016, 16:46:47

hgs

Entegreni besleme ayağından hemen önce 10uF, 100nF, 1nF kapasitelerini takıp test edermisin.

frederic

@hgs
Hocam mcp besleme bacağına yakından uzağa 100nf,10uf,100nf takılı durumda. Yinede değiştiriyem mi dediğiniz şekilde ?

hgs

Düzgün bir skop ile açılış anındaki çipin besleme bacağını izleme imkanı yokmu ?

1nf yada pf seviyesinde bir kapasite takmak gerekebilir.  10uf yi önce 47uf, sonra  100uf daha sonrada 220uf ile degiştirebilirsin. 220uf gereksiz ama denemekten zarar gelmez.

Pcbnin pdfini buraya yollama imkanı varmıdır ?

sadogan

LM2576 in enable pinini kullanarak r/c ile start gecikmesi vermeyi denedinizmi.
Geçmişte 2 beslemesi olan bir devremde benimde başım ağrımıştı,bu yöntem benin işimi görmüştü.

frederic

@sadogan
Denemedim o yöntemi hocam, kullandığınız yöntemi ve eleman değerlerini ufak bir çizimle ekleyebilirmisiniz acaba?

@hgs

Hocam resimlerden daha net belli olur diye pdf eklemedim. Eğer resimlerden anlayamazsanız onuda eklerim.

Karamel

Alıntı yapılan: frederic - 21 Ocak 2016, 12:13:09
Bakın aklıma ne geldi, bu sorunun muhatabı aslında en başta microchip. Benim ingilizcem yetmediğinden yazamadım, aramızdan bir arkadaş bu yaşanılan sorunu ingilizce bir mesaj olarak buraya ekleyebilirse bende bunu microchip'e mail atarım. Bakalım onlar ne diyecek.

hocam sormak istediginiz sorunuzu turkce olarak buraya yazin. ben ingilizceye cevirip size mesaj yazarim. ::)

hgs

LM2576 nın shotky diyotunu göremedim. Bu kısım yerleşimi ve pcb çizimi çok çok kötü. Kutu dar sanırım, ama kutunun dar olması bazı şeyleri esnetebileceğinizi göstermez. Sığmıyorsa farklı regulator seçenekleri denenebilir.

Ground plane berbat durumda. Gürültü ground üzerinde oluşuyor büyük ihtimalle. 

Kartı daha yakından incelemek gerek. Şemanın revize edilip, pcbnin yeniden çizilmesi gerekiyor gibi geldi şu an için.  CLR ile görüşüp pcbyi ona çizdirmeyi deneyin. 

Resimleri çekerken diğer katı kapatsaydın daha anlaşılır olurdu.

frederic

@hgs
Hocam clr bir yanlış anlama sonucu kızdı bize forumu bıraktı, kendisine özel mesaj atmıştım hatta yanlış anlama oldu sanırım vs. diye ama dönmedi.

Bu arada o diyot D9.

Şimdi dicem ki hocam neresi berbat bu ground plane'ın ama aklıma bir hikaye geldi.

Deve karne almış bir gün, babasına götürmüş hemen tabi. Babası ne lan bu karnenin hali deyince, bizimki de nerem doğru ki demiş =)

Pcb çizmenin bir kitabı yok ki alıp okuyalım, anca böyle düşe kalka işte.

Ama bu pcb olayını proteusta ben hallederim, uygun malzemeleri revize derim vs. diyen bir arkadaş arsa birlikte çalışabiliriz, canıma minnet doğrusu.

hgs

CLR nin geri dönmemesi kendi bileceği iş. Talip olmuştu çizime. Sormaktan zarar gelmez.

D9 un orada olması çok saçma. 2576 nın datasheetinde uygun çizimler vardı sanırım. O kısmın yerleşimi yanlış, çizimide yanlış oluyor otomatikman. Regulatorun  tüm frekans gürültüsünü tüm pcbye yayıyorsun şu anda.

Grounding, pcbye bir tane poligon yaymak değildir. Çipler bu yapı nedeniyle bozuluyor bence..

frederic

Doğrudur Hocam kart o kadar küçük ki açıkçası nereyi boş görsem oraya aldım elemanları, sol taraftaki boşluk yuvaya girdiği için oraya koyamadım diyotu, bottom tarafada derinlik kurtarmıyordu bende mecburen uzak tarafa aldım.

CaFFeiNe

yine lm257x tasarım hatası çıktı :) 3-5 sene önce bende cebelleşmiştim, bu tip anahtarlamalı regülatörlerde pcb tasarımı son derece önemli, nette araştırma yap bence bu konuyla ilgili, regülatör/bobin/shottky yerleşimi ve yollar önemli, mümkün olduğunca birbirine yakın ve kalın hatlarla bağlaman lazım (1-2mm yol değil plane gibi)

benim yaşadığım problem çatır çatır regülatörlerin patlamasıydı, seninki daha ilginç olduğu için lm257x den süphelenmemişsin anladığım kadarıyla

buradaki yolları bilinçli olarak kalın çizmişler dizayn yaparken dikkat etmen gereken nokta!

aşağıdaki örnek mesela

frederic

O zaman şöyle yapalım, ben aşağıdaki linkte yer alan ürünü sipariş edeyim en iyisi ve geldiğinde kartı bununla besleyeyim. Akmı karamı belli olur sanırım o zaman. Eğer başarılı olursa karttan besleme devresini silip direk bu ürünü monte edeyim.

http://www.digikey.com/product-detail/en/ROF-78E3.3-0.5SMD-R/945-1689-6-ND/3593419

Yada şöyle kapalı bir şey kullanayım

http://www.digikey.com/product-detail/en/R-78E3.3-0.5/945-1661-5-ND/3593412

frederic

Burda uygun fiyatlı bir izole bir ürün bldum kısa devre koruması da vermiş, en iyisi bundan alayım,

http://www.digikey.com/product-detail/en/PB01S2403A/941-1093-ND/3464379

hgs

O pcblerin kurtulması zor. Bu modullerle düzelmeyebilir. 2576 çizim sorununa ek olarak grounding sorunu var olabilir dedim. Dikkate almıyorsun. Masa başında sorun çıkmasa bile sahadan geri dönebilir.

Caffein in verdiği çizimde sorunlu gözükmekte.
(Resim koyacagınızda tek layer olarak koyun)

tekosis

@hgs hocam kendimi geliştirmek adına soruyorum. caffeine hocanın paylaştığı pcb resminde gördüğünüz kusurlar nelerdir. 
İlim ilim bilmektir, ilim kendin bilmektir, sen kendin bilmezsin, bu nice okumaktır.